Így toboroz a Wagner-csoport az interneten?
Az orosz zsoldos Wagner-csoport állítólag a közösségi médiaplatformokat használja arra, hogy új tagokat toborozzon a világ minden tájáról.
A Logically, egy londoni székhelyű dezinformációval foglalkozó kutatócsoport által közzétett tanulmány több mint 50 példát azonosított arra, hogy a Wagner toborzással kapcsolatos információkat 16 nyelven osztották meg a Twitteren, a Facebookon és más közösségi médiaplatformokon.
Az egyik angolul írt Twitter bejegyzésben a felhasználó azzal büszkélkedik, hogy a harcosok akár havi 240 ezer rubelt (egymillió forint) is kereshetnek. Ez egy gyakori propagandatechnika, amellyel új tagokat toboroznak, írja az Euronews. “Mindezt a sikerek elérésekor járó bónuszok nélkül”, ahogyan a bejegyzés állítja.
A zsoldoscsoport a jelek szerint számos pozíciót keres az informatikától az orvosi szerepkörökig, valamint tényleges katonákat is. Egy spanyol nyelvű bejegyzés szintén ugyanezzel a nyelvezettel próbálja meggyőzni az embereket, “életbiztosítást” és a “hatékonyságra és győzelemre összpontosító” munkát ígérve.
Egy másik atadelemző cég francia, vietnámi és indonéz nyelven is látott hasonló posztokat. A tanulmány szerint ezek az álláshirdetések az elmúlt hónapokban közel 120 ezer megtekintést értek el a Twitteren és a Facebookon.
Ilyen könnyen toborozhat a Wagner?
Kyle Walter, a Logically kutatási vezetője szerint az online toborzási kampánynak vannak más megdöbbentő elemei is, többek között az ezekre a posztokra adott reakciók. “Sok ilyen posztot olyan nyelveken osztottak meg, amelyekre nem feltétlenül számítanánk, például vietnámiul, sőt néhányat lengyelül is” – mondta Walter az Euronewsnak.
“A hozzászólásokra adott reakciók többnyire pozitívak voltak. Sokan kérdeztek arról, hogy hogyan tudnak tovább csatlakozni a Wagner-csoporthoz, vagy azt mondták, hogy általánosságban támogatják a csoportot.”
Bár a kutatók nem tudták ezeket az üzeneteket közvetlenül Wagnernek tulajdonítani, a stílus és a bemutatott érvek nagyon hasonlítanak a csoport oroszországi toborzási folyamatához. A Wagner-csoportot széles körű emberi jogi visszaélésekkel és egyéb atrocitásokkal vádolják, különösen Ukrajnában, és Afrika számos országában.
Két volt orosz elítélt, akik azt állítják, hogy a Wagner zsoldoscsoport parancsnokaként szolgáltak, nemrég bevallották, hogy több száz ukrán civilt, köztük gyerekeket is meggyilkoltak. Mivel nem számítanak nemzetközi terrorszervezetnek, a Wagner online tevékenysége a Logically szerint szürke zónába tartozik.
“Ez lehetővé teszi a csoport számára, hogy online virágozhasson, ami nagyon aggasztó lehet, mivel a hétköznapi emberek közvetlenül elérhetik a Telegramon vagy a WhatsAppon keresztül a Wagner-csoport képviselőit, és nagyon veszélyes helyzetbe kerülhetnek” – indokolta Walter.
“Azt hiszem, ez olyasmi, amin mindenképp el kell gondolkodnunk” – tette hozzá.
A Wagner már az orosz-ukrán háború előtt is részt vett a közép-afrikai harcokban, ahol a bányászati jogokért cserébe egyes rezsimek védelmét látja el. A szervezet azonban az elmúlt hónapokban került a figyelem középpontjába, miután orosz elítélteknek kínált esélyt a szabadságra az ukrajnai harcokért cserébe.
A Wagner főnöke, Jevgenyij Prigozsin azt állította, hogy a csoport azóta akár 20 ezer zsoldost is elvesztett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon