Mit csináljunk, ha magányos madárfiókát találunk?
A Föld napja alkalmából a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület elmondta, mit tegyünk a megtalált madárfiókákkal és állatkölykökkel.
Ma reggel az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) azt írta, hogy hamarosan kezdődik a fiókák tömeges fészekelhagyási szezonja. Az emberek a településeken, utcákon, parkokban is találkozhatnak magányosnak tűnő fiókákkal.
Mit tegyünk a megtalált madárfiókákkal?
A legjobb megoldás a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva, a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tenni. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát.
Leszakadt fiókás fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás a szülők segítése a pórul járt fiatalok vesszőkosárba telepítésével és ágak közé helyezésével.
A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik már a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket. Az emberek többnyire ilyen tollas, nem menekülő, magányosnak tűnő fiókákkal találkoznak az utcán, a parkban, a kertben a földön ücsörögve, gyakran hangosan csipogva.
A szülők valahol a közelben vannak
Az MME felhívta a figyelmet, hogy a látszat ellenére ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak. Szükségtelen, sőt, kifejezetten káros hazavinni őket, az emberek ugyanis nem tudják megtanítani a fiókákat a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra.
A kirándulásokon talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákat, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket, vadmalacokat jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad – hangsúlyozza az egyesület.
Mikor KELL segítség?
A Humane Society of the United States szerint specifikus jelei vannak, ha egy állat ténylegesen a segítségünkre szorul. Mindenképp segítségre van szükség, ha az állatot macska vagy kutya hozza el hozzád. Ha a madár tolltalan vagy csaknem toll nélküli és a földön van, ha az állat reszket, vagy sérülés jeleit (végtagtörés, vérzés, aszimmetria) jeleit mutatja, vagy egy halott szülőt találunk a közelben, azok szintén intő jelek.
Fontos azonban, hogy ilyenkor se cselekedjünk meggondolatlanul. A VAOL leírja, hogy a jogszabályban előírt protokoll szerint elsőként a területért felelős vadásztársaságot kell értesíteni. Ők döntenek az állat későbbi sorsáról.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe