Szórakoztató tárlatvezetés a pápai Esterházy-kastélyban, nem csak a történelem imádóinak ajánljuk – képek
Pápán az Esterházy-kastélyban jártunk, amely a Veszprém megyei városka Fő terén található. Egy hosszú hétvégét megérdemel ez a kedves város, ahol nagyon megbecsülik a turistákat.
Budapesttől mintegy két órára található Pápa városa, amely tökéletes célpont lehet azoknak a turistáknak, akik szeretik a csendes, romantikus kisvárosi hangulatot, ugyanakkor szeretnének egy kis kulturális élménnyel gazdagodni.
A város híres a kiváló termálfürdőjéről, a nagy római katolikus templomról és a református középiskoláról, a Pápai Református Kollégium Gimnáziumáról, amelyben többek között Petőfi Sándor, Jókai Mór, Eötvös Károly, Csoóri Sándor és még sok neves diák tanult. Emellett a városközpont közelében egy nagy park is található, amelyben szívesen időznek a helyiek és a turisták is.
A hely neve először 1061-ben került írásos említésre, eredetileg pedig 11 falu helyén alapították. Pápa jelentőségét és fejlődését bizonyítja, hogy már a XIV. században polgári kiváltságokkal rendelkezett.
Pápa egy jelentős történelmi központtal rendelkezik, melyben felújított régi polgárházak, kávézók és múzeumok találhatók. Ezek közé tartozik a Kékfestő Múzeum, amely egy korábbi gyár épületében működik, ahol egyedi módszerrel festettek indigókék színnel ruhákat és más textíliákat.
Esterházy-kastély, Pápa
A barokk kastély és az egykori erődítményrendszer fontos szerepet játszott a város történetében és fejlődésében. Ma is kiemelt idegenforgalmi vonzerőt jelent a város számára.
Az épület előzményei a XV. század elején emelt Garai vár részben azon a területen, ahol most a pápai Esterházy-kastély található. Az első dokumentált török támadás 1529-ben érte Pápát és környékét, de valószínű, hogy már az 1526-os dúláskor is megtámadták a várost. Ekkor valószínűleg épült az első földsánc a város körül. A törökök uralma alatt tovább építették a várat. Az Esterházy család 1626-ban lett a város ura, de egy tűzvész jelentős károkat okozott a városban, beleértve a várkastélyt is. A vár pusztulni kezdett, és 1704-ben a helyőrség Rákóczi mellé állt, majd 1707-ben császári hadsereg szállta meg.
Esterházy Ferenc a XVIII. század közepén lett Pápa ura, és 1743-ban egy monumentális rezidencia építését tervezte Franz Anton Pilgrammal a védőszerepét elvesztő vár helyén. A munkát Fellner Jakab és később Grossmann József folytatta. Az épületet vizesárok vette körül, és a kastély Nádor-termének falán látható egy falkép, amely a látványtervet mutatja be. Az építkezés 1784-ben fejeződött be, bár az eredeti tervek teljes egészében nem valósultak meg, mivel a pápai birtokot örökbe kapó Eszterházy Károly az egyházi építkezéseire összpontosított.
A kastélyt 1945 és 1959 között a szovjet hadsereg használta, ami súlyos károkat okozott az épületben, és az belső berendezés szinte teljesen megsemmisült vagy eltűnt. Később a városi könyvtár, a zeneiskola, a művelődési ház és a helytörténeti múzeum használta a kastélyt. A 1960-as évek közepén felújították a külső homlokzatot, majd 1990-ben a kastélykápolnát is helyreállították, amely a barokk falfestményt is magában foglalta, és Europa Nostra-díjjal jutalmazták érte. Az épület belső terei azonban olyan állapotba kerültek, amelyek életveszélyt jelentettek a látogatókra. A főépületet több ütemben 1988 és 2015 között újították fel, míg a váristálló épület még várat magára a felújítás.
Ha egy hosszú hétvégét töltünk Pápán, érdemes mindenképpen végighallgatni a tárlatvezetést, amely magas színvonalúnak számít a magyar mezőnyben. Igényes és korhű ruhákban várják a turistákat, és a 3000 forintos belépő igazán nem sok a kapott élményért, aminek az időtartama 40-45 perc. A tárlatvezetés a barokk főúri enteriőr terekben nagyon magával ragadó, és az “udvarhölgyek” segítségével visszarepülhetünk jó 200 évet. A “műsor” része a város történetéről szóló film és a kastély kápolnájának megtekintése is.
Fény és árnyék Rembrandt életében és művészetében című időszaki kiállítás december 31-ig várja a látogatókat. A holland festészet aranykorának egyik legjelentősebb alakjától 3 teremben összesen 232 rézkarcot láthatnak az érdeklődők.
Szintén Veszprém megyében található a sümegi vár, amelyről még tavaszal írtunk: Átadták a sümegi vár megújult keleti szárnyát, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van