Miközben mindenki Putyinra és arra figyel, hogy mikor tenyerel rá az orosz diktátor a nukleáris indítógombra, egy amerikai admirális szerint egyáltalán nem biztos, hogy a harmadik világháborút Európa környékén és az oroszok fogják indítani. Szerinte sokkal nagyobb arra az esély, hogy Kína partra száll és lerohanja Tajvant, aminek akár világháború is lehet a következménye. Ráadásul sokkal korábban, mint arra egyébként amerikai elemzők és katonai szakértők számítottak. Alább a részletek.
Mindenki keményeket mond Kínában, Tajvan ügye viszont nemzeti minimumnak tűnik
Bár Tajvan mindig határozottan jelzi, hogy területét bármilyen támadással szemben sikerrel védelmezné meg, meglehetősen kis esélyt adnak a dunántúlnyi szigetországnak arra, hogy dacoljon hatalmas szomszédjával, a kommunista Kínával. Fenyegetésekből pedig egyáltalán nincs hiány Peking részéről, már csak azért sem, mert jelenleg zajlik a Kínai Kommunista Párt tisztújító kongresszusa, ahol főtitkárt is választanak.
Salát Gergely sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója, a Külügyi Intézet munkatársa nemrég az Infórádió Aréna c. műsorában, hogy ez a tisztújítás természetesen már a színfalak mögött le lett játszva hónapokkal, sőt évekkel a kongresszus előtt, a küldöttek már csupán a döntéseket kell meghozzák, amiket eléjük terjesztenek. Ugyanakkor mégis fontos, hogy ki mit mond, Hszi Csin-Ping, az újraválasztására készülődő jelenlegi pártfőtitkár pedig kemény beszéddel indított október 16-án, amiben ismét elmondta, hogy egy Tajvan elleni invázió mindig napirenden van és el fog jönni az ideje az újraegyesülésnek.
Miközben a Nyugat Putyinra és köreire figyel egy lehetséges atomháború elkerülése érdekében, meglehet, hogy erre a támadásra sokkal korábban kerül sor, mint arra bárki is számított volna, vélekedik egy amerikai admirális. Mike Gilday, amerikai haditengerészeti hadműveleti főnök szerint a hivatalos amerikai vizsgálatok 2027-re várják a támadást, mert Washington szerint akkorra állnak majd készen az invázióra a kínaiak. Szerinte viszont sokkal korábban sor fog rá kerülni, írja a The Daily Star.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/16/alig-kezdodott-el-a-kinai-kommunista-kongresszus-maris-repkednek-a-kemeny-kijelentesek/” ][/hm_embed]
A kínaiak mindig hamarabb váltották valóra ígéreteiket
“Amikor a 2027-es időpontról beszélünk, mindig észben kell tartani, hogy van egy 2022-es időpont és egy potenciális 2023-as időpont is. Nem tudom kizárni. Nem akarok pánikot kelteni azzal, hogy ezt mondom, de sajnos nem tudjuk ezt elhessegetni”, tette hozzá.
Október 16-án Hszi Csin-Ping kínai pártfőtitkár arra tett fogadalmat a kommunista párt kongresszusa előtt, hogy egyesülni fognak Tajvannal. “Ragaszkodunk ahhoz, hogy a lehető legnagyobb őszinteséggel és maximális erőfeszítéssel törekedjünk a békés újraegyesítésre”, tette hozzá a kínai vezető. “De soha nem fogjuk ígérni, hogy feladjuk az erő alkalmazásának lehetőségét és fenntartjuk annak a lehetőségét, hogy minden szükséges intézkedést megtegyünk”, hangsúlyozta Hszi.
Gilday szerint egyébként nemcsak az számít, amit Hszi mond, hanem főként az, ahogy a kínaiak viselkednek és amit csinálnak. “Az elmúlt húsz évben azt láttuk, hogy minden ígéretüket hamarabb váltották valóra, mint ahogyan azt korábban mondták”, mondta az admirális.
A Daily Star szerint a kínaiak már elkezdhették egy potenciális invázió előkészítését. A nyár folyamán a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg tengeri ereje minden korábbinál közelebb merészkedett a szigetországhoz és rakétákat lőtt ki a légterében Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök látogatását követően. Sokak szerint mindez csupán előjátéka volt a nagy inváziónak. Hszi kormánya Tajvan Kína tartományának tekinti, míg a szigetország magát független államnak gondolja, bár viszonylag kevesen ismerik el.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/18/rettegnek-a-britek-legjobb-nato-pilotaik-mar-a-kinai-legieronel-szolgalnak/” ][/hm_embed]
Mini-NATO Kínával szemben?
Amerikának már van egy biztonsági egyezménye Tajvannal, amelynek keretében ellátja azokkal az eszközökkel, amelyekkel megvédheti magát. Ráadásul most már olyan terv is van, hogy közös cégekkel gyártanának fegyvereket. Ráadásul azóta más is csatlakozott ehhez a formálódó anti-Kína klubhoz.
Franciaország és Németország haditengerészeti erőket küldött Ázsiába, az Egyesült Királyság legújabb anyahajója, az HMS Queen Elizabeth pedig Japánban teljesíti első útját. Japán csatlakozott Ausztráliához, az Egyesült Államokhoz és Indiához különféle hadgyakorlatok során a térségben. Kína szerint ők a mini-NATO, amelynek léte pusztán az amerikai hidegháborús mentalitást tükrözi szerintük.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/20/amerika-bajban-kina-lenyulja-atomtudosait-raketafejlesztoit/” ][/hm_embed]
Source: The Daily Star
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban