Amerikában 500 éve őskori közösséggekkel is találkoztak a hódítók
Miután Kolombusz Kristóf idejében felfedezték Amerikát, az odaáramló kalandorok és hódítók számos, az európai szemnek furcsa kultúrákkal találkoztak.
Ezek egyike a janamabrék népe, amely egy nomád, vadászó-gyűjtögető csoport volt, írja a Heritage Daily.
A jamambrék a 17.-18. században Új-Spanyolországnak – a mai Mexikó – nevezett terület északkeleti részén éltek, és erős ellenállást tanúsítottak a régió gyarmatosítása ellen.
Abban az időben az Új-Spanyol Királyság a Spanyol Birodalom területi egysége volt, amely az Azték Birodalom 1521-es spanyol meghódítása után jött létre.
A felfedezésre azt követően került sor, hogy a Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészeit arról értesítették, hogy a Tamaulipasban, a Huizachal-kanyonban található ősi, sziklában található lakóhelyen lehetséges emberi maradványokra bukkantak.
Az ott talált csontokról kiderült, hogy egy 35-40 év közötti férfihoz tartoznak, aki a kutatók szerint a Janambre-népcsoporthoz tartozhatott. A mára csaknem teljesen elporladt holttestet a helyiség központi részén találták meg, és amit 18 cm mélyre temettek, mielőtt növényi rostokból és vékony, hajlékony botokból készült lepelbe burkoltak.
A sírban három különleges nyílhegyet és számos – meglehetősen hiányos – faragványt is találtak, ami arra utal, hogy az akkor a területen élő emberek nagymértékben kihasználták a környezet biztosította természeti erőforrásokat.
Az INAH szerint a felfedezés lehetővé teszi, hogy a szakemberek többet tudjanak meg a janambrék életmódjáról és kultúrájáról, amelyről nagyon kevés tárgyi bizonyítékunk maradt fenn. Ez a nomád életmódjuknak köszönhető, ugyanis a hétköznapokban, valamint a Sierra Madre Oriental hegyvonulatain keresztül vezető útjaik során is főként egyszer használatos, eldobható tárgyakat használtak.
Mint azt Carlos Vanueth Pérez régész és történész elmondta: “A felfedezés lehetővé teszi, hogy a régészeti adatokat szembeállítsuk az olyan 20. századi tudósok, mint Gabriel Saldívar, Guy Stresser-Péan és Octavio Herrera által végzett etnohistóriai vizsgálatokkal, amelyek kiemelik a janambrék jelentőségét a Nuevo Santander (Új-Spanyolország alkirályságának egyik régiója) névre átnevezett terület feletti vitában”.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét