Lassan kilenc hónapja tart az inváziónak indult orosz támadás Ukrajna ellen, a katonai kudarcok után Moszkva most rakétákkal próbálja megtörni az ukrán ellenállást, szerintük katonai létesítményeket bombáznak, ám ezt Kijev nagyon másképp látja. Közben ítélet született a 2014-ben lelőtt maláj utasszállító ügyében, amin nagyon kiakadtak a Kremlben és az is kiderült, hogy elképesztő vagyonokat menekítettek ki az orosz polgárok hazájukból a háború kitörése óta. Íme a részletek.
- Beszédes térképet tett közzé a The New York Times, amin világosan látszik, hogy az oroszok mára elveszítették a február óta Ukrajnában elfoglalt területeik legalább felét. Ráadásul az ukrán ellentámadás folytatódik és bőven van még mit visszafoglalni, hisz Európa második legnagyobb területű országának 18%-át még mindig megszállva tartják az orosz csapatok, írja a Daily Mail.
- Eközben Oroszország folytatta Ukrajna elleni rakétatámadásait ma is, tűz alatt tartva számos települést. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak csütörtökön azt mondta, hogy hazája olyan infrastruktúrára mér csapásokat Ukrajnában, amelynek közvetlen vagy közvetett köze van a szomszédos ország katonai teljesítőképességéhez.
- Rekordmennyiségű pénzt vittek ki az orosz polgárok az országból az invázió február 24-i kezdete óta. 2022 januárja és szeptembere között gigantikus összeg, 32 milliárd dollárt menekítettek ki külföldi bankokba az oroszok. Ráadásul ez nem nyugati információ, hanem az Orosz Központi Bank közlése, írja a The Moscow Times. Összehasonlításképp ebből a pénzből Magyarországon négy éven keresztül lehetne emelt összegű nyugdíjakat fizetni. Ennek következtében az oroszok teljes kihelyezett vagyona megduplázódott ebben az évben: a januári 30,6 milliárd dollárról szeptemberre elérte a 63,1 milliárd dollárt.
- Az orosz gazdaság recessziója a harmadik negyedévben is megmaradt, az orosz nemzeti statisztikai intézed a Rosstat szerint -4%.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/17/eselytelen-a-nato-az-oroszok-ellen-a-gyorsan-olvado-eszaki-sarkon/” ][/hm_embed]
- Ítélet született a még 2014-ben lelőtt maláj utasszállító ügyében is Hollandiában. A kelet-ukrajnai szakadárok ellenőrzése alatt álló Pervomajszk település mellől, a szovjet-orosz gyártmányú Buk légvédelmi rendszer egyik rakétájával lőtték le nyolc évvel ezelőtt a maláj légitársaság MH17-es járatszámú repülőgépét – közölte ítéletében a hágai kerületi bíróság csütörtökön. Az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtér közelében, rendkívüli biztonsági intézkedések mellett, a vádlottak távollétében tartott ítélethirdetésen Hendrik Steenhuis elnöklő bíró hangsúlyozta: 2014 májusától Oroszország teljes ellenőrzést gyakorolt az ukrajnai szakadár “Donyecki Népköztársaság” (DNR) felett, ahonnan azt a rakétát kilőtték, amely a repülőgép fedélzetén tartózkodó mind a 298 utas – köztük 196 holland és 27 ausztrál állampolgár -, valamint a legénység halálát okozta.
- A bíró a támadást “összehangolt katonai akciónak nevezte”, és kiemelte: a katasztrófa előkészítésében és végrehajtásában részt vevők közül többen orosz állampolgárságúak voltak, illetve korábban az orosz fegyveres erők kötelékébe tartoztak. A nyomozás során visszahallgatott telefonbeszélgetések tanúsága szerint a szakadár “Donyecki Népköztársaság” több vezetője, akik tudtak a rakétatámadásról, szoros kapcsolatot ápoltak akkor Oroszországgal.
- A bíró tájékoztatása szerint megállapítást nyert, hogy a repülőgépet megsemmisítő rakéta Kelet-Ukrajnába nem sokkal a támadás előtt érkezett Oroszországból, ahová a Boeing 777-es lelövése után a kilövőállást vissza is vitték. A rakétavető az 53. légvédelmi rakétadandártól, az orosz fegyveres erők Kurszk városában állomásozó egységétől származott – mondta az elnöklő bíró. A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépét 2014. július 17-én Kelet-Ukrajna felett érte rakétatalálat.
- Az illetékes holland bíróság távollétükben életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt csütörtökön két orosz és egy oroszbarát ukrán szeparatistát.
- Volodomir Zelenszkij ukrán elnök Twitter-üzenetében üdvözölte, és “fontos döntésnek” minősítette az ítéletet. Hozzátette azonban, hogy azok is, akik parancsot adtak a bűncselekmény végrehajtására, bíróság elé álljanak, mivel “a büntetlenség érzése újabb és újabb bűncselekményekhez vezet”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/17/itt-a-fordulat-targyaloasztalhoz-ulnek-az-amerikaiak-es-az-oroszok/” ][/hm_embed]
- Moszkva sajnálja, hogy a 2014 júliusában Ukrajnában lezuhant malajziai Boeing ügyében a politikai konjunktúra befolyása alá került holland bíróság figyelmen kívül hagyta a pártatlan igazságszolgáltatás elveit – hangoztatta csütörtökön kiadott közleményében az orosz külügyminisztérium.
- Eközben a lengyel és a szövetséges nyomozók által összegyűjtött anyag arra utal, hogy a kelet-lengyelországi rakétarobbanást Ukrajnának az orosz támadással szembeni védelmi tevékenysége okozta – jelentette ki Piotr Müller lengyel kormányszóvivő csütörtökön.
Source: Daily Mail, The Moscow Times, MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?