Te sem szerettél volna hullákat gyűjteni a pestis idején
Az 1346 és 1353 között pusztító fekete halál, azaz a pestis miatt egy hátborzongató hivatás jelent meg: a hullagyűjtő. Az ő zord kötelességük egyértelmű volt: megtisztítani az utcákat és az otthonokat az elhunytaktól, ami éppoly veszélyes, mint amilyen borzalmas feladat volt.
Ahogy Európa legnagyobb városai hatalmas temetőkké változtak, az utcák tele voltak holttestekkel, és ezekre a gyűjtőkre hárult az elhunytak eltávolítása az otthonokból és a közterületekről. Feladatukon nincs mit szépíteni, korántsem volt kellemes. A pestis áldozatain groteszk tünetek voltak megfigyelhetők, az ágyékban és a hónaljban lévő dudoroktól kezdve a testüket borító fekete foltokig. Ráadásul ezek a hólyagok olykor kipukkadtak, és gennyet eresztettek. A bolhák csípése pedig könnyen átadhatta a halálos kórokozót, írja az Ancient Origins.
A gyűjtők, hogy megvédjék magukat a fertőzéstől, valószínűleg illatos virágokat használtak, hogy elűzzék a káros szagokat, követve a betegségek terjedésének uralkodó ‘miazma’ elméletét. Ellenállóképességük figyelemre méltó volt, figyelembe véve a fertőzés állandóan jelenlévő veszélyét.
Ahogy a halálesetek száma egyre nőtt, a tömegsírok komor szükségszerűséggé váltak. Sajnálatos módon egyes gyűjtők kihasználták helyzetüket, kenőpénzt követeltek, és időnként zsaroláshoz folyamodtak. Bár a fekete pestis végül elült, a hullagyűjtők továbbra is nélkülözhetetlenek maradtak, mivel a későbbi járványok még az 1700-as években is kísértették Európát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?