Carlos Del Toro, az Amerikai Egyesült Államok haditengerészeti államtitkára a washingtoni National Press Club-ban, az ország egyik vezető újságírói szervezete előtt beszélt őszintén az országa előtt álló haditengerészeti kihívásokról. Szerinte ha minden így folytatódik, esélyük sem lesz legyőzni a Csendes-óceánon Kínát, mely rohamléptekben fejleszti haditengerészetét, több és több hajót gyártani képest hajógyárral rendelkezik és még rabszolgákat is dolgoztathat e projekten. De van egy nagy előnye Amerikának is.
Veszélyes a kínai előretörés az amerikai államtitkár szerint
Carlos Del Toro megkongatta a lélekharangot az Egyesült Államok haditengerészete fölött egy nemrég elmondott beszédében, írja a CNN. Az amerikai lap szerint az államtitkár Washingtonban újságírók előtt arról beszélt, hogy Kína egyre inkább korlátozza más országok szuverenitását és gazdasági jólétét a tengeren, köztük országa szövetségi rendszerének tagjait a Dél-kínai tengeren.
Az ellenőrzés efölött létfontosságú Kínának, hisz az északon Tajva, délen a Fülöp-szigetek és Indonézia zárják el előle az óceánt, azaz a világkereskedelmet és haditengerészetének globális felvonulási terepét. “Már nagyobb a flottájuk, ezért globálisan is használjá”, mondta aláhúzva, hogy Washingtonnak fejlődnie kell e téren. “Nagyobb flottára, több hajóra van szükségünk a jövőben, modernebb hajókra, amelyek szembe tudnak szállni ezzel a veszéllyel”, tette hozzá.
- Ez is érdekelhet: Amerikai katona vallott a bahmuti pokolról: kb 4 óráig élsz – VIDEÓK
Jelen adatok szerint a kínai haditengerészet néhány év múlva 400 hadihajót tud majd mozgósítani, jelenleg 340-et. Ezzel szemben Amerika 300 hajóval rendelkezik és 2045-re sem lesz neki több, mint 350. Ráadásul még ki is kell szelektálnia a régi hajóit, tehát rövidesen lesz majd egy nagy bezuhanás.
Carlos del Toro államtitkár a felszólalása közben a National Press Club-ban:
Szerinte a kínaiaknak 13 hajógyára van, melyeknek a kapacitása úgy aránylik az amerikaiakéhoz, hogy egy hajógyáruk több hajót tud gyártani, mint az összes amerikai együttvéve. “Ez egy valódi veszély”, mondta. A CNN szerint nyugati beszámolók hat nagy és két kisebb kínai hajógyárról tudnak, amelyek a haditengerészet számára gyártanak. Amerikának hét ilyen gyára van egy október beszámoló szerint.
Akár rabszolgákkal is dolgoztathatnak
Del Toro szerint egyébként még nem is a hajógyárak számával van gond, hanem a munkaerővel. Az Egyesült Államokban munkaerőhiány van, így szakképzett munkaerőt találni nagyon nehéz. Kínában viszont szerinte egyszerű, mert nem kell megfeleljen a kommunista állam semmilyen munkajogi előírásnak, sőt, akár rabszolgákat is dolgoztathat a gyársaiban.
- Olvass tovább nálunk: Biden a NATO-ban akarja látni Ukrajnát, Putyin szerint nem az ukránok az ellenség
Csakhogy szerinte ami az előnye az a hátránya is. Ha kvázi rabszolgákkal végeztetik a high-tech eszközök beépítését a hajóikba, akkor az nemzetbiztonsági kockázat lehet később. Amerilában viszont a szakképzet munkaerő jobb, modernebb, halálosabb, hatékonyabb hajókat tud gyártani. “Ők besorozzák az embereiket, hogy harcoljanak, mi megtanítjuk nekik, hogy gondolkodjanak”, tette hozzá.
Egy novemberi beszámoló szerint az Államok haditengerészete már tett lépéseket azért, hogy a különbséget csökkentse a kínai és az amerikai flotta között a Csendes-óceánon. Így például több hajót irányítottak át, ráadásul ezek újabbak és jobban megfelelnek az itteni feladatoknak.
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?