32 év után újra atomfegyvereket telepít külföldre Oroszország
Oroszország csütörtökön továbblépett a taktikai nukleáris fegyverek Fehéroroszországban való telepítésének tervével, amelynek vezetője szerint a robbanófejek már úton vannak.
Ez a Kreml első ilyen cselekedete Oroszországon kívül a Szovjetunió 1991-es bukása óta.
Az amerikai külügyminisztérium elítélte a telepítési tervet, de azt mondta, hogy Washington nem szándékozik megváltoztatni a stratégiai atomfegyverekkel kapcsolatos álláspontját, és nem látta jelét annak, hogy Oroszország atomfegyver bevetésére készülne.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az Egyesült Államok és szövetségesei egyre kiterjedtebb proxy-háborút vívnak Oroszország ellen, miután Moszkva 15 hónappal ezelőtt csapatokat küldött Ukrajnába.
A nukleáris fegyverek bevetésének lehetőségét Putyin az állami televíziónak adott március 25-i interjújában jelentette be.
“A kollektív Nyugat lényegében egy be nem jelentett háborút folytat országaink ellen” – mondta Putyin védelmi minisztere, Szergej Sojgu fehérorosz kollégájával Minszkben tartott találkozóján, melyről az orosz védelmi minisztérium tájékoztatott.
Sojgu szerint a Nyugat mindent megtesz azért, hogy “meghosszabbítsa és eszkalálja az ukrajnai fegyveres konfliktust”.
Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök a Reuters szerint azt mondta, hogy a Putyin által aláírt parancsnak megfelelően már mozgásban vannak a taktikai atomfegyverek, bár ezt maga a Kreml nem erősítette meg.
“Az atomfegyverek szállítása már megkezdődött” – mondta Lukasenko újságíróknak Moszkvában, ahol más volt szovjet államok vezetőivel folytatott tárgyalásokon vett részt.
Arra a kérdésre, hogy a fegyverek már Fehéroroszországban vannak-e, azt mondta: “Lehetséges. Ha visszatérek, ellenőrizni fogom”.
Sojgu elmondta még, hogy a Minszkben aláírt dokumentumok a taktikai nukleáris fegyverek fehéroroszországi tárolásának folyamatára vonatkoznak.
Washingtonban Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő a terveket “a felelőtlen viselkedés legújabb példájának nevezte, amelyet Oroszország részéről azóta láthattunk, hogy több mint egy évvel ezelőtt teljes körűen megszállta Ukrajnát”.
Miller megismételte Washington figyelmeztetését, miszerint a vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyverek bevetése a konfliktusban “súlyos következményekkel” járna, anélkül, hogy ezeket a következményeket pontosította volna.
“Csak annyit teszek hozzá, hogy nem láttunk okot arra, hogy kiigazítsuk stratégiai nukleáris álláspontunkat, vagy bármilyen jelét annak, hogy Oroszország nukleáris fegyver bevetésére készülne” – mondta Miller újságíróknak.
Putyin többször figyelmeztetett arra, hogy Oroszország, amely minden más országnál több nukleáris fegyverrel rendelkezik, minden eszközt be fog vetni önmaga védelmére, és az ukrajnai háborút úgy állította be, mint Oroszország túléléséért folytatott harcát az agresszív Nyugattal szemben.
Az Egyesült Államok és szövetségesei úgy nyilatkoztak, hogy azt akarják, hogy Ukrajna legyőzze az orosz erőket a csatatéren, de tagadják, hogy el akarnák pusztítani Oroszországot – mint ahogy azt is, hogy az ukrajnai háború bármilyen módon összefüggne a NATO-nak a szovjet korszak utáni bővítésével.
Fehéroroszország három NATO-taggal – Lengyelországgal, Litvániával és Lettországgal – határos.
A fegyverek továbbra is Oroszország irányítása alatt maradnak.
A taktikai nukleáris fegyvereket taktikai célokra használják a harctéren, és általában kisebb a hatásfoka, mint az amerikai vagy orosz, városok elpusztítására tervezett stratégiai nukleáris fegyvereknek.
Oroszország hatalmas számbeli fölényben van az Egyesült Államokkal és a NATO katonai szövetséggel szemben, ami ezeket a pusztító fegyvereket illeti: az Egyesült Államok szerint Oroszország mintegy 2.000 ilyen működő taktikai robbanófejjel rendelkezik.
Az Egyesült Államok kezében ugyanakkor csak mintegy 200 ilyen fej van, amelyek fele európai bázisokon található.
Sojgu elmondta, hogy a fehérorosz fegyveres erőknek már átadták az Iskander-M rakétákat, amelyek hagyományos vagy nukleáris robbanófejeket is hordozhatnak, és néhány Szu-25-ös repülőgépet is átalakítottak oly módon, hogy kezelni tudják ezeket a fegyvereket.
“A fehérorosz katonák megkapták a szükséges kiképzést” – idézte Soigu szavait a minisztérium.
Az Egyesült Államok szerint az 1962-es kubai rakétaválság óta a legsúlyosabb nukleáris veszély fenyegeti a világot Putyin ukrajnai konfliktus során tett megjegyzései miatt, de Moszkva szerint álláspontját félreértelmezték.
A nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés, amelyet a Szovjetunió is aláírt, kimondja, hogy egyetlen atomhatalom sem adhat át nukleáris fegyvereket vagy technológiát nem nukleáris hatalomnak, de lehetővé teszi, hogy a fegyvereket a határain kívül telepítse, amennyiben azok az ellenőrzése alatt maradnak.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van