Az üzbegisztáni egészségügyi minisztérium szerint legalább 18 gyermek halt meg az indiai Marion Biotech Pvt. Kft., egy helyi gyógyszergyártó cég által forgalmazott szirup elfogyasztása után.
Indiai gyógyszer: 21 gyerekből 18 meghalt
A minisztérium szerint a Doc-1 Max szirupot akut légúti betegségben szenvedő gyermekek szedhetik és az eddigi adatok szerint 21 gyermek közül 18 meghalt annak elfogyasztása után. A cég honlapján megfázás és influenza tüneteinek kezelésére szolgáló gyógyszerként forgalmazzák, írja a Reuters.
Az üzbég egészségügyi minisztérium szerint a szirup etilénglikolt tartalmaz, amely mérgező anyag. A szirupot a Quramax Medical LLC importálta Üzbegisztánba. A gyógyszer az orvosi rendelvény nélkül kiadható kategóriába tartozik, a szülök saját felelősségükre adhatták gyermeküknek. Ugyanakkor azt nem tudni bizonyosan, hogy mindegyik gyermek az előírt adagolás szerint kapta-e meg a gyógyszert. Ám még ha többet is kaptak a kelleténél, halált semmiképp sem kellett volna okozzon. A gyógyszerekben lévő hatóanyagok mennyisége ugyanis úgy van kiszámolva, hogy túladagolás esetén (pl. 10 csepp helyett 12) ne okozzon súlyos egészségkárosodást.
- Ez is érdekelhet: Újabb bizonyíték arra, hogy Putyin rákos?
A Reuters megkereste a gyógyszert gyártó Marion Biotechet és a forgalmazó Quramax Medicalt, de még nem válaszoltak. Egyes források szerint az indiai egészségügyi minisztérium már vizsgálja az ügyet. Indiában kedden ellenőrzés indult néhány gyógyszergyárban, hogy biztosítsa a magas minőségi előírásokat.
Folynak a vizsgálatok
Korábban Gambiában történt hasonló eset, amikor 70 gyermek halt meg az újdelhi székhelyű Maiden Pharmaceuticals Kft. által gyártott köhögéscsillapítóktól. Mind az indiai kormány, mind a vállalat tagadta, hogy a gyógyszerek tehettek volna a szörnyű halálesetekről.
Indiát a “világ gyógyszertárának” is nevezik, gyógyszerexportja az elmúlt évtizedben több mint kétszeresére nőtt. Ez összességében 24,5 milliárd dollárt jelentett az elmúlt pénzügyi évben, ami mai árfolyamon több mint 9.200 milliárd forint, Magyarország teljes éves hazai bruttó össztermékének nagyjából ötöde. Összehasonlításképp, hazánk legnagyobb gyógyszergyártó cége, a Richter Gedeon Nyrt. éves konszolidált adózott eredménye 2022-ben az elemzői várakozások szerint 225 milliárd forint lesz, ami kimagasló az iparágban és a cég történetében is.
Az üzbég egészségügyi minisztérium közölte, hogy hanyagság miatt elbocsátott hét alkalmazottat, mert nem elemezték időben a haláleseteket, és nem tették meg a szükséges intézkedéseket. Emellett fegyelmi intézkedéseket hozott néhány “szakemberrel” szemben, de nem részletezte, hogy ők pontosan milyen szerepet töltenek be. Ezenkívül az összes gyógyszertárból kivonják a Doc-1 Max tablettát és szirupot.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/29/rengeteg-kinai-turista-erkezhet-hazankba-januartol-de-nagy-reszuk-halalos-kort-hordozhat/” ][/hm_embed]
Source: Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban