Rég elveszett sziget a Csendes-óceánon – Teonimanu története
Az emberek fantáziáját mindig is izgatták az elveszett civilizációk, mindannyian hallottunk már legendákat elveszett szigetekről és városokról. Az óceániai Teonimanu történetét azonban mifelénk viszonylag kevesen ismerik. Ez nem véletlen, hiszen a szigetnek már évszázadok óta eltűnt. Azt, hogy tudunk arról, hogy valaha is létezett, egyedül a környező szigetek őslakosainak köszönhetjük.
Ha beütjük az egykori sziget koordinátáit a Google Earth-be, csupán egy sötétebb foltot látunk a Csendes-óceánon – írja az IFLScience. Ez a sötétebb folt azonban egy kisebb földtömeget jelez, amelyet ma Lark Shoal néven ismerünk, 1-14 méterrel vízszint alatt. Az egykori szigetnek, ami a ma is létező Ulawa, Malaita, Makira és Santa Ana közelében fekhetett, ez az egyetlen maradványa.
Az elveszett sziget mítosza
A Teonimanu eltűnésével kapcsolatos mítoszok főszereplője egy Sauwete’au nevű, a szigeten élő nő, aki a közeli Ali’te-szigeten élő Roraimenu férfihoz ment feleségül. Sauwete’au azonban idővel másba lett szerelmes: megszökött egy másik férfival Kaliita’aluval, és mindketten visszatértek Teonimanura.
Roraimenu dühében elátkozta a szigetet és nyolc pusztító hullámot szabadított rá. A pusztítást elégedetten nézte végig a saját szigete legmagasabb pontjáról. A helyiek közül sokan a hullámok közt lelték a halálukat, a túlélők pedig szétszóródtak. A környező szigetek lakói közül sokan az ő leszármazottjaiknak vallják magukat
Ezt mondják a helyiek
Az elveszett sziget múltjának feltérképezésében gyakorlatilag a környező szigetek őslakosainak elmesélése az egyetlen forrás. Az előbb említett mítoszon kívül számtalan történet terjedt generációkon át szájhagyomány útján. Ez alapján az egykori szigeten több százan is élhettek. Sokan az ilyen, mítoszokkal alátámasztott állításokra csak legyintenének, de ahogy a kifejezetten elveszett szigetekkel foglalkozó kutató, Patrick Nunn is megjegyzi, a helyieknek semmi oka nem lett volna különben arra, hogy kitalált szigetekről meséljenek.
Teonimanu valamikor a Salamon-szigetek felfedezője, Álvaro de Mendaña (1568) és a brit James Cook felfedezőútja (1768-71) között tűnhetett el. A süllyedés viszonylag gyorsan mehetett végbe. Erre utal a legendának az a része is, hogy az emberek közül sokan nem tudtak elmenekülni. A szigeteket egy hatalmas hullám borította be, ami gyakorlatilag elmosta Teonimanu egészét.
Tudományos magyarázat
Ma már tudjuk, hogy a Teonimanut egy tengerfenéki földrengés érhette, amely a szigetet tartó tenger alatti hátság egy részét instabillá tette. Ez egy óriási földcsuszamláshoz és cunamihoz vezetett. Lark Shoel, tehát ugyanaz a térség, a csendes-óceáni Tűzgyűrűn belül található, amely régió a gyakori földrengésekről és vulkáni tevékenységéről ismert. Az elveszett sziget legendája tehát mégsem teljesen alaptalan, hiszen a pusztítás motívumai kifejezetten valóságosak.
A Salamon-szigetek térségében található Teonimanu esete azonban egyáltalán nem egyedülálló. Nem is sejtjük, hogy hány ehhez hasonló sorsra jutott, elveszett sziget lehet a világ legkülönbözőbb pontjain. A Salamon-szigetek térségében különösen valószínű, hogy több szigettel is ez történt.
Teonimanu esetéről egyébként az ausztrál ABC News is készített videóanyagot, ahol bővebben megvizsgálják a körülményeket:
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm