A Bostoni Egyetem tudósai rengeteg kritikát kaptak miután kiderült, hogy kombinálták az omikront az eredeti wuhani változattal. Tették mindezt annak ellenére, hogy hasonló kutatások vezethettek sokak szerint az egész koronavírus-járvány kitöréséhez.
Azzal vádolják őket, hogy a tűzzel játszanak, hisz létrehoztak egy szuper-koronavírus változatot, amely 80%-os halálozást produkált a tesztalanyként használt egereken. A The Daily Star szerint a kutatók úgy változtatták a vírus szerkezetét, hogy a kórokozó könnyebben okozhasson fertőzést. Az ilyen típusú vizsgálatok alapvető fontosságúak ahhoz, hogy teszteljük, mely változatok lehetnek egy potenciális újabb világjárvány kiindulópontjai. Ám ezzel akaratlanul is iszonyatos veszélybe sodorták az embereket. Shmuel Shapira professzor, az izraeli kormány egyik vezető tudósa az egész üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az ilyen kísérleteket be kellene tiltani, mert a tűzzel játszanak.
Dr. Richard Ebright, a New Jersey állambeli New Brunswickben található Rutgers Egyetem vegyésze a Daily Mail-nek elmondta, hogy „a kutatás tökéletes példája az ún gain-of-function kutatásoknak.” Ezek lényege az, hogy a vírus genetikai állományát megváltoztatva annak valamilyen biológiai tulajdonságát felerősítik.
Hozzátette, “ha el akarunk kerülni egy következő, laboratóriumból kikerülő világjárványt, feltétlenül meg kell erősíteni a lehetséges kórokozók kutatásának felügyeletét.” A brit lap szerint a bostoni és floridai kutatók az omikron verzió legveszélyesebb elemét, a tüskefehérjét kombinálták az eredeti wuhani változattal.
A koronavírus a tüskefehérjéjét használja arra, hogy áttörje magát a sejthártyán és megfertőzze a sejteket. Ugyanakkor az omikron változat tüskefehérjéjének tucatnyi mutációja ismert, ami miatt elképesztően fertőző, ugyanakkor meglehetősen alacsony a mortalitása. Amikor egy csoport egeret fertőztek meg kutatók sima omikronnal, akkor mindannyian túlélték és csupán mérsékelt tüneteket produkáltak. Ezzel szemben az új hibriddel szemben 80%-uk elhullott.
E kutatás egyébként arra is rávilágít, hogy bár az omikron rendkívül fertőző, különösebben súlyos panaszokat már nem okoz. A vírus ugyanis az elmúlt 2-3 évben abba az irányba mutálódott, hogy könnyebben “bejusson” a sejtekbe, nem afelé, hogy elpusztítsa azokat, illetve ezáltal az élő szervezetet. Ha viszont az eredetileg kevésbé fertőző, ám sokkal durvább lefolyású wuhani változattal kombinálják, a következmények akár az emberiség számára is beláthatatlanok lehetnek.
Ebright professzor szerint sokkal szigorúbban kellene ellenőrizni az úgynevezett “enhanced potential pandemic pathogen (ePPP)” vizsgálatokat, azaz azokat a kutatásokat, amelyek azt próbálják felderíteni, hogy mely kórokozók okozhatnak a jövőben világjárványokat. A tudós véleménye szerint ezen vizsgálatok kapcsán nem történt meg az amerikai kormány által előírt kockázat-haszon elemzés. Éppen úgy, mint ahogyan a wuhani vizsgálatok esetében sem korábban és ebből indulhatott a világjárvány 2019-2020 fordulóján, írja a The Daily Star.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/23/nagy-a-baj-az-enyhe-lefolyasu-covid-utan-is-komoly-szivbetegseg-johet/” ][/hm_embed]
A hatalmas botrány hatására a Bostoni Egyetem közleményt adott ki magyar idő szerint kedd hajnalban. Ebben azt írják, hogy a brit és amerikai sajtó félreértette közlésüket, ők gyengítették a vírust. Azt is hozzátették, hogy több hatóság is engedélyezte a kísérletüket, többek között az Institutional Biosafety Committee (IBC). A kísérlet során pedig nem az volt a cél, hogy szupervírust alkossanak, hanem az, hogy rájöjjenek, vajon a tüskefehérje okozza-e a betegség súlyos vagy kevésbé súlyos lefolyását. Az eredmények azt mutatják, hogy nem, valamilyen más vírusfehérjét kell keresni a különféle lefolyások okaként. “Ezen fehérjék meghatározása jobb diagnózisokhoz és hatékonyabb betegellátáshoz fog vezetni”, tette hozzá az egyetem egyik biokémia professzora.
Azt is hozzátették, hogy nem módosították sem az eredeti, sem az omikron verzió genetikai állományát. Emellett az új verzió egerek közötti magas mortalitása, illetve adott esetben emberekre gyakorolt hatása között semmilyen összefüggés nincs, hangsúlyozták.
Nyitóképünk illusztráció
Source: The Daily Star, Boston University
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban