Oroszország súlyos figyelmeztetést adott ki a nukleáris háborúra vonatkozóan
Oroszország nem zárta ki, hogy a tavaly februárban kezdődött ukrajnai háborúban a nukleáris fegyverek bevetésével védekezzen.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője egy csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy Oroszország bizonyos vészhelyzetekben esetleg bevethetne nukleáris fegyvereket, írja a Newsweek.
“Oroszország nukleáris elrettentő politikája szigorúan védekező jellegű. A nukleáris fegyverek hipotetikus alkalmazását egyértelműen a rendkívüli körülmények korlátozzák a szigorúan védelmi célú célok keretein belül” – mondta a TASZSZ orosz hírügynökség szerint.
“Ebben nem lehetnek győztesek. Ilyen eszközt soha nem szabad bevetni. Következetesen felszólítjuk az öt nukleáris állam vezetőinek a nukleáris háború megelőzéséről és a fegyverkezési verseny megengedhetetlenségéről szóló közös nyilatkozatának minden más felét, hogy tartsa be ezeket a feltételeket.”
Oroszország nem akar atomfegyvert használni, de ez azt is jelenti, hogy nem fog?
Az orosz állami televízióban többször is szóba került a nukleáris fegyverek bevetése. Egyes szakértők azonban kétségüket fejezték ki, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban bevetné azokat, és stratégiai hasznát is kérdőre vonták.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője arra is utalt, hogy országa visszavonhatja döntését, miszerint felfüggeszti részvételét az Új Stratégiai Fegyverzetcsökkentési Szerződésben (START). Ez egy 10 évre szóló megállapodás volt, amelyet Oroszország és az Egyesült Államok 2010-ben kezdett el a nukleáris fegyverzet ellenőrzésére.
A megállapodás értelmében a két ország nem telepíthet 1550-nél több stratégiai nukleáris fegyvert. A megállapodást 2021-ben öt évre megújították, de Vlagyimir Putyin orosz elnök februárban közölte a törvényhozókkal, hogy Moszkva átmenetileg felfüggeszti a megállapodásban betöltött szerepét, de nem lép ki teljesen. Putyin később március 1-jén aláírta azt a törvényt, amely felfüggeszti Moszkva szerepét az Újrakezdésben.
“Ebben az esetben igen, de csak akkor, ha Washington erőfeszítéseket tesz a feszültségek enyhítésére, a de-eszkalációra és a szerződés teljes körű működéséhez szükséges feltételek megteremtésére” – idézi Zaharovát az orosz hírügynökség.
A nukleáris fegyverek használatára vonatkozó figyelmeztetés éppen az ukrán ellentámadás közepette hangzott el. Az orosz és ukrán csapatok közötti háború Ukrajna nagyvárosaira, köztük Kijevre, Odesszára, Herszonra és Bahmutra is kiterjedt. A háború még mindig nem úgy tűnik, hogy véget érne, de a nyugati országok, köztük az Egyesült Államok továbbra katonai és humanitárius segélyekkel látják el Ukrajnát, hogy segítsék a háború sújtotta országot.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van