Olaszország végre lezárná a náci atrocitások ügyeit, azonban ezt mindenki korainak tartja
Június 28-ig az Olaszországban elkövetett náci atrocitások áldozatainak és hozzátartozóiknak kártérítési igényt kell benyújtaniuk Németországgal szemben. A tervek szerint ez a határidő véget fog vetni a két ország közötti, évek óta tartó vitának.
Idén januárban a 99 éves olasz Quinto Nuzi 130 000 eurós követelést nyújtott be Németország ellen, számol be az Euronews. A pénz kártérítést jelentene Nuzi számára a második világháború alatti szenvedéseiért, amikor 1943-ban a németek letartóztatták, és 20 hónapig egy lengyelországi náci kényszermunkatáborban tartották fogva.
Perét 78 évvel a táborban elszenvedett borzalmak után nyújtotta be, de az olasz médiának nyilatkozva egészen a közelmúltig fogalma sem volt arról, hogy akár kártérítésre is jogosult lehet. Ügyvédei most arra kérték az olasz kormányt, hogy fontolja meg a június végi határidő elhalasztását. Ugyanis ez az utolsó időpont lenne, amikor az olaszok a második világháborúval kapcsolatos követeléseket nyújthatnának be a német állammal szemben.
“Meg kell adni a lehetőséget minden korábban fogva tartott katonának és civilnek, hogy hozzáférhessen az alaphoz” – mondták ügyvédei az olasz hírmédiának. A közelgő június 28-i határidő lezárja a Németország és Olaszország között évek óta tartó vitát, amelyet Berlin le akar zárni, és amit Olaszországban sokan igazságtalannak tartanak.
Mi a kártérítési igények előzménye?
1943-ban és 1944-ben, amikor Olaszország a nyugati fronton a szemben álló náci és szövetséges erők fő csataterévé vált, a németek és az olaszok közötti háborús barátság teljesen megromlott. Az olaszokat letartóztatták, deportálták és rabszolgamunkára kényszerítették Németországban. A német hadsereg sorozatban gyilkolta a civileket, nőket, gyerekeket és idős embereket.
1944. június 29-én a náci erők 203 embert öltek meg Toscanában többségükben nőket és gyerekeket megtorlásul azért, mert négy német katona halálát olasz antifasiszta ellenállók okozták. A háború után az elesettek családjai azok közé tartoztak, akik évtizedeken keresztül kártérítést kértek Németországtól, és számos pert indítottak a külföldi állam ellen a hazai olasz bíróságokon.
2008-ban például a legfelsőbb olasz bíróság úgy döntött, hogy Németországnak 1 millió eurót kell fizetnie annak a kilenc embernek a hozzátartozóinak, akik a nácik által 1944-ben meggyilkolt 203 ember között voltak. Németország azonban azt közölte, hogy a nácik második világháború alatt elkövetett atrocitásaiért több milliárd eurós kártérítést fizetett ki az érintett országoknak. Ezzel utalva arra, hogy az olaszoknak nincs joguk többet kérni Németországtól.
Németország 2012-ben pert indított Olaszország ellen a Nemzetközi Bíróságon (ICJ), amely úgy döntött, hogy Németországot nem perelhetik külföldi bíróságokon a náci háborús bűnök áldozatai. Azóta azonban az olaszok az ICJ döntése ellenére is folytatják a kártérítési keresetek benyújtását Németországgal szemben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét