Háború: mindenki tárgyalna mindenkivel, de senki sem tárgyal senkivel
A Kreml kijelentette, hogy nyitott a tárgyalásokra, de nem fogadja el a Nyugat azon követelését, hogy vonuljanak ki Ukrajnából.
Biden elnök csütörtök este újságírók előtt arról beszélt, hogy kész találkozni az orosz vezetővel, “ha valóban a háború befejezésének módját keresi”, írja a BBC.
Az épp a Fehér Házban tartózkodó Emmanuel Macron francia elnökkel együtt világossá tette, hogy a két politikus egyetért abban, hogy soha nem sürgetik az ukránokat olyan kompromisszum megkötésére, amely „nem elfogadható számukra”.
Dmitrij Peszkov orosz szóvivő korábban szintén úgy nyilatkozott, hogy Putyin továbbra is támogatná az “érdekeink biztosítására” irányuló tárgyalásokat. Azonban egyértelműsítette, hogy Moszkva semmiképpen sem fogja elfogadni az Egyesült Államok feltételeit:
“Valójában mit mondott Biden elnök? Azt mondta, hogy a tárgyalások csak azután lehetségesek, hogy Putyin elhagyja Ukrajnát.”
Olaf Scholz német kancellár pénteken szeptember óta először beszélt Putyin elnökkel. Az egyórás beszélgetés után Berlin közölte, hogy a német vezető a diplomáciai megoldást sürgette, amely magában foglalja az orosz csapatok “a lehető leghamarabbi” kivonását Ukrajnából.
A Kreml közölte, hogy a német fél szorgalmazta a felhívást, Putyin pedig arra buzdította Berlint, hogy “gondolja át megközelítését az ukrán eseményekkel összefüggésben”. Putyin elnök felhívta a figyelmet a “nyugati államok, köztük Németország pusztító viselkedésére”, Kijev pedig teljes mértékben elutasította a tárgyalások gondolatát is – tette hozzá a Kreml.
Bonyolítja a tárgyalások kölcsönös alapjait, hogy az Egyesült Államok nem ismeri el az oroszok által menedzselt szakadár köztársaságokat Ukrajnában, mely négy régiót szeptember végén Putyin elnök Oroszország részévé nyilvánított, annak ellenére, hogy a kelet-ukrajnai orosz erők Luhanszk nagy részét visszafoglalták, Donyeck inváziója elakadt, és Herszonban és Zaporizzsjában sem áll jól az orosz hadsereg szénája.
A pénteki Scholz-Putyin-hívás előtt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kifogásolta, hogy az európai országok eddig semmi konkrétat nem ajánlottak fel a közvetítés terén.
“Macron egyébként az elmúlt két hétben rendszeresen kijelentette, hogy beszélgetést tervez az orosz elnökkel” – idézték a szavait, hozzátéve, hogy Oroszország erről nem kapott semmilyen jelzést hivatalos diplomáciai csatornákon keresztül.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/30/amerikai-kulugyminiszter-a-nato-nem-hagyja-magara-ukrajnat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon