A kínai titkosrendőrségek Európában csak a jéghegy csúcsa
Az európai nemzetek túl keveset tesznek a Kínai Kommunista Párt (KKP) titkos rendőrőrseit illetően. Ezeket az állomásokat emberi jogi csoportok szerint a diaszpóra-közösségek megfigyelésére és a helyi eljáráson kívül a feltételezett bűnözők célba vételére használnak. Mindezt a pekingi külföldi hálózatot dokumentáló egyik vezető megfigyelőszervezet jelentette.
A Safeguard Defenders, egy spanyolországi székhelyű jogvédő csoport több mint 100 rendőrségi kapcsolattartó pontot fedezett fel több mint 50 országban. Ezeket több tengerparti kínai város közbiztonsági irodája működteti. A Newsweek nyomozása igazolta az Egyesült Államokban található titkos létesítmények egy részét. Ezekről úgy gondolják, hogy a KKP Egyesült Front Munkaosztályának részeként működnek.
A kínai tisztviselők többször is elutasították a titkos rendőrségi állomásokról szóló jelentéseket. A Safeguard Defenders decemberi jelentésére válaszolva Peking franciaországi képviselete azt mondta:
“Kína mindig is határozottan ellenezte a hosszú távú joghatóságot, szigorúan betartja a nemzetközi jogot, tiszteletben tartja minden ország igazságszolgáltatási szuverenitását, és nem végzett semmilyen bűnüldözési tevékenységet “tengerentúli szolgálati állomásokon” keresztül.”.
Az amerikai hatóságok igyekeznek foglalkozni a problémával. Az Igazságügyi Minisztérium ebben a hónapban nyújtotta be az első ismert büntetőjogi vádakat a KKP titkos külföldi rendőri létesítményeivel kapcsolatban.
Laura Harth, a Safeguard Defenders kampányigazgatója azonban a Newsweeknek elmondta, hogy Amerika európai szövetségesei le vannak maradva ebben a tekintetben.
“Az Egyesült Államoknak nyilvánvalóan volt egy kis előnye, de nem önmagában a rendőrőrsökkel kapcsolatban, hanem a Kínai Népköztársaságból (KNK) érkező transznacionális elnyomással kapcsolatos nyomozások és büntetőeljárások terén” – mondta Harth. Hozzátette, hogy az amerikai nyomozók képesek voltak olyan tárcaközi megközelítést alkalmazni, amely Európában eddig nem volt elérhető.
Harth szerint az európai nemzeteknek, amelyek már elkezdtek felzárkózni, többet kell tenniük a KKP szélesebb körű befolyásolási műveletei ellen, amelyek közül a titkosrendőrségek csak “a jéghegy csúcsát” jelentik.
A Safeguard Defenders közel 50 állomást azonosított Európa-szerte. Különösen nagy CCP-nyomot találtak Olaszországban (11 állomás), Spanyolországban (9 állomás), és Franciaországban (4 állomás).
“Európában úgy tűnik, Hollandia nagyon jól teljesít, Németország pedig elég jól” – mondta Harth. “Azt mondanám, hogy az Egyesült Királyság – amennyire eddig látom, és remélem, hogy a következő hetekben változni fognak a dolgok – közepesen; nem túl rózsás a helyzet. De még mindig jobb, mint amit Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, Dél-Európában látunk.”
“Valószínűleg van néhány, amit nem találtunk meg” – mondta Harth, bár hozzátette: “Az állomások csak egyike azoknak a közvetítőknek, amelyeket a KNK hatóságai használnak arra, hogy külföldiek után kutassanak.” “Ezek csak egy nagyon, mondjuk úgy, pimasz és szenzációs módszer, ahogyan a kínai hatóságok eljárnak, de ez tükrözi azt, ami általánosságban zajlik” – tette hozzá.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra