Egy csapat egyetemista a NASA-t megelőzve indít rovert a Holdra
65 évnyi holdkutatás után az Egyesült Államok végre a Holdra helyezi első autonóm járművét. Ezt a küldetést azonban nem a NASA mérnökei fogják irányítani – hanem egy elkötelezett egyetemistákból álló csoport.
Az Iris rovert a pennsylvaniai Carnegie Mellon Egyetem diákjai és oktatói fejlesztették ki három év alatt. A Holdra a NASA kereskedelmi célú holdi teherszállítási szolgáltatási programjának (CLPS) részeként szállítják, amely az ügynökségnek a kereskedelmi űrkutatási iparral való együttműködésre irányuló törekvése. Az eredeti tervek szerint 2021 végén vagy 2022 elején indult volna, de a NASA holdprogramjában bekövetkezett visszalépések miatt a start idén tavaszra csúszott a Live Science szerint.
A küldetés Amerika első holdjárója (a NASA Viper roverét a tervek szerint jövőre indítják), valamint az első olyan rover, amelyet egyetemi hallgatók fejlesztettek ki. A 2 kilogramm súlyú rover alváza akkora, mint egy cipősdoboz, szénszálas kerekei pedig akkorák, amikkel könnyedén boldogul majd a Hold felszínén. A 60 órán át tartó küldetése elsősorban vizuális jellegű lesz. Képeket fog készíteni a Hold felszínéről földrajzi tanulmányok céljából. Új lokalizációs technikákat is tesztel majd, miközben adatokat küld vissza a Földre a helyzetéről.
Megelőzve a NASA-t
Az Iris mellett a Carnegie Mellon csapata egy MoonArk nevű művészeti installációt is tervez magával küldeni. Ez egy apró időkapszula lesz, tele versekkel, zenével, képekkel és apró tárgyakkal. A projekt célja, hogy olyan narratívát közvetítsen, “amely az embereket most, de 1000 év múlva is megérinti majd” – mondta Dylan Vitone, a Carnegie Mellon docense és a MoonArk igazgatója egy nyilatkozatban. Egy második, ugyanilyen bárka jelenleg a Smithsonian Nemzeti Légi- és Űrmúzeumban látható.
A MoonArk és a kis méretű rover a United Launch Alliance Vulcan rakétájával utazik az űrbe, majd a pittsburghi székhelyű Astrobiotic űrvállalat Peregrine leszállóegysége szállítja le őket a Hold felszínére. A kilövést jelenleg május 4-re tervezik – amit az internet a nemzetközi Star Wars-napnak keresztelt el – a floridai Cape Canaveral űrállomásról.
“Diákok százai több ezer órát töltöttek az Iris-szel”, mondta Raewyn Duvall, a Carnegie Mellon Egyetem munkatársa és a küldetés parancsnoka. “Évekig dolgoztunk ezért a küldetésért, és az, hogy már a naptárban van egy indítási dátum, izgalmas lépés”.
Érdemes elolvasni:
Potenciálisan veszélyes, felhőkarcoló méretű aszteroida húz el épp mellettünk
Ukrán repülőt lőttek le Oroszországban, lángokban egy moszkvai minisztérium
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van