Elon Musk történelmi bejelentése: beültették az első agyi chipet egy emberbe
Elon Musk azt állítja, hogy a Neuralink beültette az első agyi chipet egy emberbe. Nem ez az első alkalom, hogy agyi implantátumot ültetnek be, hiszen az idegtechnológia már évek óta fejlődik ezen a területen, de mégis mérföldkőnek számít a mostani műtét.
Agyi chip – Telepátia
Elon Musk hétfőn megerősítette, hogy egy ember megkapta az első agyi implantátumot a Neuralink nevű cége által tervezett chipből, és “jól gyógyul. A kezdeti eredmények ígéretes neuronspike-érzékelést mutatnak” ” – mondta a vállalkozó. “Az első Neuralink termék neve Telepátia” – posztolta az X-en.
Musk a mostani bejelentés során nem hozta nyilvánosságra sem a páciens korát, sem személyazonosságát.
A cég tervei szerint az implantátumot kapott páciens gondolataival egy mobiltelefont és egy számítógépet irányíthasson. “A kezdeti felhasználók azok lesznek, akik elvesztették végtagjaik használatát. Képzeljük el, ha Stephen Hawking gyorsabban tudna kommunikálni, mint egy gyorsgépíró vagy egy árverésvezető. Ez a cél” – tette hozzá Musk.
A vállalat szeptemberben kezdte meg a páciensek toborzását a hatéves kísérletekhez. Ezek a PRIME program részét képeznék, amely a vállalat céljait foglalja magába: egy chip (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) precíz beültetését az agyba. A vállalat első nagyszabású nyilvános bemutatóján azt állította, hogy az implantátum, amely “kozmetikailag láthatatlan” lenne, lehetővé tenné a kurzor vagy a billentyűzet vezérlését “pusztán gondolatokkal”. Ezzel egyidőben a Physicians Committee for Responsible Medicine, egy washingtoni székhelyű nonprofit szervezet újságírói vizsgálatokkal együtt arra figyelmeztetettek, hogy a Neuralink kísérletei során egy tucat majom meghalt, és panaszt tett az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnél, írja az El Pais.
A Neuralink célja az volt, hogy legalább egy éven keresztül gerincsérült kvadriplégákat vagy amyotrófiás laterálszklerózisban (ALS) szenvedő embereket vegyen célba. A kiválasztott személyeknek 22 évnél idősebbnek kellett lenniük, és folyamatosan rendelkezniük kellett ápolóval vagy ügyeletes ápolóval. A 18 hónapos első fázis során anyagi támogatást kapnának a klinikai vizsgálati helyszínekre való utazáshoz.
A cég megfogalmazása szerint a nagy jutalom az lenne, ha életükben radikális változás állna be, amelyet az agynak abba a részébe beültetett chip hozna létre, amely a mozgás szándékát irányítja. A félvezető az idegi aktivitást 1024 elektródán keresztül rögzíti, amelyek 64, egyenként egy emberi hajszálnál vékonyabb vezetékre vannak elosztva.
Neuralink – agyi chip kísérlet indul
A Neuralink 2021-ben közzétett egy videót, amelyen egy majom játszik Pongot, az Atari konzolos videojátékot, amely az asztalitenisz dinamikáját utánozza. A vállalat először tudta egyértelműen kommunikálni, hogy implantátuma hogyan forradalmasíthatja a jövőt. Az újdonságot nem az jelentette, hogy a Pager névre keresztelt főemlős interakcióba lépett a játékkal, hanem az, hogy ezt úgy tette, hogy az agyával manipulálta a kontrollert, miután hat hónappal korábban két chipet ültettek be neki. Musk 2022 végén jelentette be, hogy a Neuralink 2023 közepén kezdi meg az emberi kísérleteket. Mára ezek a vállalkozó szerint valósággá váltak.
Az egészségügyi hatóságok elutasították a vállalat első, 2022-ben benyújtott kérelmét, mivel aggályok merültek fel a félvezetőbe épített, negyeddolláros méretű lítium akkumulátor biztonságosságával kapcsolatban. A kormányhivatal szakértői azt is tudni akarták, hogy az agyból kijövő vezetékek nem zavarhatnak-e meg vagy károsíthatnak-e más területeket a koponyán belül.
A 2016-ban alapított Neuralink csapata rekordidő alatt és az eljárással kapcsolatban szkeptikusan nyilatkozó szakértők véleményével szemben korrigálta az FDA észrevételeit. “Úgy tűnik, a Neuralink nem rendelkezik azzal a gondolkodásmóddal és tapasztalattal, amely ahhoz szükséges, hogy ez a módszer egyhamar piacra kerüljön” – mondta Kip Ludwig, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek korábbi idegsebészeti programigazgatója tavaly márciusban a Reutersnek.
A Neuralink zöld utat kapott az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivataltól (FDA), hogy 2023 májusában embereken is elvégezhesse az eljárást, ami előfeltétele volt a Musk által hétfőn bejelentett történelmi lépésnek.
Musk cége versenyben volt versenytársa, a Paradromics nevű, Austinban, Texasban működő céggel, amely hasonló technológiát fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy a bénult betegek visszanyerjenek bizonyos képességeket.
Ahogy korábban írtuk, kutatók „miniagyat” növesztettek magzati agyszövetből.
- ez is érdekes lehet: 5 lenyűgöző emberi faj, amely mára kihalt
A kiemelt kép csupán illusztráció.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország kétségbeesett háborús taktikái: Emberkereskedelem és a szövetségesek feláldozása
Csirkével melegített nukleáris akna? Csak egy szokványos hidegháborús őrült projekt
A Vörös Sün Ház: Budapest legöregebb használatban lévő épülete
Az eddigi legősibb emberi genomok feltárják, mikor találkoztak először az emberek a neandervölgyiekkel
Kína befejezte a 3046 kilométer hosszú “Nagy Zöld Falat” legnagyobb sivataga mentén
Magyarország legnagyobb lakóépülete annyi lakosnak ad otthont, mint egy kisebb település