Ha láttad “A visszatérők” c. sorozatot, akkor ismerős lehet, hogy egy nukleáris katasztrófa után a túlélők úgy alakítják át a testüket, hogy az ellenálljon a jelentős mértékű sugárzásnak. Ott ez mesterségesen történik és természetesen kitaláció. Csakhogy a valóságban is létezik ilyen és nagyon messzire sem kell menni. Csernobil farkasai ugyanis döbbenetes képességet fejlesztettek ki.
Ha a nukleáris pusztítás mértékét nézzük, Csernobil nincs messze hazánktól. Budapesttől például “csak” 1100 kilométernyi autóút, kicsivel rövidebb oda az út, mint Rómába. Nem véletlen, hogy nálunk is nagy volt a riadalom és gyorsan fogyott a jódtabletta, amikor 1986-ban kiderült, hogy robbanás történt az erőműben és nagy mennyiségű nukleáris szennyező anyag került a levegőbe, amit a szél mindenfelé elvitt Európának ezen a felén.
Azóta a sérült reaktort betonszarkofág védi, a környező települések pedig újból benépesültek, a katasztrófában megsérültek felépültek vagy távoztak az élők sorából. Egyvalami maradt változatlan: a természet. Márpedig a természet nem ismeri sem a csernobili lezárt zóna határait, sem a mérőeszközök félelmetes kiakadását a környéken.
Tudósok már régóta állítják, hogy az itt lakó állatok genetikailag nagyon különböznek más vidékeken lakó fajtársaiktól. Például az itt lakó farkasok olyan védőmutációkon mentek át, ami növeli az esélyüket arra, hogy felgyógyuljanak a rákból, írja az iflscience.com.
A megengedett maximum hatszorosával találkoznak Csernobil farkasai
Cara Love, a Princeton Egyetem biológusa és ekotoxikológusa már egy évtizede tanulmányozza ezeket a nagyszerű állatokat. Még 2014-ben vettek vérmintákat itt lakó farkasokról, illetve néhány egyedet még követőszerkentyűvel is elláttak, hogy lássák, merre járnak, mennyire vannak kitéve a sugárzásnak.
Az itteni farkasok átlagosan a megengedett maximum sugárzásmennyiség hatszorosának vannak kitéve minden nap.
Éppen ezért megváltozott az immunrendszerük, csakúgy, mint azoknak a betegeknek, akik sugárkezelést kapnak. Sőt, ennél is többet tudnak az itteni farkasok. Genetikai örökítőanyaguk ugyanis annyiban módosult, hogy jobban ellen tudjanak állni a rákos megbetegedéseknek.
Pontosan ugyanilyen változást figyeltek meg a kutyák esetében. 2023-ban egyébként a tudósok azt találták, hogy ők már teljesen mások háziasított társaiknál. Erről ITT írtunk részletesebben.
Love most abban reménykedik, hogy a farkasok genetikai mutációját majd a gyógyításban is felhasználhatjuk. Persze ameddig tart a háború, nem fog tudni visszatérni terepre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?