Felégetett eszéki híd, tömeggyilkosságok, rommá lőtt Vukovár. Szlavóniában jártunk
A történelmi Szlavónia a mai Horvátország területén, eredetileg a Dráva és a Száva között és a Száva túlsó partján a Kapela-hegységig terjedő földrajzi-politikai régiót jelentette. Népességét tekintve Szlavónia szláv többségű, de magyar jellegű területnek számított a magyar vármegyerendszer tagjaként, mely Mohács előtt szigorúan különálló volt a horvátoktól. Az egységnek Zágráb térsége is szerves részét alkotta, egyházszervezetileg a magyar alapítású zágrábi püspökség alá tartozott. A török megjelenésének időszakában a horvátok egyre északabbra húzódtak, ami által megváltozott az etnikai összetétel és Szlavónia identitása fokozatosan vált horvát-, a Szerémség irányába haladva pedig szerb jellegűvé. Szlavóniát ma horvát földrajzi régióként értelmezzük a Dráva és a Száva közötti terület keleti részére csökkentve. Természeti és épített öröksége a kevésbé felkapottak közé tartozik, Magyarország felől hamar és könnyen megközelíthető.

Eszék, Fotó: Mayer Jácint
Szlavónia legnagyobb és Horvátország negyedik legnagyobb települése Eszék. A város mindig főútvonalnak számított, melyen a Szentföldre vezető keresztesek és zarándokok is gyakran megfordultak. Az oszmánok uralma alatt itt állt a híres eszéki „török híd”, mely a maga korában a világ egyik legnagyobb faépítménye volt a környékbeli mocsárvilágon keresztül. A Dráva árterének felszínformáit, egykori vízfolyásait, magaslati pontjait, övzátonyait követve 8 km hosszúnak, az áthaladáshoz szükséges út idejét kétórányinak, szélességét pedig két szekérnyinek írják le a korabeli források. Fő védelmét délről az eszéki vár, északról a dárdai palánk látta el. Ez a híd biztosította az oszmán utánpótlást a magyarországi hadszíntér irányába. Az átkelőhely fontossága miatt többször történt megsemmisítésére kísérlet, melyek közül a leghíresebb Zrínyi Miklós 1664-es sikeres támadása volt. Eszék látképét leginkább az 1700-as években kiépített tekintélyes erőd uralja a Dráva partján, míg a város a horvátok, németek, magyarok egységes kultúrközegében egy csinos megyeszékhelynek számított. A délszláv háborúban súlyos károkat szenvedett, a környék hősi halottai között tekintélyes számú magyar is kimutatható.

A szétlőtt vukovári víztorony, Fotó: Mayer Jácint
A délszláv háború egyik legikonikusabb és tragikusabb történése Vukovárhoz köthető 1991-ből. Vukovárt a Horvát Nemzeti Gárda körülbelül 1800 könnyű fegyverzetű katonája és civil önkéntesek védték a nehézfegyverzettel támadó Jugoszláv Néphadsereg 36 000 katonája és a hírhedt szerb szabadcsapatok ellen. A csata alatt volt olyan nap, amikor 12 000 tüzérségi eszköz, köztük rakéták és repeszgránátok csapódtak be a városban. Ez volt abban az időben Európa legpusztítóbb és leghosszabb csatája, és a második világháború óta Vukovár volt az első nagyobb európai város, amelyet teljesen leromboltak. Az ostrom 87 napig tartott. A város romos épületeit mára helyreállították, a település viszont már nem tudta régi fényét visszavenni, lakossága töredékére csökkent.

Kórógy vára, Fotó: Mayer Jácint
A harcoknak magyar lakosságú falvak is áldozatul estek. Ha a horvátoknak a hősök városa Vukovár, akkor a szlavóniai magyaroknak a hősök faluja Szentlászló. A szerb betöréssel szemben ez a magyar falu tanúsította a legnagyobb ellenállást a környéken, amiben helyiek mellett a védelemből kivette a részét a magyarországi és külföldi önkéntesekből verbuvált nemzetközi egység is. A kitartás és a 152 napig tartó, komoly véráldozatokkal járó bátor ellenállás után végül Szentlászló elesett. Hasonló sors jutott a szomszédos, szintén magyar érintettségű Kórógynak is, melyet szabályos köralakú mocsári vára miatt mindenképpen érdemes meglátogatni.

Az erdődi vár, Fotó: Mayer Jácint
Tragikus helyszínként tartjuk számon Erdődöt, a szerb Arkan vezér hírhedt félkatonai szervezetének, a „tigriseknek” kiképzőközpontját. A délszláv háborúra általánosságban jellemző kegyetlenkedések civilek és hadifoglyok vetületében mindegyik hadviselő fél eszköztárában elfogadottnak számítottak. Ebben a térségben a Vukovár bevétele utáni időkben szerb tömeggyilkosságok és kitelepítések következtek, melynek folyományaként Erdődön Arkan emberei 1991 és 1992 folyamán 22 magyar és 15 horvát személyt gyilkoltak meg. A Bánffyak szebb napokat megélt, csodás dunai panorámával rendelkező várának falain ma is megtalálható a szerb címer, mutatva, hogy az egykori indulatok nem múltak el nyomtalanul.

Újlak, Fotó: Mayer Jácint
Utunkat Atya érintésével Újlakon fejeztük be. Újlak legfőbb nevezetessége a 300 méter hosszan elnyúló és 1300 méter falszakasszal rendelkező vára. A város az oszmán berendezkedés kiegyensúlyozott békéjét élvezte déli elhelyezkedésének köszönhetően a hódoltság teljes időtartama alatt, így ma is számos török épített örökséggel bír. A vár oldalában lévő ferences templomban őrzik Kapisztrán János jelképes sírját, aki itt hunyta le örökre szemét a nándorhehérvári diadalt követően. Ezzel elérkeztünk a szerb határra.

Érdemes elolvasniZrínyi Miklós költő és hadvezér születésnapja alkalmából szülőhelyén jártunk, Csáktornyán
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög