Szintet lépne az EU: az egész Unió Ukrajnának gyártatna lőszert
Az Európai Unió sürgősséggel vizsgálja annak a lehetőségét, hogy tagállami összefogással vásároljon és gyártson lőszereket Ukrajna számára, miután Kijev azt közölte, hogy haderőinek még több és azonnali utánpótlásra van szüksége.
Az EU külügyminiszterei várhatóan hétfőn Brüsszelben tárgyalnak a 155 milliméteres tüzérségi lövedékek közös beszerzésének ötletéről.
EU-tisztviselők és diplomaták szerint egy ilyen megközelítés hatékonyabb lenne, mint az EU-tagok egyéni megrendelései. A nagyobb megrendelések az ipart is segítenék a többletkapacitásba való beruházásban – mondták.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szombaton sürgette az EU tagállamait, hogy fogjanak össze annak érdekében, hogy minél előbb több lőszert szállítsanak Kijevbe.
“Igazán itt az ideje, hogy felgyorsítsuk a termelést, és növeljük a szabványosított termékek gyártását, amire Ukrajnának égető szüksége van” – mondta von der Leyen a müncheni biztonsági konferencián, amely a politikai döntéshozók éves találkozója.
“Elgondolkodhatnánk például olyan előrehozott adásvételi megállapodásokon, amelyek lehetőséget adnak a védelmi iparnak, hogy már most beruházzon a gyártósorba, hogy gyorsabban növelhessék a szállítható mennyiséget.”
Bár hétfőn még nem várható döntés, uniós diplomaták és tisztviselők azt mondták, hogy „erős az akarat” a gyors lépésre.
Egy uniós diplomata azt mondta, hogy az EU most arra összpontosít, hogy hogyan lehet fellendíteni a termelést, hogyan lehet közösen lőszert vásárolni és hogyan kellene fizetni érte.
“Azt hiszem, jó pár bejelentést és magyarázatot fogunk látni az elkövetkező napokban az európai intézményektől. Aztán jöhet a technikai munka” – mondta a forrás.
A megbeszélések azután gyorsultak fel, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt heti csúcstalálkozón személyesen kampányolt az ellátás növelése mellett, Észtország pedig 155 mm-es lőszerek közös uniós beszerzését javasolta – főként ezeket a lövedékeket használják a tüzérségi tarackok.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a héten azt mondta, Ukrajna gyorsabban használja fel a tüzérségi lövedékeket, mint ahogy azokat a szövetségesei jelenleg elő tudnák állítani.
Egy, a Reuters által idézett észt lap szerint az ukrán erők napi 2-7000 tüzérségi lövedéket lőnek ki, míg Oroszország 20-60 ezret használ el.
Az EU-diplomata szerint a finanszírozás egy része valószínűleg a European Peace Facility-ből, egy uniós katonai segélyalapból származna.
Észtország is javasolta az alap felhasználását, amely mintegy 3,6 milliárd eurós támogatást hagyott jóvá Ukrajna számára, de főként az EU-tagok által egyénileg nyújtott bankroll támogatással.
Az EU egyik magas rangú tisztviselője elmondta, hogy az Unió külpolitikai vezetője, Josep Borrell és diplomáciai szolgálata “potenciálisan nagyon jó ötletnek” tartja az észt javaslatot.
A fegyvervásárlás nagyrészt a nemzeti kormányok hatáskörébe tartozik az EU-n belül.
Az Európai Védelmi Ügynöksége (EDA) azonban már egyszer, 2014-ben közös beszerzésben vett részt öt uniós taggal, hogy lőszert vásároljanak egy bizonyos páncéltörő fegyverhez. A szervezet felajánlotta, hogy – tapasztalatait kamatoztatva – átveszi az újabb lőszervásárlási akció irányítását.
“Továbbra is támogatni akarjuk a tagállamokat készleteik feltöltésében, amelyeket eddig Ukrajnának szállítottak” – mondta Jiri Sedivy, az EDA vezérigazgatója.
“Azt javasoltuk a tagállamoknak, hogy engedjék meg, hogy felléphessünk a nevükben a különböző típusú lőszerek beszerzésénél.”
Diplomaták és tisztviselők ugyanakkor nem közölték, hogy az EU mennyit költhet közös beszerzésekre. Az észt lap szerint idén 1 millió 155 mm-es töltényt mintegy 4 milliárd euróért lehetne vásárolni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/16/ez-tortenne-velunk-egy-nuklearis-haboru-soran/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van