Éljünk egészségesen? Dehogy, New Yorkban betiltják a túlsúllyal kapcsolatos diszkriminációt
Az Egyesült Államokban a felnőttek 40%-a elhízottnak számít, és ezt most New York City egy egészen furcsa módon igyekszik lereagálni. Nem az egészséges életmódra szeretnék rábírni az emberekre, hanem pont ellenkezőleg, a túlsúlyos emberek jogait kívánják megvédeni. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy támogatják az elhízást, az egészségtelen étkezést, ami biztosan nem viszi előre a társadalmat.
Túlsúly és a diszkrimináció
A túlsúly vagy elhízás életveszélyes lehet a szervezetre gyakorolt számos káros hatása miatt. A túlsúly jelentős egészségügyi kockázatot jelenthet szív- és érrendszeri betegségeknél, cukorbetegségnél, de légzési és ízületi problémákat is okozhat, sőt a rák, májbetegségeknél is jelentős a szerepe az elhízásnak. Pszichológiai következményei is lehetnek, illetve számos tanulmány kimutatta, hogy az elhízás magasabb halálozási aránnyal jár. A különböző, elhízással összefüggő egészségügyi állapotok kombinációja jelentősen növeli a korai halálozás kockázatát.
A diszkrimináció alapvetően akkor szokott kérdés lenni, ha egy általunk nem befolyásolható tényező például bőrszín, származás, életkor, fogyatékosság, nemi identitás miatt valaki hátrányt szenved.
Most úgy tűnik, hogy New Yorkban a túlsúlyt is ilyen tényezőnek számít, pedig az elhízás csak nagyon kivételes betegségek esetében elkerülhetetlen. Azt talán nem is kell sokat ecsetelni, hogy az egészéges és mértéktartó táplálkozással és a rendszeres mozgással ez a legtöbb alanynál ez kivédhető. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az egyéni tényezők, például a genetika, az életmódbeli döntések és az általános egészségi állapot befolyásolhatják a túlsúlyossággal járó kockázat mértékét. Az egészséges testsúly fenntartása kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres testmozgással és szükség esetén orvosi tanácsadással azonban jelentősen csökkentheti ezeket a kockázatokat és javíthatja az általános egészségi állapotot.
Drámai elhízás, új törvény
A most elfogadott törvényt a súly alapján történő diszkrimináció betiltásáról szól, csatlakozva ezzel az Egyesült Államokban egyre növekvő mozgalomhoz, amely a méretet a faji és nemi hovatartozással egyenrangú védett tulajdonsággá kívánja tenni, írja a BBC. Az intézkedést várhatóan még ebben a hónapban aláírja New York polgármestere. A törekvés széles körű támogatást kapott, 44-5 arányban ment át.
Michigan államban 1976 óta tilos a súly alapján történő munkahelyi megkülönböztetés, és néhány más városban, köztük San Franciscóban és Washingtonban is vannak ilyen jogszabályok.
Állami szintű törvényjavaslatokat már New Yorkban, Massachusettsben, Vermontban és New Jerseyben is benyújtottak.
Az erőfeszítések az elhízási arányok drámai növekedését követik az elmúlt 20 évben.
Shaun Abreu városi tanácsos szerint a súly szerinti megkülönböztetés “olyan csendes teher, amelyet az embereknek cipelniük kell”. Az ügyet támogatók indoklása szerint az éttermekben és a színházakban nehezen találnak helyet, a bérbeadók elutasítják őket, és a városi kerékpármegosztó programban a súlykorlátozással is szembe kell nézniük.
“Diszkriminálják őket jogorvoslat nélkül, és a társadalom azt mondja, hogy ez teljesen rendben van” – jegyzete meg a tanácsos.
A New York-i városi tanács kisebbségi vezetője, Joseph Borelli, aki republikánus, a New York Timesnak azt mondta, aggódik amiatt, hogy a törvény felhatalmazza a New York-iakat, hogy “bárkit és bármit bepereljenek”.
“Túlsúlyos vagyok, de nem vagyok áldozat. Senkinek sem kellene rosszul éreznie magát miattam, kivéve a küszködő inggombjaimat” – mondta.
A súly szerinti diszkrimináció “polgárjogi kérdés”?
New York emberi jogi törvénye már most is tiltja a lakhatás, a munkahelyi és a nyilvános szálláshelyek területén a 27 jellemzőn alapuló megkülönböztetést, beleértve az életkort, a családi állapotot, a fogyatékosságot és a nemzeti származást.
A törvényjavaslat a testsúlyt és a magasságot is felveszi erre a listára,
ugyanakkor kivételeket tesz az olyan munkahelyekre, ahol a testsúly és a magasság “jóhiszemű szakmai követelmény”, vagy ahol közegészségügyi és közbiztonsági okok állnak fenn.
A törtvényjavaslat egyik kidolgozója, Tegan Lecheler, a National Association for the Advancement of Fat Acceptance (Nemzeti Szövetség a Kövérség Elfogadásának Elősegítéséért) érdekvédelmi igazgatója reméli, hogy az intézkedés “egy szélesebb körű beszélgetésre ösztönöz, amely az egészségügyön túlmutató keretbe foglalja ezt a kérdést”.
“Ez nem egészségügyi kérdés. Ez egy polgárjogi kérdés. Ez valójában arról szól, hogy az emberek biztonságban vannak-e és védve, és joguk van-e a terekben tartózkodni” – mondta.
Abreu tanácsos azt mondta, reméli, hogy az ország legnagyobb városának lépése más városokat és államokat is arra ösztönöz, hogy kövessék a példát.
“Azt akarjuk, hogy ez a törvényjavaslat azt üzenje mindenkinek, hogy számítasz, függetlenül attól, hogy átlagon felüli vagy alatti a súlyod. Ezért szorgalmaztuk ezt” – hangoztatta a tanácsos.
Itt írtunk arról, hogy milyen az ideális étrend, avagy mitől lesz egészséges a táplálkozásunk?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét