Lassan kezd kirajzolódni a jövő háborúja a szemünk előtt: kényelmes irodákból irányított drónok és egyéb robotizált gyilkológépek esnek egymásnak a távoli harcmezőkön. Így lehetnek az akár kis államok is hihetetlenül erősek és egy-egy le- vagy kimaradó nagyhatalom gyenge. Az amerikaiak már bejelentették a robothadsereg létrehozását, Kína sem marad el sokkal mögöttük, de más országok is rohamléptékben fejlesztenek. A kérdés már csak az, hogy vajon mit fognak csinálni a robotok éles helyzetben?
A Science Alert cikke szerint az Egyesült Államok hadügyminisztere (ott államtitkár, de ez mindegy), Kathleen Hicks hétfőn jelentette be, hogy két éven belül robothadsereg kiépítésével szertnék ellensúlyozni Kína növekvő erejét. Ez több ezer autonóm fegyver létrehozását jelenti. A programnak már neve is van: Replicator.
Már nagy sikerrel használják a robotokat
Persze maga az ölet nem új. Bár korábba a civil felhasználás követte a katonait, most úgy tűnik, fordult a kocka. A civil autonóm eszközök mintájára készülnek a katonai fejlesztések. Ezek pedig már Ukrajnában is hasznára váltak a harcoló feleknek: az emberek által irányított páncélosokat várakozó “robbanószerdrónok” lőtték ki. Sőt, az oroszok ki sem mozdulhatnak kikötőikből, mert azonnal ukrán tengeri drónok célpontjaivá válnak.
Ez is érdekelhet:
- A kínai hadsereg lekörözheti az USA-t, ha igaz, amivel előálltak – ITT vannak a részletek
- Ez a három ország két óceánt is katonai ellenőrzés alá vonna
Hicks szerint három feltételt kell teljesítenie a leendő amerikai robothaderőnek. Egyfelől autonóm kell legyen, tehát emberi beavatkozás nélkül is képesnek kell lennie katonai feladatok végrehajtására. Másfelől megfizethető kell legyen, azaz a gazdaságnak képesnek kell lennie arra, hogy pótolja a veszteségeket értelmes áron. Végezetül földön, vízen, levegőben is elérhetőnek kell lennie.
Etikus robothadsereget hoznak létre
Az amerikaiak nyilván Kína ellen fegyverkeznek, leginkább azért, mert a kínaiak többen vannak minden téren mint az amerikaiak. A nagy létszámot tehát minőséggel és robotokkal akarják ellensúlyozni. Az amerikai hadügyminiszter szerint az a cél, hogy a kínaiak a reggel felébredve és mérlegelve egy Egyesült Államok elleni támadást mindig arra jussanak, hogy nem éri meg. És ez így legyen minden egyes nap, örökké. Emelett nyilván vannak kötelezettségeik Tajvannal szemben, melynek védelmét szintén e robothadseregtől remélhetik (arról már nem is beszélve – bár a miniszter ezt nem említi -, hogy egy ilyen hadsereget, mint zsoldoscsapatot akár bérbe is lehetne majd venni).
Már csak az a kérdés, hogy éles helyzetben hogyan működne egy robothaderő. Az optimisták szerint jobban, mint az emberi (merthogy kapnak parancsot és mennek). A pesszimisták a félreértéseket és az előre nem kalkulálható kockázatokat említik. Az amerikaiak például már használtak autonóm légvédelmi eszközöket, de nem tudták megtanítani őket, hogy csak ellenségre tüzeljenek. Sem 1991-ben, sem 2003-ban. Hicks beszédében ugyanakkor arra is utalt, hogy a leendő “droidhadsereg” etikus lesz, azaz csak emberi parancsra fognak életet kioltani.
Aki lemarad, kimarad
Azok a nagyhatalmak, akik most ebbe beszállnak, megőrizhetik, sőt terjeszthetik befolyásukat. Tekintve azonban, hogy robothaderőt már bárki létrehozhat, csak pénz kérdése, akár kis államoknak is lehetővé teheti jelentős védelmi és támadóképességek kifejlesztését. Ezért is indít hasonló programokat Líbia, Izrael, Törökország és Ausztrália. Utóbbiak hazai cégeket szeretnének meggyőzni egy egész arzenál felállítására kedzve és elsősorban repülőktől egészen a robottengeralattjárókig. Az egyik cég, a SYPAQ már szállít is drónokat Ukrajnába.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban