Nemzetközi Valutaalap: a háborúnak pusztító következményei lesznek az orosz gazdaságra nézve
A Nemzetközi Valutaalap éles bírálatokat kapott amiatt, hogy előrejelzésük szerint Oroszországban a nyugati szankciók miatt növekvő nyomás ellenére idén erősebb lesz a gazdasági növekedés, mint az Egyesült Királyságban vagy Németországban.
Kristalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója azonban a CNN-nek nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország 2023 utáni gazdasági kilátásai “meglehetősen lesújtóak”. “Ha középtávú előrejelzéseinket vesszük, akkor ezek szerint Oroszország gazdasága legalább 7%-kal zsugorodik” – mondta Georgieva a szerdán sugárzott interjúban.
Az IMF januári előrejelzése szerint Oroszország gazdasága idén 0,3%-kal, jövőre pedig 2,1%-kal bővül. Ez sokkal optimistább volt, mint a Világbank és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet legutóbbi előrejelzései. Ezen csoportok közgazdászai 2023-ra 3,3%-os, illetve 5,6%-os zsugorodással számoltak.
Bedőltek az orosz propagandának
Még Oroszország saját központi bankja is, amely hétfőn további hat hónappal meghosszabbította a rendkívüli tőkekontrollt, azt közölte, hogy a bruttó hazai termék 1%-kal csökkenhet idén. Jeffrey Sonnenfeld, a Yale menedzsmentprofesszora a Fortune magazinban hétfőn azt írta, hogy az IMF “nem volt tudatában annak”, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök propagandáját ismételgette.
“Oroszország naivan visszhangozza Putyin saját kitalált GDP-előrejelzéseit. Valójában kanonizálja és legitimálja ezeket a gazdasági mítoszokat, amelyeknek nincs bizonyítéka” – mondta Sonnenfeld és két kollégája, Stephen Roach és Steven Tian. Sonnenfeld listát vezetett azokról a nyugati vállalatokról, amelyek az ukrajnai invázió óta egy évvel ezelőtt visszafogták tevékenységüket Oroszországban. Emellett felszólította a cégeket, hogy hagyják el az országot.
Georgieva a CNN-nek elmondta, hogy Oroszország gazdasága idővel szenvedni fog, mivel a munkavállalók kivándorolnak, a technológiához való hozzáférés megszűnik, és a hatalmas energiaipart sújtó szankciók is áldozatul esnek.
“Idén Oroszországnak sikerült az Európai Unió piacain kívülre irányítania olajeladásainak egy részét.” Ezzel Sonnenfeld arra utal, hogy Oroszország sikeresen átirányította a nyersolajszállítmányokat Kínába és Indiába. “Ez nem lesz tartós hatással az orosz gazdaságra”.
“Nem látjuk, hogy Oroszország bármilyen módon hasznot húzna abból, amit Ukrajnának és saját magának okozott”.
Miután Európa a közelmúltban importtilalmat rendelt el a tengeri orosz nyersolajra és olajtermékekre, Moszkva pénzügyei a feszültség jeleit mutatják. Hétfőn az orosz kormány 2,58 billió rubel (34 milliárd dollár) költségvetési hiányról számolt be januárra és februárra vonatkozóan. Ezzel szemben a 2022-es év azonos időszakában 415 milliárd (5,5 milliárd dollár) rubeles többletévelt jegyeztek fel. Közölte, hogy az olaj- és gázbevételek 46%-kal csökkentek az előző évhez képest.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/08/ukran-szabotorok-felelosek-az-eszaki-aramlat-felrobbantasaert/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra