Őrültségnek hangozhat elsőre, de hátrafelé sétálni nagyon egészséges. Aki pedig profi a sétában, megpróbálhat hátrafelé futni is. Mutatjuk, hogy miért jó mindez! Már persze azon felül, hogy ingyen van és bárhol, bármikor, bárki csinálhatja sokat téve ezzel testi-lelki egészségéért.
Az Egyészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az emberi szervezetnek legalább 150 percnyi aerob aktivitásra van szüksége egy héten (séta, futás, úszás, stb). A séta az emberi élet szerves része, nem szükségeltetik hozzá különösebb mozgáskoordináció, agyunk úgyszólván “automatikusan” sétára bírja testünket, ha el akarunk jutni A-ból B-be. Mindez azonban csak akkor igaz maradéktalanul, ha előre sétálunk. Hátrafelé már kicsit bonyolultabb a helyzet.
Egyébként már önmagában az, ha felállunk számos szervrendszer együttműködését igényli: elsőként is a látásét, az egyenyúlyét és a különböző testrészeink testhez viszonyított helyzetének érzékeléséért felelős propriocepciós rendszerét. Ha hátrafelé sétálunk, akkor egyszerűen több energiára van szükség ehhez a koordinációhoz, hisz nem a megszokott mozgásformánkat végezzük, írja a sciencealert.com. Ez azonban számos előnnyel jár:
- egészséges felnőttekben növeli a stabilitást és az egyensúlyérzéket,
- segít a porckopásban szenvedőkön,
- hátrafelé sétálva sűrűbben lépünk egységnyi távolságon, ami növeli az alsó lábszár izmainak terhelését, ugyanakkor kevésbé terheli az ízületeket,
- ezzel segíti a talpi bőnye gyulladás gyógyulását, ami a legtöbb esetben felelős a sarokfájdalomért,
- segíthet azoknak, akik rendszeres deréktáji fájdalmaktól szenvednek, mert jobban igénybe veszi a deréktáji gerincoszlop körüli izmokat,
- stroke utáni felépülésben és idegrendszeri betegséges esetében is segít,
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/24/ez-a-4-trukk-segithet-abban-hogy-vidamabban-induljon-a-reggel/” ][/hm_embed]
Természetesen nem csak konkrét betegségeket lehet kezelni a hátrefelé sétával vagy futással. Ez a mozgásforma ugyanis kimutathatóan, majdnem 40 százalékkal több energiát használ fel, tehát sokkal inkább segíti a súlycsökkentést. A már aktívan sportolóknak is segíthet, hisz erősíti a térd körüli izmokat. A már rendszeresen futók teljesítménye, ereje is nőhet, ha programjukba hátrafelé sétát, futást is iktatnak.
Természetesen nem kötelező feltétlenül futnunk akkor, ha növelni akarjuk az energialeadásunkat. Tökéletesen megfelel az is, ha például egy jól megpakolt szánt húzunk hátrafelé, mert ez is erősíti a térd körüli izomzatot. Ráadásul a sérülés veszélye is kicsi, hisz legrosszabb esetben nem húzzuk tovább a szánt. Ez a mozgásforma már akkor is látványos eredményeket hozhat az alsó végtagjaink erősítésében, ha egyébként csak testsúlyunk 10%-át mozgatjuk így meg.
Hogyan kezdj hozzá?
Ehhez három jótanácsot adnak a cikkben:
1. Mivel hátrafelé kevésbé vesszük észre az akadályokat, először otthon kezdj bele ebbe a mozgásformába.
2. Ne nézz állandóan hátra! Tartsd egyenesen és előre a fejedet és figyelj arra, hogy a mozgásod során annak kivitelezése a teljes tartományban, lábujjtól a sarokig tartson.
3. Ha már nagyon magabiztosan megy a hátrafelé séta otthon, állj rá egy futópadra és növeld a terhelést, vagy használj súlyokat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/08/sportolassal-a-demencia-ellen/” ][/hm_embed]
Source: sciencealert.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban