Kötélnek állt az EU, beszállna az éghajlatváltozás okozta károkat finanszírozó alapba
Az EU beleegyezett egy speciális alap létrehozásába a legsebezhetőbb országokban bekövetkezett, éghajlatváltozás okozta „veszteségek és károk” fedezésére – de a pénzt “széles adományozói bázisból” teremtenék rá elő.
Ez azt sugallja, hogy a nagy károsanyag-kibocsátású feltörekvő gazdaságoknak, például Kínának is hozzá kellene járulniuk ehhez, ahelyett, hogy az alapot csak olyan gazdag nemzetek finanszíroznák, amelyek történelmileg a legnagyobb mértékben járultak hozzá a globális felmelegedéshez.
“Azt javasoljuk, hogy hozzunk létre egy veszteség- és kárelhárítási alapot a legsebezhetőbb országok számára” – mondta Frans Timmermans, az Unió éghajlat-politikai főképviselője a COP27 csúcstalálkozón.
A veszteségek és károk (Loss and Damage) kérdése uralta az idei csúcstalálkozót, amin több, mint 130 fejlődő ország követelte, hogy kössenek megállapodást egy új alapról, amely segít megbirkózni az árvizek, aszályok és más éghajlati hatások okozta helyrehozhatatlan károkból adódó nehézségekkel.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió korábban erősen ellenezte a felvetést.
A Maldív-szigetek éghajlatügyi minisztere azt mondta, hogy az új EU-ajánlat reményeket keltett a sérülékeny nemzetekben a megállapodásra.
„A veszteségekkel és károkkal kapcsolatban üdvözöljük a nyitottságot és a megállapodásra irányuló akaratot” – mondta Shauna Aminath. “Nagyon közel vagyunk a megegyezéshez.”
Mindazonáltal az EU feltételekhez kötötte ajánlatát – többek között ahhoz, hogy minden ország beleegyezzen a globális felmelegedést okozó kibocsátások csökkentésére irányuló törekvéseik fokozásába. A 27 tagú EU az egyik legambiciózusabb éghajlat-politikai célkitűzése a fő üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése, és sürgette Kínát, hogy tegyen ugyanígy.
A Reuters uniós javaslattal kapcsolatos kérdésére Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a fejlett országoknak teljesíteniük kell a fejlődő országok finanszírozására vonatkozó kötelezettségüket, és minden országnak “konkrét cselekvésekké” kell változtatnia terveit.
“A kínai fél reméli, hogy a COP27 a Párizsi Megállapodás elveinek és célkitűzéseinek maradéktalan és pontos végrehajtására fog összpontosítani” – mondta Mao.
Az Egyesült Államok egyelőre nem reagált az új javaslatra.
“Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokat sarokba szorították” – mondta a tárgyalások egyik megfigyelője.
Az Erópai Unió képviselői kijelentették, hogy az országoknak meg kell állapodniuk az összes fosszilis tüzelőanyag fokozatos leállításában, beleértve a széntüzelésű energiatermelés mielőbbi megszüntetését – ennek folyamatáról pedig jelentéseket kell benyújtaniuk.
Egy magas rangú egyiptomi tisztviselő azt mondta, hogy egyes országok nem fogadják el az EU által támasztott feltételeket, de azt nem árulta el, hogy melyek ezek.
“Úgy tűnik, széles körű egyetértés alakult ki egy alap létrehozásáról” – mondta a tisztviselő.
“Amit még tisztáznunk kell, az a sorrend és az időzítés.”
A Kis Szigetállamok Szövetsége és a 134 fejlődő országból álló G77-klub egyaránt szorgalmazta egy új alap létrehozását, most pedig egyeztetnek az Uniónak adandó válaszról.
Nabeel Munir, Pakisztán dél-koreai nagykövete szerint Timmermans javaslata “pozitív hír”, de bizonyos kérdések még megválaszolásra várnak.
“Számunkra a COP27 sikere attól függ, hogy mit kapunk a Loss and Damage értelmében.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/06/a-gazdag-kornyezetszennyezo-orszagok-fizethetik-a-klimavaltozas-arat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon