Rákóczi Ferenc fejedelem szülőháza. A várkastély, melyet kurucok pusztítottak el
A vezérlő fejedelem születési dátumáról, bár minden tankönyv ismerteti, túl sok írásos emlék mégsem áll a rendelkezésünkre. Nemzeti nagyjainkkal kapcsolatban rengeteg ismeret támaszkodik a „mindenki tudja” forrásra, azonban ezek alátámasztása nem is olyan egyszerű, mint azt gondoljuk. Egy Rákóczi Ferenc 8. születésnapjára készült festmény felső sarkában szereplő dátum és a fejedelem Vallomások című munkájában említett időpontból tudjuk mindössze, hogy 1676. március 27-én látta meg a napvilágot, a születési helye pedig Borsi.

Borsi vizesárka, Fotó: Mayer Jácint
Borsi jelentőségéről a korszakban szintén megoszlanak a vélemények. A kutatók egy része a főúri családhoz méltatlan helyszínnek értékeli más Rákóczi birtokokhoz viszonyítva, és mindössze egy beiktatott pihenőállomásának tartja a Sárospatak és Munkács közti úton. Ennek ellentmondani látszik, hogy a kastély vizasárokkal, komolyabb védművekkel rendelkezett és az itt keltezett levelek nagy száma a főúri élet tartós jelenlétét bizonyítják.

Borsi várkastélya, Fotó: Mayer Jácint
Érdekességnek számít, hogy a Rákócziak Rákóczi Ferenc születésének idejében nem voltak felkelőpártiak, ezért tartaniuk kellett a bujdosók hadától is, akik elől az egyik elmélet szerint éppen menekülni kényszerültek Patakról, a Borsi megállóhelyen keresztül, az erős Munkács várába. A borsi várkastélyt egyébként 1678-ban ennek megfelelően a kurucok gyújtják fel, mely ezután már nem tudja betölteni eredeti funkcióját, és minden igyekezet ellenére többet nem újul meg, szerepe csupán gazdasági jellegűvé válik. A szabadságharc alatt már mindössze egyetlen alkalom ismeretes, amikor a fejedelem itt állt meg átutazóban: 1707-ben egyszer a borsi várban ebédelt.

A Rákóczi mozaik, Fotó: Mayer Jácint
Borsi település, azon belül a Rákóczi-kastély a jelenlegi Szlovákiában, az egykori Zemplén vármegye területén, Sátoraljaújhely közelében, a határtól néhány kilométerre fekszik a Bodrog völgyében. A kastély épületszárnyai jelenleg három oldalról határolt udvart fognak közre, amely dél felől nyitott. A kastély két épületrészből áll: a nyugati szárny 16. századi eredetű, a keleti szárny a 20. század negyvenes éveiben épült a 17. századi épületek elbontása után. A kastély eredetileg teljesen zárt tömböt alkotott, belső udvarát délről is egy épületszárny határolta, azonban az egykor itt emelkedő palotának már csak a romjai találhatók meg. A kastély mindkét meglévő szárnya egyemeletes.

A kiállítás, Fotó: Mayer Jácint
A már szinte romos épület helyreállítása 2000-ben kezdődött, majd 2018-ban kapott nagyobb lendületet, mikor főleg a magyar, kisebb részben a szlovák finanszírozásában elkezdték a felújítási projektet. A munkálatok befejező ütemében a kastély szűk környezetének tájépítészeti munkálatai, a beruházás fenntarthatóságát biztosító turisztikai attrakciók létrehozása és a II. Rákóczi Ferencet és korát bemutató állandó kiállítás felépítése valósult meg.

Érdemes elolvasniMátyás király vára, betyárok fészke, Bátorkőn jártunk
A várkastély kiállítási része bemutatja a kastély történetét, egy 17. századi birtok működésének lényegét. Kitekintést ad a korabeli Európára, ismerteti a Rákócziak családfáját. Szemlélteti a korabeli betegségmegelőző és gyógyító patikaszereket. Illusztrálja, hogyan bántak a 17. században a csecsemőkkel, áttekintést nyújt Rákóczi ifjú- és felnőttkoráról, megidézi szökését a bécsújhelyi börtönből. A tárlat ismerteti a szabadságharc okait, megjeleníti a tábori élet mindennapjait, vázolja a fejedelem szabadságharc utáni reményeit, bepillantást enged rodostói napjaiba. A bemutató Rákóczi emlékezetével zárul: áttekintést kapunk arról, hogyan ápoljuk a fejedelem, a hadvezér emlékét filmen, festészetben, zenében, irodalmi alkotásokban vagy akár bélyegeken, élelmiszereken. Az épületegyüttes legfiatalabb szárnyában kapott helyet a Brigadéros szálloda, melynek szobái Rákóczi hadvezéreinek és a várkastélyhoz köthető híres főúri asszonyok nevét viselik.

Borsi, Fotó: Mayer Jácint
Si Deus pro nobis, quis contra nos („Ha Isten velünk, ki ellenünk?”) áll a Rákócziak jelmondatában. Ez a gondolat mélyen gyökerezik a magyarság lelkében, hiszen sorsunk magyarázatát látjuk benne. A fejedelem tevékenységét mindenki ismeri, nagyjaink között tartjuk számon, emlékezetének megőrzéséhez a szülőházának felújításával állított méltó emléket az utókor.
Source: borsikastely.eu, Mészáros Kálmán: Tények, talányok, tévedések II. Rákóczi Ferenc születéséről, magyarepitestechnika.hu
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe