A Brexit kampány közben az ügy támogatói meg voltak győződve, hogy az Egyesült Királyság csak az első a sok közül. Akkoriban nagyobb volt az Európai Unióval szembeni ellenszenv. A Brexit támogatók azt hitték, hogy ezzel egy dominóhatást fognak elérni, ami miatt az Unió szétesik. Azonban ez nem így történt, sőt a Brexit után megerősödött az Európai Unió.
Bár sokan az hitték, hogy az Egyesült Királyság kilépése az Unió vesztét hozza majd el, ennek inkább az ellenkezője történt. A TLDR News EU elemzése szerint az Európai Unió támogatottsága rekordszinteken van. A további kilépések sem valószínűek, sőt inkább az ellenkezője az igaz. Vajon mi áll az Európai Unió támogatottságának növekedésének hátterében?
Csökkenő ellenszenv
Muszáj leszögezni, hogy az Unióban maradás vágya nem egyenlő annak támogatásával. Az ESS (European Social Survey) legutóbbi felmérése arra kérdezett rá, hogy a polgár egy képzeletbeli referendum esetén támogatná-e a kilépést. A kilépés támogatásában az legutolsó felmérés óta erős visszaesés volt tapasztalható. Ugyanakkor a felmérés konkrétan nem kérdez rá az Unió támogatottságára csak a kilépésre és a további egyesítés kérdésére.
Az egyesítés kérdésében is látszik egy erős visszaesés és többen inkább semlegesen viszonyulnak a további egyesítés kérdéséhez. Vagyis az adatokból az látszik, hogy az Európai Unió elhagyásának vágya csökkent, ugyanakkor a szorosabb kooperáció támogatása is visszaesett. Ebből arra lehet következtetni, hogy a legtöbb polgár elégedett az Unió jelenlegi állapotával, esetleg lassabb haladást szeretnének.
Miért nő a támogatottság?
Az Unió támogatottsága igencsak magas és a többség pozitívan gondolkodik a jövőjéről. Ennek hátterében több dolog áll. Egyrészt az uniós polgárok látták, hogy az Egyesült Királyságnak mennyi problémája lett a Brexit után. A kilépéssel járó problémák pedig sokakat megrémítettek. Másrészt az Európai Unió erős és együttes fellépése krízishelyzetekben megmutatta, hogy nem csak egy bürokratikus szervezet már.
A koronavírus járvány volt az, ami beindította az együttműködést az Unióban. Hosszú hezitálás után végül sikeresen megegyeztek egy helyreállítási terv létrehozásáról. Ez a lépés pénzügyi értelemben is megerősítette a tagállamok közötti együttműködést. Azonban az orosz-ukrán háború volt az, amely a legtöbb polgárt meggyőzte a kooperáció szükségességéről. Az Európai Unió részben azért lett létrehozva, hogy a kontinens békéje fennmaradjon. Ezenkívül azért is, hogy a tagállamok együttesen tudják mérsékelni az orosz befolyást.
A háború megváltoztatta az emberek hozzáállását az Európai Unióhoz. Az Ukrajna mellett tanúsított kiállás a fegyverszállítmányok és szankciók formájában meggyőzte az uniós polgárokat az Európai Unió cselekvőképességéről. Míg pandémia alatt elsősorban nemzetállamok szintjén születtek megoldások, addig a háború kérdésében az Unió vette át a vezetést. A legtöbb döntés uniós szinten lett koordinálva, amivel a nemzetállamok csak nehezen tudták felvenni a harcot.
Konklúzió
Leginkább a háború fényében a tagállamok megérezték, hogy egyedül nincs sok esélyük a nagyobb fenyegetésekkel szemben. Ahogy az Egyesült Államok igyekszik kivonni magát Európa védelméből, úgy erősödik az érzés, hogy szükség van az Unióra a kontinens biztonságához. Ezt a trendet az is remekül mutatja, hogy szépen lassan, de bővül az Európai Unió.
Horvátország csatlakozott a schengeni övezethez és bevezette az eurót. Észak-Macedóna és Albánia is lassan, de haladnak a tagállam státusz felé. Ezenkívül Moldova, Grúzia és Ukrajna is tagjelöltekké váltak, ráadásul elég gyorsan, megint csak a háború miatt. Kétségtelen, hogy az Európai Uniónak számtalan hibája van, de az egyre turbulensebb idők láthatóan mégis összehozzák a kontinenst.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/22/fellangoloban-az-urverseny-europa-is-beszall/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU, ESS
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van