Kína erőteljesen terjeszkedik a Közel-Keleten, főleg az USA kárára
Szaúd-Arábia és Kína megerősítette együttműködését a globális olajpiacot és a belügyekbe való be nem avatkozás elvét tekintve a mostani, stratégiai kapcsolatok elmélyítését célzó látogatás során, írja az Al-Jazeera.
Hszi Csin-ping kínai elnök és Szalmán szaúdi király számos stratégiai, köztük a Huawei kínai technológiai óriáscéget érintő megállapodást írt alá, amit Amerika épp néhány napja tiltott ki az országból.
A két fél közös nyilatkozatában kijelentette, hogy „nézetet cseréltek a Királyság és Kína közötti átfogó stratégiai partnerségi kapcsolatok megerősítésének és fejlesztésének módjairól”.
Hangsúlyozták a szuverenitás és a „be nem avatkozás” elvét, ugyanakkor megerősítették az ukrajnai konfliktus békés megoldásának fontosságát.
Iránra vonatkozóan, mely Kína másik fontos olajszállítója, hangot adtak biztonsági aggodalmaiknak és egyetértettek abban, hogy „erősíteni kell a közös együttműködést Irán nukleáris programja békés jellegének biztosítása érdekében”, valamint hogy „Teheránnak tiszteletben kell tartania a jószomszédi viszony elveit”.
A kínai vezető elmondta, hogy látogatása, amelynek során találkozik más Öböl-menti olajtermelőkkel, és részt vesz egy szélesebb körű csúcstalálkozón az Arab Liga országaival, „új korszakot” jelent a nemzetközi kapcsolatokban.
„Kína várakozással tekint a Szaúd-Arábiával és az arab államokkal való együttműködés elé” – idézte a külügyminisztérium Hszi szavait.
Katar emírje, Kuvait koronahercege, valamint Egyiptom, Tunézia, Dzsibuti, Szomália és Mauritánia elnöke, illetve Irak, Marokkó, Algéria, Szudán és Libanon vezetői és miniszterelnökei vesznek részt a megbeszéléseken.
Hszi már előzetesen kétoldalú egyeztetéseket folytatott több államfővel a pénteki csúcstalálkozó előtt, így Abdel Fattah al-Sisi egyiptomi elnökkel, Sia al-Szudáni iraki miniszterelnökkel, Abdel Fattah al-Burhan szudáni vezetővel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel.
Rijád megerősítette, hogy ragaszkodik az „egy Kína elvéhez”, Tajvant pedig Kína területének tekinti.
Ez utóbbi az egyik legsúlyosabb konfliktusforrás az Egyesült Államok és Kína között, akinek eltökélt szándéka, hogy „egyesítse” a szigetet az országgal. A nyugati kormányok, köztük az USA, ugyan osztják az „Egy Kína” narratívát és elismerik a kommunista pártot legális kormányként, ugyanakkor kiállnak Tajvan függetlensége mellett.
A nyilatkozat szerint a két fél hangsúlyozta a stabilitás fontosságát az olaj világpiacán, és megállapodtak abban, hogy megvizsgálják a petrolkémiai szektor befektetési lehetőségeit, valamint a megújuló energiaforrásokat.
Kína a világ legnagyobb kőolajimportőre, a nyersanyag nagy részét Szaúd-Arábiától szerzi be.
Szintén üdvözölték a szaúdi cégek bevonását a különféle energetikai és befektetési partnerségekbe a Belt and Road Initiative keretein belül, ami egy hatalmas infrastrukturális projekt, amely Kelet-Ázsiától Európáig húzódik, és célja elősegíteni „a Királyság elhelyezkedését a kínai vállalatok regionális központjaként”.
Peking már az elmúlt években is igyekezett megerősítette kapcsolatait az Öböl-menti államokkal, ami most felgyorsulni látszik: a külügyminisztérium a Kínai Népköztársaság megalakulása óta a „legnagyobb méretű diplomáciai tevékenységnek nevezte Kína és az arab világ között” Hszi utazását.
A szaúdiakban pedig remek partnerre leltek ebben, akik egyébként is gazdasági és politikai szövetségeik diverzifikálását is szorgalmazzák, különös tekintettel Amerikára, amivel egyre inkább romlik a viszonyuk.
Joe Biden amerikai elnök júliusban Szaúd-Arábiába utazott, hogy megkísérelje meggyőzni a szaúdiakat, hogy növeljék az olajtermelést és csökkentsék a gázárakat, annak ellenére, hogy a washingtoni törvényhozók emberi jogi aggályokat támasztottak a lépés ellen.
Ennek ellenére a Szaúd-Arábia vezette OPEC+ októberben megállapodott abban, hogy kétmillió hordóval csökkentik az olajkitermelést, amit Biden kormánya közvetlen sértésnek tekintett a 2022-es félidős választások előtt.
Szaúd-Arábia és az Öböl-menti szövetségesei dacoltak az Egyesült Államok nyomásával, hogy szakítsanak Oroszországgal Ukrajna inváziója miatt, és korlátozzák a Kínával folytatott kapcsolatokat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/01/a-szaudi-koronaherceget-az-amerikai-birosagi-rendszer-manipulalasaval-vadoljak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban