A magyar királyné, akit alkohol segítségével tettek volna termékennyé
A magyar királynék “munkaköri kötelessége” a magyar történelem során az volt, hogy fiúörököst biztosítsanak a királynak. Ez azonban nem mindig számított egyszerű feladatnak. A 18. század elején a Habsburg-dinasztia a kihalás szélére sodródott. Adódott tehát a feladat: fiúörököst kell szülni. A bécsi orvosok azonban igen szokatlan módon akarták elősegíteni a fiúörökös megszületését: alkohol fogyasztását írták elő a királynénak.
Fogyatkozó Habsburgok
I. Lipót 1705-ben bekövetkezett halálakor a Habsburgok fenyegető helyzetbe kerültek a családjuk túlélését illetően. Zajlott a Habsburg-örökösödési háború, amit a spanyol Habsburgok kihalása okozott. Eddigre a család egyéb oldalágai, mint például a tiroli ág, kihaltak. Lipót testvérei közül ketten élték túl a gyermekkort, ám IV. Ferdinánd 21 évesen, Károly József főerceg alig 15 évesen meghalt. Lipót három házasságából 16 gyermeke született. Közülük azonban öt volt fiúgyermek és mindössze ketten érték meg a felnőttt kort.
Lipót fia, I. József részben hozzájárult a dinasztia fiúörököseinek hiányához. 1699-ben vette el Braunschweig-Lüneburgi Vilma Amáliát, akivel eleinte boldognak tűnő házasságban élt. (Lipót a házasság előtt már annyira aggódott a családért, hogy orvosokkal vizsgáltatta meg a leendő menyét, hogy termékeny-e). 1699-ben született egy lányuk, majd 1700-ban megérkezett a várva várt fiúörökös, a vízfejűséggel született Lipót József főherceg azonban az első születésnapját sem élte meg. 1701-ben ugyan még született a házaspárnak egy gyermeke, de a viszonyuk eddigre megromlott.
József ugyanis számtalan szeretőt tartott, közöttük a hivatalos státuszba emelt Pálffy Mariannát. Ez ellen ugyan mind Vilma Amália, mind József édesanyja is tiltakozott, de miután ő lett Lipót után a császár, nem sokat tehettek. Sőt, József nemi betegséget is összeszedett az egyik kertész lányától. Vilma Amália elkapta a betegséget a férjétől. A korabeli feljegyzések szerint emiatt nem is tudott többé teherbe esni. (József is nemzőképtelenné vált). 1711-ben himlőjárvány söpört végig Európán, meghalt többek között XIV. Lajos francia király legidősebb fia is. I. József elkapta a betegséget és hamarosan meghalt.
A biszexuális császár és az áttért császárné kötelességei
József halálakor az öccse, Károly maradt az egyetlen férfi tagja a dinasztiának. Amikor a család házastársat keresett Károlynak, már ismert volt József betegsége és nemzőképtelensége, így különös gonddal kellett eljárniuk. Végül az Európa-szerte kiküldött felderítők Erzsébet Krisztina braunschweig-wolfenbütteli hercegnőt ajánlották. A 13 éves lány külsőre vonzónak számított a kortársak szemében, ám akadt egy fontos probléma vele: protestáns volt. A házasságot csak úgy üthették nyélbe a katolikus Károllyal, ha áttér. Ez ellen Erzsébet Krisztina eleinte tiltakozott, de végül a családja noszogatására beadta a derekát. A bécsi udvar orvosai “természetesen” őt is megvizsgálták termékenység szempontjából.
Azonban a másik fél, Károly sem élt minden hiba híján, amennyiben a katolikus monarcia túlélési esélyei felől vizsgáljuk meg az életét. Kevesen tudják, de a császár biszexuális volt. Károly fennmaradt naplójából tudjuk, hogy viszonya Schwarzenberg herceggel, vagy éppen egy lovászfiúval is. Élete legnagyobb szerelme azonban Miklós János, Althann grófja volt, aki 1703-ban tűnt fel először a napójában, de 1707-ben hívta először “örök szerelmének”. A férfiak mellett Károly számos nővel folytatott viszonyt, például spanyolországi tartózkodása idején egy ismeretlen illetővel, akinek kegydíjat is folyósított.
Mivel Károly a spanyol örökösödési háború során Katalóniában harcolt a spanyol trónért, Erzsébet Krisztina Barcelonába utazott és ott kötöttek házasságot 1708-ban. Tekintve, hogy Károly ellenfelének, Fülöpnek már született fiúgyermeke, azonnal ránehezedett az örökös megszülésének terhe. 1711-ig Katalóniában élt a pár, ám József halálakor Károly visszautazott Bécsbe, míg a felesége Barcelonában maradt régensként. Althann grófja elkísérte Károlyt és együtt is aludtak. Erzsébet Krisztina 1713-ig ráttermetten kormányozta a rábízott területeket, majd hazautazott Károlyhoz, ogy elfoglalja az oldalán a helyét, mint császárné.
Alkohol és diéta a fiúgyermekért
Erzsébet Krisztina császárnéként is megállta a helyét, szívesen vett részt vadászatokon, kiválóan lőtt. A várva várt örökös azonban jócskán késett. Hogy a várt fiúgyermek megszülessen, Erzsébet Krisztinát a bécsi orvosok számos kezelési móddal “segítették”. Reggelenként nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztását írták elő. Az alkohol állandó fogyasztásának hatására a korábban fehér bőre a feljegyzések szerint kipirosodott. Emellett fürdőkúrát vett Karlsbardban és elzarándokolt Mariazellbe. Az alkohol vagy valami más sikeresnek bizonyult: 1716-ban megszületett Lipót János a trónörökös, az egészségesnek tűnő gyermek azonban pár hónappal később elhunyt.
A párnak további gyermekei születtek. 1717-ben Mária Terézia, 1718-ban Mária Anna, 1724-ben Mária Amália. Utolsó terhessége idején a hálószobája falait fiúcsecsemők képeivel díszítették ki, hogy a császárné képzeletére hatva fiúgyermek szülessen. Ezt követően az orvosok dús étrendű diétát írtak elő. Az eredmény azonban nem az lett, amit vártak. Erzsébet Krisztina rettenetesen elhízott, légzési nehézségei támadtak és egy idő után nem tudott lábra állni. Az elhibázott orvosi kezelést követően Károlynak meg kellett barátkoznia azzal, hogy nem születik fiúgyermeke.
Althann grófja 1722-ben hunyt el, Károly a naplójában megsiratta a távozását. A császár és a felesége ezt követően került érzelmileg közel egymáshoz. Az 1728-as évből fennmaradt anekdota szerint amikor Károly korábban ért haza egy császári körútjáról, meglepve a feleségét, akkor az örömükben együtt töltött éjjel eredményeképpen a fejükre szakadt az ágyuk mennyezete. Az 1730-as években a bécsi udvarban felmerült az az ötlet, hogy Erzsébet Krisztinát vegyék rá, hogy felöltse az apácafátyolt, a császár pedig így új feleség után tudna nézni. Károly azonban elvetette az ötletet, mert nem akarta eltaszítani a császárnét. Igaz, arra azért számított, hogy túléli betegeskedő feleségét. Nem így történt, Károly 1740-ben meghalt, a trónját pedig Mária Terézia örökölte meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2021/11/03/a-szent-korona-habsburg-hamisitas-aldozata-lett/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű