Hszi Csin-ping acélfallá alakítaná Kína hadseregét
Hszi Csin-ping, Kína államfője hétfőn, harmadik elnöki ciklusának első, precedensértékű beszédében a nemzetbiztonság megerősítésére és a hadsereg “nagy acélfallá” való kiépítésére tett fogadalmat.
A CNN szerint a kínai parlament éves ülésének záróülésén Hszi a nemzetvédelem és a hadsereg átfogó korszerűsítésének szükségességét hangsúlyozta. “A Népi Felszabadító Hadsereget olyan nagy acélfallá kell építenünk, amely hatékonyan védi a nemzeti szuverenitást, a biztonságot és a fejlődési érdekeket” – mondta Hszi az Országos Népi Kongresszus (NPC) közel 3000 küldöttjének.
A 69 éves politikust pénteken egy koreografált és ünnepélyes szavazáson az NPC egyhangúlag további öt évre Kína elnökévé választotta. Ezzel ő lett a kommunista Kína 1949-es megalapítása óta a leghosszabb ideig hivatalban lévő államfő. Hétfői beszéde elején Hszi megköszönte a küldötteknek újbóli kinevezését.
“Ez a harmadik alkalom, hogy elfoglalom ezt a magasztos elnöki pozíciót. Az emberek bizalma a legnagyobb hajtóerő számomra az előrehaladásban, és egyben nagy felelősség is a vállamon.”
Sok korábbi beszédéhez hasonlóan Hszi nacionalista hangot ütött meg. Megemlítette a modern korban a “zsarnoki külföldi hatalmak” által Kínának okozott nehézségeket, és megjegyezte, hogy a Kommunista Párt vezetésével az ország “eltörölte a nemzeti megaláztatást”.
“A kínai nép saját sorsának urává vált. A kínai nemzet nagyszerű megfiatalodása visszafordíthatatlan történelmi folyamatba lépett”.
Hszi szerint ennek a fiatalításnak a “lényege” a “nemzeti egyesítés”, nevezetesen Tajvan “újraegyesítése” a szárazföldi Kínával. A Kínai Kommunista Párt saját területének részeként követeli Tajvan önigazgatási demokráciáját. Még úgy is, hogy soha nem ellenőrizte azt, és nem hajlandó kizárni az erőszak alkalmazását.
Hszi alatt Peking fokozta a gazdasági, diplomáciai és katonai nyomást a szigetországra. Oroszország ukrajnai inváziója, amelyet Peking nem ítélt el, szintén növelte a félelmeket, hogy Hszi az elkövetkező években valami hasonlóra készül.
Nem zárnak ki semmilyen konfliktust
“Aktívan elő kell segítenünk a két ország közötti kapcsolatok békés fejlődését. Határozottan ellen kell állnunk a külső erők beavatkozásának és Tajvan szeparatista tevékenységének, és határozottan elő kell mozdítanunk a nemzeti újraegyesítés folyamatát” – mondta Hszi a Nép Nagytermében hangos tapsvihar közepette.
Hszi felszólította továbbá Kínát, hogy jobban hangolja össze a fejlődést és a biztonságot. “A biztonság a fejlődés alapja, a stabilitás a jólét előfeltétele” – mondta. Hatalmának első évtizede alatt átfogó reformokat indított el a kínai hadseregben, hogy modern harci erővé tegye azt. Emellett a világ legnagyobb haditengerészetével is rendelkeznek.
Kína éves katonai költségvetése idén 7,2%-kal, nagyjából 1,55 billió jüanra (224 milliárd dollár) nő, a növekvő geopolitikai feszültségek és a regionális fegyverkezési verseny közepette. Továbbá megszilárdította a katonai és a polgári kormányzati ágak feletti ellenőrzését, így Kína legmagabiztosabb és legdominánsabb vezetőjévé vált.
A biztonság és a hadsereg megerősítésének hangsúlyozása akkor történik, amikor Kína és az Egyesült Államok kapcsolatai évtizedek óta mélyponton vannak. A feszültségek a kereskedelemtől a technológián át a geopolitikáig, különösen Tajvan jövőjéig terjedő ágazatokban a magasba szöktek.
A múlt héten Hszi szokatlanul közvetlen megjegyzéseiben azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy a nyugati országok vezetésével “megfékezik és elnyomják” Kínát, és “példátlanul súlyos kihívások elé állítják”. Hszi új külügyminisztere, Csin Gang arra figyelmeztetett, hogy ha az USA nem “lép a fékre”, a két szuperhatalom biztosan “konfliktusba és konfrontációba” süllyed.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/12/uj-miniszterelnoke-van-kinanak-akinek-komoly-kihivasokkal-kell-szembeneznie/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon