Adolf Hitler, a történelem egyik leghírhedtebb alakja, a nacionalista lelkesedés és a fajgyűlölet hullámain emelkedett hatalomra, végül a világot a második világháború mélységeibe taszította, és a 20. század egyik legnagyobb atrocitását, a holokausztot is ő kezdeményezte. Kevesen tudják, hogy eredetileg ügynöki megbízásból került a későbbi náci pártba.
Hitler 1889. április 20-án született az ausztriai Braunau-am-Innben, és korai évei nem voltak figyelemre méltóak. Azonban 1913-ban Münchenbe költözött, és ezzel kezdetét vette átalakulása egy küszködő művészből fanatikus ideológussá. Az első világháború 1914-es kitörésekor Hitler lelkesen jelentkezett a német hadseregbe, és futóként szolgált a fronton. Annak ellenére, hogy kétszer megsebesült, Hitler háborús tapasztalatai megszilárdították nacionalista érzelmeit.
Háború utáni évek
Miután az első világháborúban szolgált, és szemtanúja volt a Német Birodalom összeomlásának, Hitler a vereség miatt kiábrándultan és megkeseredetten tért vissza Münchenbe. A politikai zűrzavar és a gazdasági nehézségek légkörében találta meg politikai hivatását.
Továbbra is a hadseregnél dolgozott, mint oktatótiszt az információs osztályon, illetve ügynök. Feladata az volt, hogy ösztönözze a nacionalizmust és az antikommunizmust a katonák körében, és beszivárogjon a kis politikai pártokba — írja a The Holocaust Explained.
1919 szeptemberében Hitler részt vett a Német Munkáspárt gyűlésén, ahol a párt főszónokával, Anton Drexlerrel folytatott vitát. Hitler szónoki képességei és nacionalista lelkesedése lenyűgözte, ezért Drexler meghívta, hogy lépjen be a pártba. Hitler elfogadta a meghívást, így ügynökből párttag lett, és gyorsan felemelkedett a ranglétrán, belépett a pártbizottságba, és átvette a toborzás és a propaganda feladatait.
Hitler elégedetlen volt a DAP szervezetlenségével és jövőképének hiányával. Elhatározta, hogy a pártot radikális ideológiájának hordozójává alakítja át, ezért nekilátott a párt szerkezetének és céljainak átalakításához. 1920. február 24-én Hitler bejelentette a náci párt 25 pontos programját, amelyben felvázolta nacionalista, antiszemita és antikommunista programját.
Egy ügynökből lett diktátor pályafutásának kezdete
Hitler törekvései azonban túlmutattak a puszta retorikán. Arra törekedett, hogy megszilárdítsa a hatalmat a párton belül, és a párt vitathatatlan vezetőjévé váljon. Amikor a párt demokratikus bizottságának egyetlen vezetővel való felváltására tett javaslatát elutasították, Hitler tiltakozásul lemondott.
Hitler távozása azonban rövid életűnek bizonyult. Drexler és a bizottság, felismerve értékét a párt fő szónokaként és toborzójaként, engedett Hitler követeléseinek, és kinevezte őt diktatórikus hatalommal rendelkező pártelnökké. Hitlerrel az élen a náci párt radikális átalakuláson ment keresztül, és szélsőséges ideológiájának és totalitárius törekvéseinek hordozójává vált.
Hitler vezetői székbe kerülése a német történelem sötét fejezetének kezdetét jelentette. Irányítása alatt a náci párt gyorsan támogatottságot szerzett, kihasználva a széles körben elterjedt elégedetlenséget és a gazdasági nehézségeket, hogy követőit maga mellé állítsa. A propaganda, a megfélemlítés és a manipuláció kombinációjával Hitler és a nácik 1933-ban átvették a német kormány irányítását, megteremtve a holokauszt és a második világháború borzalmainak színterét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszpárti román elnökjelölt Georgescu ismét támadásba lendült a magyarság ellen
A Nagy Piramis: már a későbbi ókori tudósoknak sem sikerült megválaszolni, hogy kik, hányan, hogyan és miért építették
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!