Botrány: egy brit cég dollármilliárdos üzlettel szeghette meg az orosz szankciókat
Egy brit cég a jelek szerint mintegy 1,2 milliárd dollár értékben exportált elektronikai termékeket Oroszországba azóta, hogy Moszkva megkezdte Ukrajna teljes körű invázióját – írja a Financial Times nyomán a The Moscow Times.
Az oroszoktól származó adatok szerint a Mykines Corporation LLP nevű cég olyan technikai berendezéseket, köztük szervereket, laptopokat és számítógép-alkatrészeket küldött, amelyeket olyan márkák gyártanak, mint a Huawei, az Intel, az Apple és a Samsung.
A szállított áruk között nagy teljesítményű mikrochipek és távközlési berendezések voltak, amiket „kettős felhasználású” termékként szoktak emlegetni. A kifejezést az olyan termékekre szokás használni, melyek egyaránt felhasználhatóak lakossági és katonai célokra is.
Az üzleti lap birtokába jutott vámbeadványok szerint a vállalat által Oroszországba küldött áruk közül legalább 982 millió dollár értékűek azok, amelyekre exportkorlátozások vonatkoznak.
“A Mykines már az invázió előtt is aktív volt Oroszországban, de a feljegyzések arra utalnak, hogy a háború kitörése után hirtelen fellendült az országgal folytatott üzleti tevékenysége” – írja az Financial Times.
Ezeknek az áruknak a Moszkvába történő szállítása London engedélye nélkül a szankciók megsértésének minősülhet, még akkor is, ha azok harmadik országból érkeztek Oroszországba.
Az Egyesült államok és szövetségesei, illetve a nyugati országok, köztük Nagy-Britannia, széles körű szankciókat vezettek be Oroszország ellen a 2022 februárjában történt ukrajnai inváziót követően, különös tekintettel a csúcstechnológiai árucikkekre. exportellenőrzést rendeltek el Oroszországgal szemben.
A Mykines tulajdoni viszonyai finoman szólva tisztázatlanok: a cég bejegyzett tulajdonosa Vitalij Poliakov, egy 53 éves, állítólag ukrajnai lakos. A Molfar ukrán nyílt forrású hírszerző csoport szerint Poliakov személyleírása csak egy személyre illik: egy ukrán állami bányavállalatnál alkalmazott útépítő munkásra.
A vállalat adai között 2022 augusztusáig tulajdonosként egy 34 éves, szintén ukrán nő szerepelt, aki egyébként ugyanabban a városban született, mint Poliakov.
Bár a Financial Times mindkettejüket megkereste, egyikük sem kívánt nyilatkozni.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van