Itt a vég? Már a gondolatainkat is kitalálja a mesterséges intelligencia
Tudósok bejelentették, hogy képesek csupán egy mesterséges intelligenciával kombinált, érzékelőkkel ellátott sisak használatával egy ember gondolatait írott szavakká alakítani. A tanulmány során a résztvevők szövegrészleteket olvastak fel, miközben egy olyan sapkát viseltek, amely a fejbőrükön keresztül rögzítette elektromos agyi aktivitásukat. Ezeket az elektroenkefalogram (EEG) felvételeket ezután egy DeWave nevű mesterséges intelligencia modell segítségével szöveggé alakították át.
Az ausztráliai Sydney Technológiai Egyetem egyik oktatója, Chin-Teng Lin szerint a technológia nem invazív, viszonylag olcsó, és további előnye még, hogy könnyen szállítható. Annak ellenére, hogy a rendszer távolról sem tökéletes, mivel pontossága körülbelül csak 40%, Lin azt mondja, hogy a mostanában vizsgált újabb adatok felülvizsgált eredményei 60 százalékot meghaladó pontosságot mutatnak.
A fent említett tanulmányt a Lousianai New Orleans-ben tartott NeurIPS-konferencián mutatták be, ahol a résztvevők hangosan olvasták fel a mondatokat – annak ellenére, hogy a DeWave program nem használ kimondott szavakat. A csapat utolsó kutatása során viszont a résztvevők már némán olvasták a szöveget.
Az Austin-ban található Texasi Egyetemen a Jerry Tang PhD-hallgató által vezetett csapat hasonló pontosságról számolt be a gondolatok szöveggé alakításában, az agyi aktivitás értelmezéséhez pedig MRI-vizsgálatokat használtak. Az EEG használata viszont praktikusabb, mivel az alanyoknak nem kell mozdulatlanul feküdniük a szkennerben.
A DeWave modellt úgy fejlesztették ki, hogy rengeteg olyan példát vizsgáltak, ahol az agyi jelek egyeznek bizonyos mondatokkal, mondta a csapat egyik tagja, Charles Zhou.
„Amikor például arra gondolunk, hogy köszönünk, az agyunk bizonyos jeleket küld” – mondja Zhou. „A DeWave úgy tanulja meg, hogyan kapcsolódnak ezek a jelek a ‘helló’ szóhoz, hogy számos példát lát ezekre a jelekre különböző szavakhoz vagy mondatokhoz.”
Agyi jelekből találja ki a mesterséges intelligencia a szavakat, mondatokat
Amint a DeWave megértette az agyi jeleket, a csapat egy nyílt forráskódú, nagy nyelvi modellhez (LLM) csatlakoztatta, ami hasonlít a ChatGPT-t működtető mesterséges intelligenciához. „Ez az LLM olyan, mint egy okos író, aki mondatokat tud alkotni. Azt mondjuk ennek az írónak, hogy figyeljen a DeWave jelzéseire, és használja őket útmutatóként a mondatok létrehozásához” – mondja Zhou.
Végül a csapat a DeWave-et és a nyelvi modellt együtt fejlesztette tovább, hogy az EEG-adatok alapján még jobb mondatokat tudjanak alkotni.
A kutatók szerint további finomításokkal a rendszer forradalmasíthatja a beszédüket elvesztett emberek – például a szélütés által érintettek – kommunikációját, és a robotikában is alkalmazható lehet.
A Sydney-i Egyetem professzora, Craig Jin meg van elégedve Lin és csapata munkájával. „Ez kiváló előrelépés” – mondja.
„Az emberek már régóta szeretnék az EEG-t szöveggé alakítani, és a csapat modellje figyelemre méltóan helyesnek bizonyul. Néhány évvel ezelőtt még az EEG szöveggé való átalakítása teljes képtelenségnek számított.”
Ez is érdekelhet:
- Megőrült a mesterséges intelligencia?14 éves lányt fenyegetett, zaklatott – Olvass tovább ITT
- Mutatjuk: ezeket a szakmákat végzi ki teljesen a mesterséges intelligencia
Source: https://www.newscientist.com/article/2408019-mind-reading-ai-can-translate-brainwaves-into- written-text/
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje