• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Kanyó Ferenc Kanyó Ferenc · 2023.11.15.
· Kult+Múlt

Eredményes bizánci kormányzó lett a magyar trónkövetelő fiából

II. Béla és felesége Ilona Aradon lemészároltatja Kálmán híveit a Képes Krónika ábrázolásán (Wikipédia)

II. Béla és felesége Ilona Aradon lemészároltatja Kálmán híveit a Képes Krónika ábrázolásán (Wikipédia)

Borisz, a középkori Magyarország egyik legkitartóbb és legkalandosabb életű trónkövetelője volt. A magát Könyves Kálmán fiának tartó trónkövetelő több uralkodóval is szövetkezett, hogy megszerezze a magyar trónt. Ám kalandos élete során sort kerített arra is, hogy családot alapítson. Két gyermekének a nevét őrizték meg a középkori források az utókor számára. Egyikük, Kalamanosz, a bizánci hierarchiában töltött be relatív fontos szerepet. Bár a neve arra utalt, hogy az apja Kálmán unokájának tekintette, valójában sem ő, sem testvére nem kísérelte meg soha a magyar trón megszerzését.

Borisz Kalamanosz, a családos trónkövetelő

Borisz, vagy ahogy a görög források megőrizték a nevét, Borisz Kalamanosz fordulatos életet élt. Nem sokkal a születése után Könyves Kálmán eltaszította magától édesanyját, Eufémiát, és törvénytelen gyermeknek nyilvánította. Ezt követően szinte körbejárta a Magyar Királyság szomszédait, hogy fegyveres segítséget szerezzen a trón megszerzéséhez. A legközelebb a sikerhez talán 1131-ben járt, amikor II. (Vak) Béla királynak véres rendet kellett vágnia az ország előkelői között, hogy ne álljanak át a döntő ütközetben Borisz oldalára. Ez sikerrel is járt, Boriszt a Sajó menti csatában legyőzte.

II. Géza magyar és VII. Lajos francia király találkozása a Képes Krónikában (Wikipédia)

Már ezen akciója előtt Bizáncban kilincselt, majd a vereség után tovább kellett állnia. 1146-ban toborzott német zsoldosokkal foglalta el Pozsony várát, azonban csakhamar legyőzték őt. 1147-ben csatlakozott VII. Lajos francia királyhoz, aki keresztes hadjáratot vezetett a Szentföldre. Az ő védelme alatt sikerült Magyarországon átjutnia, noha II. Géza kérte a kiadatását. Ezt követően ismét Bizánc szolgálatába állt, I. Mánuel császár számított a segítségére. 1150-ben kisebb bizánci sereg élén betört a Temesközbe, de amikor megjelent a magyar királyi sereg, ütközet nélkül fordult vissza. A magyar-bizánci háborúk 1155-ig tartottak, a felek ekkor békét kötöttek, viszont Borisz ezt már nem érte meg: egy határmenti összecsapásban elhunyt.

A trónért folytatott küzdelmei ellenére hagyott hátra utódokat. Még első Bizáncba történő menekülésekor I. Mánuel császár hozzá adta az unokahúgát. Ez az unokahúg vélhetően Anna Doukaina lehetett, aki a korábbi császári dinasztia, a Dukaszok sarja volt. (Bár a forrásokban nem maradt fent a feleség neve, Anna Doukaina azért merült fel, mert egy fennmaradt oklevélben királynénak címezte magát, a korszakból pedig nem ismerünk más, magát királynak címző férfit, akinek a felesége lehetett volna).

Konsztantinosz Kalamanosz, a kormányzó

Borisznak két fiáról tudunk. Beszédes nevet kaptak, egyikük a Stephanoszt, másikuk a Kalamanoszt. Borisz vélhetően így utalt arra, hogy nem számolt le a magyar trón iránti igényével. Hogy melyikük született előbb a két fivér közül, azt nem tudjuk. Sőt, Stephanosz életéről szinte semmit nem tudunk. Annyi bizonyosnak tűnik, hogy mindkét fiú a katonai pályát választotta. Stephanoszt ugyanis 1154-ben hadvezérként említik, és ennyiben szinte ki is merül róla minden tudásunk.

Konsztantinosz Kalamanos azonban már egy fokkal ismertebb a történészek számára, köszönhetően annak, hogy 1163-ban kinevezték Kilikia kormányzójává. Kilikia Kis-Ázsia délkeleti részén feküdt, stratégiailag különösen kényes ponton: a kis-ázsiai örmények, a muszlimok, a keresztes államok és Bizánc törekedett arra, hogy ezt a stratégiailag fontos területet az uralma alá hajtsa. Konsztantinosz Kalamanosz kinevezésének akadt egy fontos árnyoldala: a tartományt éppen II. (Nagy) Thoros örmény uralkodó tartotta megszállva.

Kilikia területe az Örmény Királyság idején (Wikipédia)

Konsztantinosz Kalamanosz azonban állta a kihívást, és a rendelkezésre bocsátott sereggel visszaszerezte Kilikiát Thorostól. Még ugyanebben az évben segítséget nyújtott a keresztes államoknak is. Núr ad-Dín aleppói atabég ugyanis ostrom alá vette Krak de Chevaliers várát. A keresztes államok több vezetője, kiegészítve Kalamanosz egységeivel, felszabadították a várat. Sőt, al-Buquaiánál megverték Núr ad-Dín seregét. Kalamanosz a nyugati krónikások szerint is kitüntette magát a harcoknál.

Núr ad-Dín a következő évben ismét támadt, Harim várát vette ostrom alá. A keresztény sereg megint összegyűlt, ám Núr ad-Dín ezúttal fifikásabbnak bizonyult. Felhagyott az ostrommal és visszavonulást színlelt. A keresztény sereg üldözni kezdte a muszlimokat, akik azonban ekkor visszafordultak és súlyos vereséget mértek rájuk. A keresztény sereg vezetői, közöttük Konsztantinosz Kalamanosz és Tripoliszi Rajmund, a leendő III. Béla király apósa, fogságba estek.

Kevésbé katonai feladatok

Núr ad-Dín azonban nem akarta magára haragítani a Bizánci Birodalmat. Kalamanosz így hamarosan kiszabadult, 150 öltözet selyemért cserébe. Fogsága alatt mások kormányozták Kilikiát, amit utóbb I. Mánuel császár unokatestvérére, Andronikosz Konstantinoszra bízott. Andronikosz azonban a fáradtságos katonai feladatok helyett inkább szerelmi kalandokba bonyolódott. Antiochiába ment, ahol elcsábította Bohemund antiochiai nővérét, Philippát. (Bohemund is a Harimnál fogságba esett keresztény vezetők között volt).

Bohemund felháborodott a történteken és Mánuelnél panaszt tett. A császár a frissen kiszabadult Kalamanosz számára új parancsot adott: csábítsa el Andronikosztól Philippát. Konsztantinosz Kalamanosz kötelességtudóan meg is jelent Antiochiában, a feladatát azonban nem tudta végrehajtani. Philippa túlságosan idősnek, unalmasnak és alacsonynak találta őt. Andronikosz mindenesetre értett a császár figyelmeztetéséből. Összeszedett annyi pénzt, amennyit csak tudott, többek között a kilikiai kincstárból, és elmenekült Jeruzsálembe. Philippának gyorsan találtak egy idős és relatív előkelő katonát férjnek.

I. Mánuel bizánci császár (Wikipédia)

Konsztantinosz Kalamanosz még egyszer bizonyítani tudta katonai rátermettségét. 1170-ben az örmény Mleh herceg megszerezte Núr ad-Dín támogatását és elfoglalta Kis-Örményország trónját. Ezt követően megszállta Kilikia bizánciak által birtokolt területeit. Kalamanosz azonban szövetségre lépett a keresztes államokkal, és kiűzte Mleh herceget Kilikiából. Nem sokkal később azonban Mleh újra támadt és ezúttal már magát Konstantinosz Kalamanoszt is fogságba ejtve. Néhány évvel később vélhetően a fogságban hunyt el, későbbi információt nem ismerünk róla.

Mivel a császár utasítására megpróbálta Philippát elcsábítani, feltételezhetjük, hogy nem házasodott meg. Sem ő, sem Stephanosz soha nem tettek kísérletet a magyar trón megszerzésére, I. Mánuel császát sem használta erre őket sosem. Sőt, fennmaradt egy pecséten, valamint egy költeményen a neve, amelyen a Dukasz nevet használta, ami arra utal, hogy magát már elsősorban a bizánci arisztokráciához és nem magyar gyökereihez igyekezett kötni.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?

  • Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni

  • Tokaj: a borok királya és a királyok bora

  • Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek

  • Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

  • Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

Kapcsolódó cikkek

Ligeti Miklós Anonymus szobor Budapest
2025.05.22.

Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?


Olvasson tovább
hordó Tokaj bor
2025.05.22.

Tokaj: a borok királya és a királyok bora


Olvasson tovább
szarkofág
2025.05.22.

Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek


Olvasson tovább
Római Birodalom nyelv Forum Romanum római beton
2025.05.21.

Hogyan tart a római beton 2000 éve?


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?

Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?

Tovább olvasok
Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni

Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni

Tovább olvasok
Tokaj: a borok királya és a királyok bora

Tokaj: a borok királya és a királyok bora

Tovább olvasok
<b>Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek</b>

Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek

Tovább olvasok
Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

Tovább olvasok
Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

Tovább olvasok
Hogyan tart a római beton 2000 éve?

Hogyan tart a római beton 2000 éve?

Tovább olvasok
XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba

XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba

Tovább olvasok
Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Tovább olvasok
Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4