Ha a Földről tekintünk a Hold kietlen, sivár, aszteroidabecsapódások lyuggatta felszínére, valószínűleg az az első gondolatunk, hogy nagyon hideg lehet a Holdon. Pedig ez egyáltalán nincs így, sőt. Van, ahol még melegebb is Földünknél.
Aki látta a Csillagok háborúja első részét (a második első részét, tehát az előzménytrilógiáét) jól emlékezhet a jelenetre, amikor Padmé betakarja az űrutazás során fázó, még kisfiú Anakin Skywalkert azon bölcsesség kíséretében, hogy az űr hideg. És mennyire igaza van. Ha nem tartózkodunk valamilyen csillag vagy más energiaforrás közelében, akkor nagyjából -270 Celsius fokkal kellene megküzdenünk. Azaz az azonnali fagyással és halállal. Nyilván ezt is akadályozza a megfelelő űrhajósfelszerelés.
A Holdon azért kissé más a helyzet, hisz nagyjából olyan közel van a Naphoz, mint Földünk, így nagyjából hasonló hőmérsékletet várnánk, mint bolygónkon. Persze Földünknek van légköre, a Holdnak nincs és ez sokat módosít a valóságon.
A napos oldal nyilván a melegebb (ahogyan a Földön is), itt 120 fokig emelkedhet a hőmérséklet a Hold egyenlítői részén, azaz azon a területen, ahol a legmelegebb van, mert a legerősebb napsütés éri. Ezzel szemben a híres sötét oldalon (amiről ITT írtunk), sokkal hidegebb van, – 130 °C-ig is csökkenhet a hőmérséklet, írja a space.com. A holdi nappal egyébként picivel több mint 13 földi napig tart és pontosan ugyanennyi az éjszaka is.
Ez is érdekelhet:
- Ha erre a bolygóra lépsz, azonnal meghalsz, akármilyen felszerelésben vagy – részletek ITT
- Így hódíthatja meg az emberiség az Europa óceánjait
Itt van a leghidegebb a Holdon, de akár vízjég is lehet ott
Ezek viszont csak az átlagok. Egyes helyeken akár a -253°C-ot elhagyhatja a képzeletbeli hőmérőnk mutatója. Nyilván képzeletbeli, mert senki sem utazott oda méricskélni, csillagászok számolták ki. Miért van ez így?
Mert nincs légkör, ami legalább a hő egy részét meg tudná tartani a felszín közelében. És hol van a leghidegebb? A sarkoknál, mégpedig azon krátereknél, melyek pont a sarok közelében vannak, hisz oda a Nap sugarai nem érnek el. A cikkben van is fotó a Holdról, “alulnézetben”, a sarkok felől. Elég sötét és meglehetősen rideg környezetről árulkodik.
Egyébként tudósok szerint itt akár vízjég is lehet, ami egy jövőbeni, a korábbi Apollo-misszióknál hosszabb Hold-misszió utánpótlását is segítheti.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon