Új globális gazdasági rend jön? India és Egyiptom teljesen elhagyja a dollárral való kereskedést
Úgy tűnik, hogy a BRICS-országok nem viccelnek, és tényleg meg akarják törni a dollár egyeduralmát. Természetesen ennek az élharcosa Kína, de most India és Egyiptom is kiszorítja az amerikai valutát.
A “dollármentesítés” a BRICS-blokkon belüli szélesebb körű stratégia, amelynek célja az USA-dollártól való globális függőség csökkentése. Az alapító BRICS- országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) igyekeznek kiterjeszteni befolyásukat, ezért hat új ország (Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Irán, Egyiptom, Etiópia és Argentína) kapott meghívót a csatlakozásra. A jelenlegi globális pénzügyi rendszerrel szembeni növekvő elégedetlenségét tükrözi a tömörülés bővülése, és a célja, hogy a kereskedelmet helyi valutában bonyolítsák le. A kollektív erőfeszítés egyértelműen a globális kereskedelem lebonyolításának átalakítására irányul.
A Cryptopolitan híroldal nagy jelentőséget tulajdonít India és a BRICS 2023-as csúcstalálkozóra meghívót kapó Egyiptom ezirányú együttműködésének. Egyiptom és India, a BRICS-blokk dollármentesítési törekvéseihez igazodva, tárgyalásokat kezdeményezett az amerikai dollár kereskedelmi kapcsolataikból való kiiktatásáról.
India már a világ legnépesebb országa, és a BRICS-csoporton belül az egyik leghangosabb szószólója annak, hogy csökkentsék az USA-dollárra való utaltságot, és élen jár ezekben az erőfeszítésekben, míg Egyiptom egy erős és stabil Afrikai ország. A két érintett ország vezetői eldöntötték, hogy a kereskedelmi tevékenységükben megkerülik az dollárt, így a nemzetközi kereskedelemben csökkentik az amerikai valutától való függőséget, ami jelentős változást jelent a világgazdaságban. Azzal, hogy ezek a nemzetek a kereskedelmet helyi valutában bonyolítják le, nemcsak az erősebb kétoldalú kapcsolatokat segítik elő, hanem megkérdőjelezik az amerikai dollár hagyományos dominanciáját is a nemzetközi kereskedelemben.
India egyik nagy húzása az volt, hogy az Egyesült Arab Emírségekkel helyi valutában kötött mérföldkőnek számító olajüzletet az e cél iránti elkötelezettségét bizonyítja.
Legutóbb az egyiptomi pénzügyminiszter, Mohamed Maait és India kairói nagykövete, Ajit Gupte közötti megbeszélés utalnak arra, hogy egy összehangolt erőfeszítést jelentenek egy új stratégia kidolgozására. A megbeszéléseken szó esett Egyiptom Kínában kibocsátott jelentős kötvénykibocsátásának az indiai pénzügyi piacokon való potenciális felhasználásáról is.
A helyi valuták elfogadása a kétoldalú kereskedelemben nem pusztán pénzügyi stratégia, hanem ez egy politikai nyilatkozat is, amely megkérdőjelezi az amerikai dollár hagyományos hegemóniáját a globális gazdaságban. Mivel ezek az országok a BRICS-blokk más tagjaival együtt a helyi valutákat fogadják el a kereskedelmi elszámolásokban, nemcsak gazdasági szövetségeiket erősítik meg, hanem a globális kereskedelem új korszaka előtt is megnyitják az utat. Ez a váltás teljesen átformálhatja a jelenlegi globális gazdasági rendet, csökkentve az amerikai dollár hosszú ideje fennálló dominanciáját, és egy többpólusú pénzügyi világot vezethet be. Itt írtunk arról, hogy a BRICS megpróbálja felvenni a versenyt az Egyesült Államokkal.
Ahogy írtuk októberben, teljesen átrajzolhatja az autóeladásokat a világelső kínai BYD elektromos autók érkezése hazánkba, részletek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt