Donald Trump, volt amerikai elnök ellen március 30-án vádat emeltek. Ezzel Trump lett az első amerikai elnök, aki ellen vádat emelt az esküdtszék. Trump jövő hét kedden, április 4-én áll bíróság elé, amikor is hivatalosan is be fog kerülni az igazságszolgáltatás rendszerébe. De vajon tényleg börtönbe fog vonulni a volt elnök, vagy esetleg van kiút?
Donald Trump, volt amerikai elnök ellen csütörtökön emeltek vádat Stormy Daniels pornószínésznőnek adott hallgatási díj ügyében. A vád szerint Donald Trumpnak viszonya volt a színésznővel még a 2016-os kampány ideje alatt. Azért, hogy a színésznő ne beszéljen az esetről, hallgatási díjat ajánlottak neki, amit utána törvényes fizetésként könyveltek el. Nem a hallgatási díj volt az illegális cselekedet, hanem az pénzügyi nyilvántartások meghamisítása.
A DW News beszámolója alapján a várható vádak közt lehet összeesküvés, biztosítási csalás, üzleti nyilvántartások meghamisítása, adócsalás, illetve kampány pénzekkel történő csalás. Ezen vádak annyira súlyosak, hogy Trumpra akár 4 év börtön is várhat. Az igazságszolgáltatási rendszerbe való felvétele előtt hivatalosan is meghallgathatja az ellen felhozott vádakat. Ezek után ujjlenyomatot és fényképet készítenek róla, illetve kiszabják az óvadék mértékét.
Azonban a helyzet nem feltétlenül egyszerű. A médiában történt megnyilvánulások alapján látható, hogy történtek egyezkedések Trump ügyvédjei, illetve a manhattani ügyészek között. Alapjáraton ezek az egyezkedések könnyedén eldönthetnek ilyesfajta ügyeket. Trump bűnösnek vallhatná magát a megegyezések alapján, a bíróság pedig szabálysértést állapíthatna meg. Ugyanakkor az eljárás csak a formalitás jegyében történne, hiszen a háttérben már megszülethetne a döntés. Az ehhez hasonló ügyeket szokás ilyen módon eldönteni.
Ügyből kampány
Donald Trump híres, ráadásul az ügy nem fogja megakadályozni őt abban, hogy induljon a 2024-es választásokon. Ebből kifolyólag az ügyből kampányelem vált Trump számára, amelyet fel tud használni arra, hogy népszerűsítse magát, illetve megerősítse a pozícióját a szavazói körében. Emiatt az előbb már említett háttéregyezkedések nem fognak feltétlenül működni, és nem kizárt, hogy az ügy jóval több erőfeszítést fog igényelni mindkét oldalról, mint általánosságban.
Trump ügyvédei megerősítették, hogy nem fogják megbilincselni, amikor feladja magát a hatóságoknak. A volt elnök már hetek óta épít a letartóztatási ügyre, és politikai üldöztetésként hivatkozott az esetre, miközben folyamatosan bizonygatta ártatlanságát. Ha ezt a narratívát kívánja folytatni Trump, akkor a bilincsek még kifejezetten jól is jönnének neki, hiszen ez megerősíteni az áldozatszerepét. Trump hajlamos a szereplésre, azonban az eddigi megnyilvánulások alapján mindenki arra törekszik, hogy az ügy a lehető legsimábban menjen. Az ilyen eljárások önkéntes feladás esetén elég simán szoktak menni, és a tárgyalás nagy valószínűséggel óvadékban fog végződni.
A erőszakos letartoztatásra csak akkor kerülhet sor, ha a volt elnök megtagadja a bíróság előtt való megjelenést, ami egyelőre valószínűtlennek látszik. Most még nem lehet megmondani, hogy mi lesz a döntés az ügyben, de mindenkinek érdekében áll, hogy Donald Trump ügye a lehető leggyorsabban el legyen simítva.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon