Történelmet írhat a kínai elnök a közelgő kongresszuson
Vasárnap veszi kezdetét a Kínát kormányzó Kommunista Párt történelmi kongresszusa, melyen Hszi Csin-ping elnök minden bizonnyal ismét győzelmet arat, és megkezdheti harmadik ciklusát az ország élén.
Az esemény a Reuters szerint nem épp ideális körülmények között zajlik majd, ugyanis a zéró COVID-politika erőteljesen megtépázta a gazdaságot, míg a Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nyújtott támogatás tovább mélyítette a szakadékot Kína és a Nyugat között.
A nagyjából egyhetes kongresszus mintegy 2.300 küldött részvételével zajlik majd, többnyire zárt ajtók mögött, a Tienanmen téri hatalmas Népi Nagyteremben. Peking az esemény miatt megerősítette a biztonsági intézkedéseket és a COVID-szűrést. A közeli Hebei tartományban az acélgyárakat arra utasították, hogy csökkentsék termelésüket a levegőminőség javítása érdekében.
Kevesen számítanak jelentős irányváltásra Hszi harmadik ciklusa során, valószínűleg továbbra is a biztonságot és az önellátást előtérbe helyező politika, a gazdaság állami ellenőrzése, a magabiztos diplomácia, a hadsereg fejlesztése, valamint a Tajvan elfoglalására irányuló lépések lesznek porondon.
A kongresszus a Politikai Hivatal következő Állandó Bizottságának (PSC) felállításával zárul – ez az ország legfőbb döntéshozó testület, amely jelenleg hét tagot számlál, és teljes mértékben az elnök uralja.
„Valószínű, hogy az új tagok is megalkuvás nélküli “Hszi-isták” lesznek” – mondta Charles Parton volt brit diplomata, a londoni székhelyű Geostratégiai Tanács munkatársa.
Az esemény minden bizonnyal azzal kezdődik majd, hogy Hszi egy televíziós beszédben felolvas egy hosszú jelentést, amely átfogóan felvázolja a következő öt év prioritásait.
Személycserékreis számítani lehet a párt és a kormány élén, mely folyamat hónapokig tart majd és amely márciusban, a parlament éves ülésszakán zárul le.
Amennyiben valóban a regnáló elnök marad az államfő – és ez szinte biztosra vehető – az azt jelenti, hogy megdől az évtizedek óta fennálló „kétciklusos” államvezetés – harmadik körre eddig senki sem maradt a vezetői székben. Sőt, a korábbiakban mindig tudni lehetett, hogy ki a kvázi kijelölt utód – most nem látszik, hogy bárki is élvezné a bizalmat, ami azt jelzi, hogy a 69 éves Hszi hosszú távon tervez.
Hasonló a helyzet abban a kérdésben is, hogy a PSC tagjai közül ki lesz a következő miniszterelnök azután, hogy Li Keqiang márciusban lemond.
Míg több magas rangú tisztviselő szerepel a “szokásos gyanúsítottak” listáján, egyik sem a nyilvánvaló választás Li utódjára – ez a bizonytalanság is szokatlan a kínai politikában.
„Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az elmúlt néhány évben az előléptetési döntések kevésbé a szakmai képességeken alapultak, ami a reformerektől elvárható, és inkább a Hszi Csin-ping iránti hűségen alapult” – mondta Mark Williams, a Capital Economics vezető ázsiai közgazdásza.
Hszi nyitóbeszéde a legutóbbi, 2017-es kongresszuson bizakodó volt, beleértve azokat az ambiciózus terveket is, amelyek Kínát vezető globális hatalommá kívánják tenni 2050-re. A közel három és fél órán át tartó beszédében 70 alkalommal említett „reformokat”.
Azóta azonban a körülmények drámaian megváltoztak: Kína gazdaságát erősen visszavetette a koronavírus-világjárvány, az ingatlanszektor válsága és a technológiai szektor kontrollja. A nyugati országokkal való kapcsolata pedig – különösen az orosz-ukrán háború kirobbanása óta – sosem látott mélységekbe süllyedt.
A befektetők és számtalan csalódott kínai állampolgár abban reménykednek, hogy a kongresszus egy mérföldkő lesz, amely után Kína megkezdi az alapok lefektetését a zéró COVID-politika kivezetéséhez, ami egyelőre úgy tűnik, hogy csak vágyálom marad, mivel Peking épp ezen a héten ismételten megerősítette elkötelezettségét a módszer mellett.
Elemzők szerint a kongresszus nem valószínű, hogy azonnali vagy drámai változásokat indítana el a politikában annak érdekében, hogy fellendítsék azt a gazdaságot, amely az idei évben mintegy 3 százalékos növekedést mutat, ami messze elmarad a hivatalos 5,5 százalék körüli céltól.
„Mostantól 2023 márciusáig nem számítunk jelentős politikai változásokra, különös tekintettel a zéró COVID-stratégiára és a kínai ingatlanszektor példátlan zuhanására” – írták a Nomura elemzői.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/11/neked-van-kinai-kutyud-kina-megfigyelhet-es-ellenorizhet-ezeken-keresztul/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon