Belebukott a zaklatási botrányába a brit miniszterelnök-helyettes
Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes benyújtotta a lemondását, miután egy független vizsgálat megállapította, hogy „zaklatta” a beosztottjait, tette közzé az AP.
Raab bejelentésére egy nappal azután került sor, hogy Rishi Sunak miniszterelnök megkapta az ügyről szóló jelentést, amely nyolc hivatalos panaszt tartalmazott arról, hogy Raab, aki az igazságügyi miniszteri feladatokat is ellátta, bántalmazóan viselkedett a munkatársaival szemben egy korábbi, ebben a hivatalban töltött időszaka alatt, valamint Nagy-Britannia külügyminisztereként és Brexit-ügyi minisztereként.
Adam Tolley ügyvéd, aki a vizsgálatot vezette, és aki egyébként megjegyezte, hogy a “zaklatás” nem jogi kifejezés, megállapította, hogy Raab “megfélemlítő módon viselkedett”, “kitartóan agresszív” volt, és “indokolatlan büntető elemeket vezetett be”.
“Viselkedése a hatalommal való visszaélést is kimerítette, megalázta az embereket” – írta Tolley a 48 oldalas jelentésben.
A 49 éves Raab tagadta az állításokat, és azt mondta, hogy “mindig szakszerűen viselkedett”.
Mint azt egyértelművé tette, lemondása nem a saját döntése volt, mondván, hogy most már “kötelessége”, miután megígérte, hogy ezt teszi, ha a zaklatási panaszok beigazolódnak. Elmondta, hogy a vizsgálat két esetben állapította meg a zaklatás tényét, a többiben pedig elutasította.
Lemondólevelében világossá tette, hogy nem fogadja el a megállapításokat, “hibásnak” nevezte őket, és azt mondta, hogy a vizsgálat “veszélyes precedenst teremtett” azzal, hogy “ilyen alacsonyra tette a zaklatás küszöbét”.
Sunak levelében, amelyben Raab munkájának nagy részét dicsérte, azt írta, hogy “nagy szomorúsággal” fogadta el a lemondást. Utalt a vizsgálat “hiányosságaira” is, amelyek szerinte “negatívan érintettek minden érintettet”.
A miniszterelnök ezután Oliver Dowdent, a kabinet magas rangú tisztviselőjét nevezte ki miniszterelnök-helyettesnek, Alex Chalkot pedig igazságügyi miniszternek. A kormányzati honlapokat gyorsan frissítették a leváltott személyekkel és fényképeikkel.
Raab „önként való” lemondása igazából megmentette Sunakot: a kirúgta volna Raabot, még több kritikával szembesült volna, amiért egyáltalán kinevezte, annak ellenére, hogy állítólag figyelmeztették Raab viselkedésével kapcsolatban; ha megtartotta volna a posztján, akkor pedig azért kapta volna a kritikát, mert nem tartotta be ígéretét, miszerint helyreállítja a konzervatív kormány integritását.
A miniszteri magatartási kódex előírja a magas rangú politikusoknak, hogy tisztelettel bánjanak az emberekkel, és megfelelő kapcsolatot ápoljanak a kollégákkal, köztisztviselőkkel és alkalmazottakkal. Kimondja, hogy a zaklatást, a diszkriminációt és a megfélemlítést nem tűrik el.
Raabot először 2010-ben választották be a parlamentbe, 2019-ben sikertelenül pályázott a Konzervatív Párt vezetői posztjára, mielőtt Boris Johnson mögé állt volna. Johnson alatt miniszterelnök-helyettessé nevezték ki, és rövid időre átvette a kormány irányítását, amikor Johnson 2020 áprilisában Covid-fertőzéssel vírussal kórházba került.
Raab levelében azt írta, hogy “senkit sem becsmérelt szándékosan”, és “őszintén sajnálja a nem szándékos stresszokozást vagy sértést, amelyet állítólag elkövetett”.
Megjegyezte, hogy a vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy “nem káromkodott vagy kiabált senkivel, nemhogy megdobált volna bárkit is, vagy más módon fizikailag megfélemlített volna”.
Mostanában alaposan kijut a bitrányokbol a brit kormányzópártnak: agy parlamenti megfigyelő a héten jelentette be, hogy megvizsgálja, hogy Sunak megfelelően tette-e közzé felesége érdekeltségét egy olyan vállalatban, amely a kormánya költségvetésében az ingyenes gyermekgondozás jelentős növelésének előnyeit élvezheti.
Sunak kabinetjének egyik tagja, Gavin Williamson novemberben távozott szintén zaklatási vádak miatt. Januárban a miniszterelnök kirúgta a Konzervatív Párt elnökét, Nadhim Zahawit, amiért nem tisztázott egy több millió dolláros adóvitát.
Külön vizsgálat folyik azokkal az állításokkal kapcsolatban, amelyek szerint Johnson egy konzervatív adományozó, Richard Sharp segítségével szerzett kölcsönt, akit később a BBC elnökévé neveztek ki.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van