A NASA lézerrel lőtt az indiai holdraszállóra
Korábban sosem próbáltak ilyen megközelítéssel az űrbe lőni. A kíváncsiság kifizetődött, ugyanis egy mindössze Oreo keksz méretű célpontot sikerült eltalálni. Ilyen pontos célbalövésre eddig nem volt példa.
Ahogy arról az IFL Science is beszámolt, a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter lézerrel lőtt sikeresen az indiai Vikram leszállóegység felé a Holdon.
Ez azonban nem egy új űrháború első lövése volt, hanem egy gondosan megtervezett tudományos kísérlet.
A lézer mintegy 100 kilométert tett meg a pályáról a Hold felszínéig, és egy mindössze 5 centiméter széles célpontot talált el. Ez volt az első alkalom, hogy a Hold körüli pályáról lőttek lézert a Hold felszínén lévő célpontra.
Az apró, Oreo keksz méretű céltáblát, a lézert visszaverő reflektor-elrendezést az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) Vikram leszállóegységén helyezték el. A lézer visszapattant a céltábláról, és a NASA ismét felvette, miközben a Hold körül suhant. A műholdakra és műholdakról visszaverődő fényt a Földön arra használják, hogy tudják, hol vannak a pályájukon. A Holdon ezt a megközelítést egy helyhez kötött objektum pontos helyének meghatározására lehetne használni.
„Megmutattuk, hogy a Hold pályájáról meg tudjuk határozni a felszínen lévő fényvisszaverőnk helyét” – mondta Xiaoli Sun, a küldetés vezetője, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának munkatársa egy közleményben. „A következő lépés a technika továbbfejlesztése, hogy rutinszerűvé válhasson azon küldetések számára, amelyek a jövőben ilyen fényvisszaverőket kívánnak használni.”
Xiaoli Sun csapata a NASA és az ISRO közötti partnerség keretében fejlesztette ki a Vikram retroreflektorát. Az eszköz bármilyen irányból érkező fényt képes visszaverni. Emellett teljesen optikai, így nem igényel áramot vagy karbantartást. Ez azt jelenti, hogy még évtizedekig újra és újra megtalálhatják a Vikram pontos helyét. A Vikram maga már nem működik, így tulajdonképpen nem megy sehova, de a jövőben még számtalan másik küldetést indíthatnak a Holdon, és fontos lesz tudni, hogy hol vannak helyileg.
Meglepő módon a nehézség nem a célpont volt.
A Holdon körülbelül bőrönd méretű visszaverődésjelzőket már az Apollo-korszak óta használnak. Ezeknek köszönhetően tudjuk, hogy a Hold évente 3,8 centiméterrel távolodik tőlünk. A NASA jelenleg a Hold körül keringő egyetlen lézeres műszert használta, a Lunar Orbiter magasságmérőjét, a LOLA-t. A LOLA eddig 13 évvel az elsődleges küldetésén túl is dolgozott, és távolról sem ilyen kis célpont eltalálására tervezték. Általában 10 méter széles területet céloz meg.
„Azt szeretnénk, ha a LOLA erre az Oreo méretű célpontra mutatna, és minden alkalommal eltalálná, ami nehéz” – mondta Daniel Cremons, a NASA Goddard tudósa, aki Sunnal dolgozik.
A LOLA-nak nyolc menetbe telt, hogy eltalálja a Vikram fényvisszaverőjét. De ha ez a műszer képes erre, akkor a jövő speciális lézerei könnyen a jövőbeli holdi küldetések kulcsfontosságú technológiájává tehetik a fényvisszaverőket. A NASA szintén rendelkezik retroreflektorral a japán SLIM űrszondán, amely pénteken landolt a Holdon. Meglátjuk, hogy a LOLA képes lesz-e megismételni ugyanazt a lenyűgöző teljesítményt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét