Amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök elindította február 24-én Ukrajna totális invázióját sem ő, sem a Kreml vagy a hadsereg vezetői nem számítottak arra, hogy még Ukrajna oroszlakta területein sem számíthatnak támogatásra, segítségre a lakosság vagy éppen a helyi adminisztráció részéről. Amikor azonban erre rájöttek, a legkeményebb brutalitással válaszoltak, hogy megtörjék Ukrajnát és a helyi lakosságot.
Polgármestereket, köztisztviselőket rabolnak, kínoznak az oroszok
Az AP News cikke szerint Melitopol orosz meghódítása után a város polgármesterére, Ivan Fedorovra rátörték az ajtót az orosz katonák, zsákot húztak a fejére, órákig cirkáltak vele a településen, majd megfenyegették, hogy megölik. Ő egyike azon több mint 50 települési vezetőnek, akiket az orosz csapatok egyszerűen foglyul ejtettek az invázió kezdete óta, hogy segítségükkel kényszerítsék térdre az általuk vezetett települések lakosságát.
“A megfélemlítés és a fenygeetések egyetlen percre sem szűntek meg. Megpróbáltak rávenni, hogy orosz zászló alatt folytassam a város vezetését, de megtagadtam”, mondta az AP-nek telefonon múlt hónapban Fedorov. “Engem nem ütöttek, de a szomszéd cellában fogva tartottak vad sikolyai nem hagytak kétséget afelől, hogy mi vár majd rám”, tette hozzá.
De nemcsak polgármestereket raboltak el az orosz csapatok, hanem például atomerőművek dolgozóit is, hogy rávegyék őket az együttműködésre. “Az oroszok képtelenek kormányozni az elfoglalt városokat. Sem emberük, sem tapasztalatuk nincs”, mondta Fedorov. Ezért helyi közszolgákat próbálnak arra rávenni, hogy segítsenek nekik utcát söpörni és kijavítani a háború pusztításait, tette hozzá Melitopol vezetője.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/02/a-wagner-csoportnak-legalabb-akkora-hatalma-van-moszkvaban-mint-egyes-minisztereknek/” ][/hm_embed]
Az Ukrán Városok Szövetsége (Association of Ukrainian Cities) szerint legalább 50 tisztviselőt raboltak el az oroszok, köztük 34 polgármestert. Közülük 10-en még mindig fogságban vannak. Vitalij Klicsko, a Szövetség elnöke és Kijev polgármestere szerint ezzel az oroszok súlyosan aláássák az ukrán társadalom működőképességét a háborús viszonyok közepette.
Az oroszok egyébként azokat a polgármestereket vagy más civil tisztviselőket, akik megtagadják az együttműködét fasisztának, nácinak bélyegzik. Így járt áprilisban Herszon első embere, Ihor Kolykhajev is. Őt végül június 28-án tartóztatták le, azóta sem tudja senki, hol van.
Háborús bűntett
Az ENSZ emberjogi misszója szerint legalább 407 eltűnés és önkényes letartóztatás fűződik az oroszok nevéhez civilek, többek közt köztisztviselők, önkormányzati képviselők, újságírók ellen. A szervezet egyik kutatója szerint ez akár a háborús bűn kategóriájába is besorolható, hisz célja a félelemkeltés és az információszerzés.
Yulia Gorbunova, a senior researcher at Human Rights Watch, said the abuse “violates international law and may constitute a war crime,” adding that Russian forces’ actions appeared to be aimed at “obtaining information and instilling fear.” Sok polgármestert például kivégzetek az oroszok. Olga Sukhenko, a Kijev melletti Motyzhyn vezetőjének holtteste például férjével és fiával együtt egy bucsai tömegsírból került elő. Amikor a test előkerült, világos volt, hogy hátrakötött kézzel érte a halál. Jurij Prylypkot, Hosztomel polgármesterét pedig lelőtték miközben élelmet és gyógyszert szállított. Kijev megpróbálta őket saját túszaira cserélni, de az oroszok néha többszáz hadifogolyt követelnek egy-egy polgármesterért, tisztviselőért.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/02/elkezdtek-evakualni-a-lakossagot-az-oroszok-herszonbol/” ][/hm_embed]
Nemcsak Kijev környékén okoztak értelmetlen szenvedést az oroszok. A Zaporizzsjai erőmű melletti Enerhodar alpolgármesterét, Ivan Samojdjukot súlyos betegen vitték el és ezt legalább még 1000 helyi lakos mondhatja el magáról, akik szabadon engedésük után brutális állapotokról, verésekről és elektrosokkról számoltak be pedig ez minden körülmények között tiltott elvileg, emberiesség elleni bűnnek számít.
Hubertus Jahn, a Cambridge-i Egyetem történésze szerint Nagy Péter orosz cár óta jellemzi az oroszokat, hogy a meghódított területek vezetőit szibériai száműzetésre ítéli. Hasonlóan viselkedtek a német SS csapatok is a második világháború során. A kijevi Tarasz Sevcsenko Nemzeti Egyetem történésze, Ivan Patriljuk szerint az oroszok megalázzák és kínozzák a városok vezetőit “ami az egyik legsötétebb és legszégyenletesebb fejezete a mostani háborúnak.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/01/az-oroszok-valoban-afgan-katonakat-toboroznanak-ukrajnaba/” ][/hm_embed]
Source: AP News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?