Ukrajna szigorított határsávot jelölt ki Magyarország felé is, korlátozzák a szabad mozgást
Továbbra is sok katonakorú férfi akarja illegálisan elhagyni a háborúba sodródott Ukrajnát, így rengetegen próbálkoznak az ukrán-magyar zöld határon átjutni. Lépett az ukrán kormány, hogy visszaszorítsák ezeket a törvénysértéseket, viszont a szigorú szabályozásnak köszönhetően a határ mentén élők életét alaposan megkeserítik.
Ukrajnában lassan két éve dúl a háború, és egyre kevesebb a bevethető katonakorú férfi. Az első teljes mozgosítás előtt is sokan elhagyták inkább a hazájukat, mintsem fegyvert fogjanak, és azóta is sokan bújklnak vagy éppen átszöknek a határon. Legutóbb január elején volt arról hír, hogy csak figyelmeztető lövések után állt meg az a 12 ukrán férfi, akik megkíséreltek átjutni a kevésbé őrzött területen.
A Kárpáthír szerint megyeszerte egyre több ellenőrzési pont jelenik meg, és februártól további szigorítások lépnek életbe. A tavaly december végén elfogadott kormányrendelet alapján februártól a kárpátaljai települések lakóinak speciális határőrségi engedélyeket kell szerezniük, ha az államhatártól számított 5 kilométeres sávon belül élnek.
A rendelet értelmében azoknak is engedélyt kell kérniük, akik a határ közelében élnek, írja a , ezt a karpataljalap.net. Ez a szabályozás a kárpátaljai lakosságnak jelentős részét érinti, különösen a határmenti magyar közösségeket. A rendelet alapján még azoknak is engedélyt kell kérniük, akik közvetlenül a határ közelében dolgoznak.
Egy példa szerint, ha valaki Csapon él, és nem hagyja el a települést, akkor nem szükséges új engedélyt szereznie, mivel őt senki sem fogja ellenőrizni. Viszont ha valaki szeretne átmenni Csapról Tiszasalomba, már ellenőrizhetik, és ha el akarja hagyni a települést, akkor engedélyt kell kérnie.
- ez is érdekes lehet: Megbotlott Putyin nyelve, oda az orosz háborús narratíva
Minden helyi lakosnak csak egyszer kell engedélyt kérnie, mivel a rendelkezés a lejártáig érvényben marad. A vállalkozóknak viszont minden évben frissíteniük kell az engedélyeket. Az igazolások kiadása ingyenes lesz, és februártól postán vagy online is kérhető lesz a különböző határőr-parancsnokságoktól.
Rezes József, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának (KHÖT) ügyvezető igazgatója szerint nem értenek egyet ezzel a rendelettel, mivel ez nagyon megnehezíti az állampolgárok mozgását. Gyakorlatilag településen belül nincs korlátozva a szabad mozgás, de ha egy kistérségen belül két település között szeretnének utazni, akkor engedélyhez kötött. Ez pedig nehézkessé teszi az emberek mindennapi életét, sőt a tavaszi mezőgazdasági munkákra is vonatkozik, amelyek a kistérségek határain túlra esnek.
A KHÖT ezért kéri az Ukrán Kormányt és az Országos Határrendészetet, hogy vegyék figyelembe a határszomszédságban élő lakosokat, és ne korlátozzák a szabad mozgásukat és munkavégzésüket. Az államhatárt ugyanúgy a helyi lakosság is védi, nem csak a határőrség. Vitalij Matyij, a Beregszászi Járási Katonai Közigazgatási Hivatal vezetője hozzátette:
“Ez nem új probléma, mivel a határ menti területeket szabályozások irányítják. Munkacsoportokat hoznak létre a határszakaszok meghatározásához, és a határt védelmező testületek, az önkormányzatok, erdészek és más szakértők is részt vesznek azokban. Ezek a munkacsoportok határozzák majd meg, hol lehet csak engedéllyel tartózkodni.”
Ahogy írtuk korábban, Sándor Fegyir, a fronton szolgáló magyar, aki Ukrajna leendő budapesti nagykövete szerint a győzelem után azonnal be kell vezetni a kettős állampolgárságot, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm