Az USA valóban katonákat küldene Ukrajnába?
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken új, többéves támogatási csomagot jelentett be Ukrajna számára, amelyet várhatóan a szövetség jövő heti litvániai csúcstalálkozóján hagynak majd jóvá.
A tervet “menetrendként” szolgál Ukrajna tagjává válásához, és tartalmazza egy NATO-Ukrajna tanács létrehozását, amelyet Stoltenberg “politikai platformként” jellemzett. Úgy jellemezte ezt, ahol “válságtanácskozásokat folytathatunk, ténylegesen együtt hozhatunk döntéseket is, és elmélyíthetjük politikai együttműködésünket”.
Kijev évek óta törekszik a NATO-tagságra, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2022 szeptemberében jelentette be, hogy gyorsított eljárásban szeretne csatlakozni, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök négy ukrán régiót annektált.
Hidegháború élesben?
Stoltenberg új megállapodása Ukrajna számára nemcsak az esetleges tagság előnyeit kínálja, de a program fokozott biztonsági garanciákat is nyújt a nemzetnek. A NATO-program azonban nem kötelezi az Egyesült Államokat arra, hogy csapatokat küldjön Putyin hadserege ellen Ukrajnába.
A szövetségesek “jelentős lépéseket tesznek az elrettentés és a védelem megerősítése érdekében, három új regionális védelmi terv elfogadásával, amelyek a NATO-t fenyegető két fő fenyegetés ellen irányulnak. Ezek Oroszország és a terrorizmus”, közölte Stoltenberg pénteki sajtótájékoztatóján. “A terveket 300 ezer, magasabb készültségben lévő katona fogja támogatni, beleértve jelentős légi és tengeri harci erőt is”.
Ez azonban nem garancia arra, hogy bármely NATO-ország, beleértve az Egyesült Államokat is, csapatokat vezényel a helyszínre. A csapatokra vonatkozó garancia megváltozna, ha Ukrajnát felvennék a szövetségbe. A NATO-szerződés kulcsfontosságú része az 5. cikkely, amely kimondja, hogy ha “fegyveres támadást” hajtanak végre bármely tagország ellen, az akciót “valamennyi tagország elleni támadásnak kell tekinteni”, és minden NATO-szövetséges köteles segítséget nyújtani a megtámadott tagországnak.
Jason Jay Smart posztszovjet és nemzetközi politikával foglalkozó politikai tanácsadó a Newsweeknek azt mondta, hogy ha a Stoltenberg által bejelentett megállapodás tartalmazott volna egy rendelkezést a csapatok biztosításáról, Joe Biden elnök talán nem hagyta volna jóvá.
Nem látom előre, hogy az Egyesült Államok támogatna bármilyen megállapodást, amely bármely NATO-ország csapatainak Ukrajnába küldését célozná.
Bár megjegyezte, hogy Stoltenberg júniusban azt mondta, hogy Ukrajna “egyenrangú” lesz a NATO-szövetségesekkel, Guy McCardle, a Special Operations Forces Report (SOFREP) vezető szerkesztője azt mondta, hogy “nem szabad elfelejtenünk, hogy az “egyenlőség” nem azonos a NATO-tagsággal”.
McCardle hozzátette, hogy “rendkívül valószínűtlen, sőt, teljesen elképzelhetetlen, hogy az amerikaiak az új NATO-Ukrajna Tanács eredményeként végül oroszok ellen fognak harcolni”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van