Moszkva szerint a katonai segély és az ukrajnai beavatkozás Amerika történelmi kudarca lesz
Oroszország szerint Ukrajna az Egyesült Államok történelmének legnagyobb kudarcaihoz hasonlóan fog végződni, miután megszavazták a 61 milliárdos katonai segélycsomagot.
A konzervatív törvényhozók némi visszhangja ellenére Egyesült Államok képviselőháza szombaton kétpárti támogatással jóváhagyta az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak segítséget nyújtó 95 milliárd dolláros katonai segélycsomagot.
Mit kap Ukrajna a katonai segélycsomagban?
A háború sújtotta, amerikai szövetséges Ukrajna segélyszámlája nagyjából 61 milliárd dollár, tehát a teljes finanszírozás nagy részét Ukrajna kapja. A Newsweek szerint csaknem 14 milliárd dollár a fegyvervásárlásra szánt összeg, amellyel Ukrajna folytathatja harcát a megszálló orosz erők ellen. Emellett több mint 9 milliárd dollárnyi gazdasági segítséget is kapna elbocsátható kölcsönök révén.
Az ukrán katonai segélyszámlában szereplő nagyjából 61 milliárd dolláros összeg több mint egyharmada, 23,2 milliárd dollár kifejezetten az amerikai hadsereg fegyvereinek és lőszerrendszereinek feltöltésére irányul.
A képviselőház egyes republikánusainak heves ellenzése azt jelentette, hogy a Biden-kormány december óta nem küldött katonai segélycsomagot Kijevnek. Az elmúlt négy hónapban Oroszország kihasználta az ukrán lőszer fogyatkozását, ahogy a háború harmadik évébe lépett.
Rég nem látott költekezés a háborúra
Eközben a globális katonai kiadások rekordmagasságot értek el, 2440 milliárd dollárt, miután az elmúlt évtizedben a legnagyobb éves növekedést tapasztalták a kormány fegyverekre fordított kiadásaiban.
A 2022 és 2023 közötti 6,8%-os növekedés a legmeredekebb volt 2009. óta, és a kiadásokat a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (Sipri) 60 éves történetének legmagasabb szintjére emelte.
A The Guardian szerint az elemzők először rögzítették a katonai kiadások növekedését mind az öt földrajzi régióban: Afrikában, Európában, a Közel-Keleten, Ázsiában és Óceániában, valamint Amerikában.
Veszélyben a globális béke
Nan Tian, a Sipri katonai kiadásainak és fegyvergyártási programjának vezető kutatója figyelmeztetett a nem szándékos tűzvész megnövekedett kockázatára, miközben a kormányok felfegyverkeznek. Azt mondta: „A katonai kiadások példátlan növekedése közvetlen válasz a béke és biztonság globális romlására.”
„Az államok előnyben részesítik a katonai erőt, de az egyre ingatagabb geopolitikai és biztonsági környezetben megkockáztatnak egy akció-reakció spirált.”
A két legnagyobb költő – az Egyesült Államok (37%) és Kína (12%) – a globális katonai kiadások mintegy felét tette ki.
Moszkva is felszólalt
Oroszország szombaton elítélte az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szóló katonai segélycsomag jóváhagyását az Egyesült Államok Képviselőháza részéről, írja a The Moscow Times.
„Az Egyesült Államok katonai segélyeinek Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak juttatása súlyosbítja a globális válságokat” – mondta Maria Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője a Telegramon.
A Kijevnek nyújtott segélyt „a terrorista tevékenységek közvetlen támogatásának” nevezte, és azt mondta, hogy a Tajvannak nyújtott segélyek „beavatkozást jelentenek Kína belügyeibe”. Az Izraelnek nyújtott támogatás pedig „közvetlen utat jelent a térség helyzetének példátlan romlásához” – tette hozzá Zakharova.
„Hangos és megalázó kudarc lesz”
„Washington egyre mélyebb elmerülése az Oroszország elleni hibrid háborúban hangos és megalázó kudarc lesz az Egyesült Államoknak, mint Vietnam és Afganisztán.”
Oroszország „feltétel nélküli és határozott választ” fog adni az Egyesült Államok azon lépésére, hogy jobban belekeveredjen az ukrajnai háborúba, derül ki a Reuters beszámolójából.
William Burns, az Amerikai Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének igazgatója a múlt héten arra figyelmeztetett, hogy több amerikai katonai támogatás nélkül Ukrajna veszíthet a csatatéren, de támogatással a kijevi erők ebben az évben megállják a helyüket.
A amerikai katonai segélyek katasztrofális eredményei
Az Egyesült Államok több mint 58 000 katonát veszített az 1955-75-ös vietnami háborúban, amely a kommunista Észak-Vietnam győzelmével és a déli terület elfoglalásával ért véget, miközben civilek százezrei haltak meg.
A 2001–2021-es afganisztáni háborúban az Egyesült Államok 2459 halottról és több mint 20 000 sebesültről számolt be. A konfliktus az Egyesült Államok vezette koalíciós erők kivonulásával és az iszlamista tálib mozgalom hatalomba való visszatérésével ért véget.
A Szovjetunió 14 453 főt veszített az 1979-1989-es afganisztáni háborúban. Mindkét afganisztáni háborúban óriási volt a polgári áldozatok száma.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm