NATO tanácskozás: svédek nélkül jöhetnek a finnek, és Ukrajna is örülhet
A NATO katonai szövetség legfontosabb kérdése: mikor csatlakozhat Svédország és Finnország, és hogyan támogassák Ukrajnát az egyre jobban elhúzódó háborúban?
A NATO-vezér arra utal, hogy Finnország és Svédország külön-külön is csatlakozhat a szövetséghez
Törökország továbbra is blokkolja Svédország csatlakozását a szövetséghez, így Jens Stoltenberg szerint az északi országok kéz a kézben taggá válása nem aktuális. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szerint fontosabb arra koncentrálni, hogy Finnország és Svédország gyorsan és ne egyszerre csatlakozzon a katonai szövetséghez a páros.
Stoltenberg megjegyzése volt az első nyílt elismerése a NATO részéről annak, hogy a két ország külön-külön csatlakozhat a szövetséghez, írja az AlJazeera. A két jelentkező ország felhagyott az évtizedek óta tartó elzárkózással, és tavaly februárban, Oroszország teljes körű ukrajnai invázióját követően kérelmezték a NATO-hoz való csatlakozásukat. Erről itt írtunk:
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/05/16/putyin-ezt-is-elerte-73-ev-utan-csatlakoznak-a-finnek-es-a-svedek-a-nato-hoz/” ][/hm_embed]
Tagsági kérelmüket a transzatlanti szövetség mind a 30 tagállama ratifikálta, kivéve Magyarországot és Törökországot, ami széles körben a csatlakozásuk legfőbb akadályának számít.
Egyhangú jóváhagyás szükséges ahhoz, hogy bármely ország új taggá válhasson, így egyetlen “nem” is megakadályozhatja a csatlakozást.
Recep Tayyip Erdogan török elnök jelezte, hogy országa ratifikálhatja Finnország kérelmét, miközben továbbra is blokkolja Svédországét. Ankara azzal vádolta a stockholmi kormányt, hogy túlságosan engedékeny az általa “terrorista” szervezeteknek vagy egzisztenciális fenyegetésnek tekintett csoportokkal, köztük a kurd csoportokkal szemben.
“Finnországgal kapcsolatban pozitív az álláspontunk, Svédországgal kapcsolatban viszont nem”
– mondta török parlamenti képviselőknek február elején.
A NATO, a világ legerősebb katonai szövetsége csak növelné erejét, ha Finnország és Svédország fejlett hadserege csatlakozhatna. Ugyanakkor ma nyíltan elismerte Stoltenberg, hogy egyelőre Finnország csatlakozhat a szövetséghez, Sévországnak meg kell oldania a problémáit Törökországgal. Ezt a konfliktust a legnagyobb hadsereggel bíró amerikaiak, németek, brittek is igyekeznek elsimítani, hiszen a szövetség erejét gyengítheti egy belső nézeteltérés.
Ezen a feszült helyzeten sem javított ez a provokáció, ami Stockholmban a török nagykövetség előtt történt:
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/03/egy-elegetett-koran-miatt-hatraltatja-torokorszag-a-svedek-nato-tagsagat/” ][/hm_embed]
Stoltenberg: Ukrajnának fegyverekre van szüksége a háború megnyeréséhez
Nincs jele annak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a békére készülne, ezzel szemben a háború folytatását, és újabb támadásokat tervez, ezért Ukrajnának fegyverekre van szüksége a háború megnyeréséhez – jelentette ki a NATO főtitkára Brüsszelben, a tagországok védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozására érkezve kedden.
Jens Stoltenberg újságíróknak nyilatkozva közölte: biztosítani kell, hogy Ukrajna hozzájusson a győzelemhez szükséges katonai eszközökhöz.
A főtitkár felszólította az Ukrajnát támogató országokat, hogy küldjenek több lőszert, fegyvert és katonai felszerelést Kijev számára, valamint arra, hogy gyorsan szállítsák le a már felajánlott eszközöket.
“Folytatni kell Ukrajna támogatását egyebek mellett logisztikai segítségnyújtás által, valamint muníció, üzemanyag, alkatrészek, lőszerek, harckocsik és modern légvédelmi rendszerek biztosításával” – fogalmazott a főtitkár.
Ukrajna vadászrepülőgépekkel való ellátása nem a legégetőbb kérdés, monda a főtitkár, majd arról tájékoztatott, hogy a harci repülőgépek esetleges szállításáról a tagállami szakminiszterek várhatóan kedden tárgyalnak majd.
Kiemelte: a NATO nem részerese a konfliktusnak. Amit a szövetségesek tesznek, az az, hogy támogatást nyújtanak egy megtámadott, önálló, demokratikus európai ország számára. A NATO Ukrajna jogos önvédelmét támogatja – húzta alá.
Elmondta továbbá, hogy a tagországi védelmi minisztereknek a kétnapos tanácskozásuk során lépéseket fognak tenni a biztonság szavatolására, valamint a létfontosságú infrastruktúra, többek között a tenger alatti infrastruktúra védelmének fokozására. A szakminiszterek arról is tárgyalnak, hogyan lehetne felgyorsítani a lőszergyártást Ukrajna szükségleteinek kielégítésére, és a hazai készletek feltöltése érdekében – tette hozzá Stoltenberg.
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője érkezésekor az Ukrajnának szánt lőszerek szállításával kapcsolatos kérdésre válaszolva közölte, hogy a kormányközi pénzügy alapokkal rendelkező európai békekeret forrásai lehetőséget biztosítanak a tagországok számára lőszerkészletek vásárlására. Az európai békekeret forrásai úgy használhatók fel, ahogy azt a tagállamok a legmegfelelőbbnek tartják – mondta Borrell.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon