• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Nagy Tamás Nagy Tamás · 2022.09.27.
· Külföld

Putyin golyófogónak küldené az erőszakkal besorozott oroszokat?

oroszország

Batajszk, 2022. szeptember 26. Hozzátartozói búcsúznak egy hadkötelezettség alá vont orosz férfitól egy sorozóirodánál az ukrán határnál levő Rosztov megyei Batajszkban 2022. szeptember 26-án. Fotó: MTI/EPA/Arkagyij Budnyickij

Oroszország 300 ezer embert fog mozgósítani, hogy pótolja az Ukrajnában elszenvedett veszteségeit és bővítse a hadsereget, jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt héten. De hogy lesznek harcrakészek a behívott orosz férfiak?

Hatalmas felháborodást keltett hazájában az orosz elnök, amikor mozgósítást rendelt el, hiszen sokan azt sem nézték jó szemmel, hogy Moszkva agresszorként lépett fel Ukrajna ellen, és ennek súlyos következményei lettek az orosz hétköznapokra. Számos nyugati márka kivonult, a nemzetközi bankrendszertől elvágták Moszkvát, de például a művészetben és a sportban sem szívesen látott vendégek világszerte.

Az utóbbi hetek még jobban felerősítették a negatív hangokat, hiszen az ukrán ellentámadások megalázó vereséget mértek több helyen is az oroszokra. Itt például tankokat és fegyvereket hagytak el a menekülő katonák, itt pedig még a ruháikat és a piás üvegeiket is eldobták.

Vélhetően teljesen elszakadt a valóságtól Putyin és tanácsadó stábja, hiszen Oroszországban a kritikák felerősödtek, és erre pont nem az a megfelelő válasz, hogy még jobban bevonják a háborúval egyre kevésbé szimpatizáló lakosságot.

Igyekezett a Kreml azzal hűteni a kedélyeket, hogy csak azokat fogja besorozni, “akik a fegyveres erőknél szolgáltak és bizonyos katonai szakterületekkel rendelkeznek, így a diákok, az egyedülálló apák és a szövetségi törvényhozók mentesülnek a sorkatonai szolgálatok alól, de a saját népe sem érti Putyin szándékát, és egyre többen félnek az elnök újabb és újabb kiszámíthatatlan döntéseitől.

[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/26/video-egy-sorozotisztet-lelottek-sziberiaban/” ][/hm_embed]

Szergej Sojgu védelmi miniszter szerint a cél az, hogy az orosz hadsereg a jelenlegi 900 ezer fős engedélyezett létszámról jövő évtől 1,4 millióra nőjön.

Putyin bejelentése érzékenyen érintette a polgári lakosságot, és elindult a menekülthullám Oroszországból. Moszkva egyik válasza erre az volt, hogy utasította az orosz légitársaságokat, hogy ne adjanak el jegyeket 18 és 60 év közötti férfiaknak, írja a Forbes.

“Kiképzés” 300 ezer embernek

Szakértők szerint ez a mozgósítás a várthoz képest visszafogottabb. De még ez a kisebb mértékű besorozás is több, mint amennyit az orosz hadsereg kiképzőbázisa elbír. Az orosz “tartalékosok” többsége, akiknek korábbi katonai tapasztalataik vannak, az aktív szolgálatból való kilépés után nem részesülnek rendszeres felfrissítő kiképzésben. A józan ész azt mondja, hogy az új behívottként jelentős átképzésre lesz szükségük, mielőtt a háborús övezetbe kerülnek. De persze az elmúlt 7 hónapban a kiszámíthatóság és a józan ész elve kevésbé teljesült az orosz fél részéről.

Több százezer “tartalékos” mozgósítása, miután kudarcot vallott a megfogyatkozott hagyományos erőkkel, a rongyos milíciákkal, a foglyok toborzásával és a Wagner-csoporthoz hasonló zsoldosok alkalmazásával, rendkívül nehéz lesz” – tweetelte Mark Hertling, az amerikai hadsereg nyugalmazott tábornoka.

Hertling felidézte két látogatását orosz kiképzőbázisokon.

“Szörnyű volt. Ismerkedés a puskákon való képesítéssel szemben, kezdetleges elsősegélynyújtás, nagyon kevés szimuláció az erőforrások kímélése érdekében, és ami a legfontosabb, borzalmas vezetés a “kiképző őrmesterek” részéről”.

A fő probléma, hogy az orosz hadsereg potenciálisan több százezer boldogtalan férfit von be, az orosz rendszerben az alapkiképzés pedig eleve felületes. Oroszországban az a gyakorlat, hogy az új katonák kiképzésének nagy részét a frontszolgálatos dandárok végzik. Ez azért nem sok jó sejtet a besorozott katonák számára.

Ez azonban azt jelenti, hogy az egységek kiképzése a legjobb esetben is következetlen, és az erőforrások is hiányoznak.  Hertling egy alkalommal meglátogatta az egyik Moszkva közelében harckocsizó egységet, ahol büszkén újságolták, hogy évente egy harckocsizó kört kapnak [legénységenként]”.

Nos, ez békeidőben volt. Elképzelhetjük, hogy most, amikor szinte az összes orosz dandár Ukrajnában van, és pusztító veszteségeket szenvedett, még kevesebb a szabad kapacitás a nagyszabású kiképzésre odahaza.

A Kreml igyekezett menteni a menthetőt, és idén nyáron számos bázison razziázott a kiképzőintézményben, és új frontzászlóaljakhoz osztott be kiképzőket, hogy pótolja a hadsereg Ukrajnában elszenvedett veszteségeit.

Minden jel szerint a most besorozattak nem fognak hatékony átképzésben részesülni, mielőtt az ukrajnai frontra érkeznek. A minőségi felkészítéshez idő és jó felszerelés kell, de ezek közül egyikkel sem rendelkezik Oroszország.

És ne felejtsük el a motivációt, ami egy egyszerű focimeccsen is hatalmas erőt adhat a gyengébb csapatnak. Az erőszakkal behívott orosz bakák nem repdesnek az örömtől, hogy az otthonuktól akár több ezer kilométerre harcolniuk kell valamiért, amit még Moszkva sem tudott megideologizálni rendesen. Ez a alulmotiváltság kerül szembe a hazájukat védő ukrán csapatokkal, akik az utolsó csepp vérükig harcolnak. Itt írtunk ebben a témában – A psziché háborúja: az ukránok a felszabadításért küzdenek, de miért harcolnak az oroszok?

A következmények nyilvánvalóak.

“Az “újoncok” elhelyezése egy olyan frontvonalon, amelyet már szétvertek, alacsony a moráljuk, és akik nem akarnak [ott lenni], még több … katasztrófát vetít előre. Az [orosz] gyengeség újabb jele.”

– tweetelte Hertling.

A tél megint jól jöhet az oroszoknak

Ha valami Oroszország javára dolgozik, az az, hogy az ukrajnai háború hamarosan nagyon lelassul. Október, november és december hagyományosan csapadékos és hideg hónapok Ukrajnában. Feltételezve, hogy az ukránok műveletei valóban lelassulnak, az orosz hadseregnek lehet néhány hónapja, hogy formába hozza a friss csapatok első “szállítmányait”.

Moszkva most nagyot kockáztat. “2023-ig nem fogjuk tudni, hogy ez a behívás képes-e stabilizálni az orosz hadsereget, nemhogy hosszabb távon növelni a harci erejét” – jegyezte meg a washingtoni Institute for the Study of War.

Még ha a mozgósítással sikerül is jelentős számú harcképes katonát létrehozni, ami egyáltalán nem valószínű, az elfogadhatatlan árat jelenthet Putyin rendszere számára. A mozgósítás hétköznapi oroszok millióit kényszerítheti arra, hogy végre szembesüljenek az igazsággal. Az országuk háborúban áll, és hatalmas veszteségeket kell ezért elszenvedniük. Gyásszal és sok lemondással fog járni.

“Lejárt” fegyverek, felszerelés

Az elmúlt hét hónapban már többször rácsodálkozott a világ az oroszok felszerelésére. Kilőtt harcjárművek, vagy elhagyott fegyverek árulkodtak arról a tényről, hogy Oroszország nem áll jól felszereltségben. Komoly háborúba régóta nem volt része Moszkvának, így elfelejtethették az az alapvetést, hogy a felszerelés nem áll el időtlen időkig. Így fegyverek, tankok ezreit “dobhatták a kukába”, vagy éppen valahogy összeeszkábálták, hogy mégis jusson valami a frontra. Az elmúlt évtizedekben ezek az eszközök nem kaptak megfelelő ápolást, vagy nem volt pénz rá, vagy ellopták az erre szánt összeget.

De a ruházatban sem jeleskedik az orosz hadsereg, sokszor toprongyos katonákat fogtak el az ukránok. Hirtelen fel kellett öltöztetni több tízezer orosz katonát, és most jön egy további 300 ezeres tömeg. A meglévő készenléti ruhák többsége hasonló állapotban lehet, mint a karbantartás nélkül tartott tankok. Így a sok kihívás mellett Putyin hadserege ilyen banális dolgokkal kell szembesüljön, és ezeket a proglémákat nem is olyan könnyű áthidalni, ráadásul rengeteg pénzt emészt fel. Ami pedig egyre jobban fogy, ahogy “elégetik” a frontvonalon fegyverek formájában, és a nyugati szankciók hatása is egyre jobban érezhető lesz.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
gazdaság háború katonaság Oroszország Ukrajna
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren

  • Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte

  • Ez a világ legrégebbi házi feladata

  • Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?

  • Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt

  • Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét

Kapcsolódó cikkek

parajdi sóbánya Korond-patak áradás vészhelyzet Erdély
2025.05.28.

Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte


Olvasson tovább
Üzbegisztán
2025.05.28.

Az ENSZ Közigazgatási Fóruma: Lehetőség Üzbegisztán reformjainak bemutatására


Olvasson tovább
üzbegisztán taskent tashkent
2025.05.28.

Jelentős lépés Üzbegisztán részvételével a globális közszolgálati együttműködésben


Olvasson tovább
Michael C. Desch Transzatlanti kapcsolatok
2025.05.27.

Transzatlanti kapcsolatok és geopolitikai verseny Közép-Európában 


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren

A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren

Tovább olvasok
Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte

Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte

Tovább olvasok
Ez a világ legrégebbi házi feladata

Ez a világ legrégebbi házi feladata

Tovább olvasok
Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?

Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?

Tovább olvasok
Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt

Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt

Tovább olvasok
Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét

Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét

Tovább olvasok
Észak-Korea GDP-jének 5%-át is elvitte a hotel, amely a mai napig nem fogadott senkit

Észak-Korea GDP-jének 5%-át is elvitte a hotel, amely a mai napig nem fogadott senkit

Tovább olvasok
Így vált a Balaton a nemzet üdülőjévé

Így vált a Balaton a nemzet üdülőjévé

Tovább olvasok
Megmérték, kirakták, berakták, mindenbe rakták – egész Pompeii tele van hímtagokkal

Megmérték, kirakták, berakták, mindenbe rakták – egész Pompeii tele van hímtagokkal

Tovább olvasok
Az ENSZ Közigazgatási Fóruma: Lehetőség Üzbegisztán reformjainak bemutatására

Az ENSZ Közigazgatási Fóruma: Lehetőség Üzbegisztán reformjainak bemutatására

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4