1 millió éves koponyák bonyolítják az emberi faj történetét
1989-ben és 1990-ben a kínai Hupei tartományban található Jünjang körzetében egy pár 1 millió éves koponyát tártak fel, amelyek egy ismeretlen emberi fajhoz tartoztak.
A történet azonban nem ér véget ezzel, ugyanis 2022-ben egy harmadik, nagyon hasonló koponyát is találtak. Azonban ez a felfedezés sem oszlatta el a tudósok kételyeit. Vajon a Homo erectushoz vagy a korai Homo sapienshez tartoztak?
Vagy esetleg a rejtélyes ázsiai sárkányembernek is köze van hozzá?
Nem egyszerű megfejteni a koponyák történetét
Egy új tanulmányban a tudósok rekonstruálták az egyik koponyát, és azt állítják, hogy az egyed közel állhat a H. sapiens és a sárkányember vonal utolsó közös őséhez.
Az IFLScience szerint a sárkányember, tudományos nevén Homo longi egy kihalt archaikus emberi faj, amelyről egy 146 ezer éves koponyának köszönhetően tudunk.
A maradványt a kínai Heilungcsiang tartományban találtak, ami annyit tesz, hogy Fekete Sárkány folyó. Egyesek szerint a sárkányember ugyanaz a faj, mint a gyeniszovaiak, az embernek azon kihalt testvérfaja, amely egykor a H. sapiens mellett élt Eurázsiában. A gyeniszovai ember pontos helye a Homo családfán azonban bizonytalan.
Érdekes módon úgy tűnik, hogy a sárkányembernek valamiféle kapcsolata lehet a Jünjangban talált három koponyával is, amelyek a “Yunxian man”, azaz Jünhszien ember néven ismertek.
A következtetés levonásához a kutatók rekonstruálták az egyik Jünhszien ember koponyáját, – főként a legjobb állapotút, a 2-est felhasználva – majd megvizsgálták annak alakját, hogy megnézzék, hogyan viszonyul a Homo család többi tagjához.
Míg a Jünhszien koponya fölöttébb érdekes vonásokkal rendelkezett, számos aspektusa olyan, mintha a sárkányember vonal egy korai tagjához tartozna.
“A rekonstruált Jünhszien 2 arra utal, hogy az ázsiai “sárkányember” vonal korai tagja, amely valószínűleg a denisovaiakat is magában foglalja, és a Homo sapiens vonal testvércsoportja. Mind a H. sapiens, mind a sárkányember vonalnak mély, a középső pleisztocénen túlra nyúló gyökerei voltak, és a Jünhszien fosszilis koponyájának bazális helyzete arra utal, hogy a két vonal utolsó közös őséhez közel fekvő populációt képviseli.”
A Jünhszien ember 1,1 millió és 990 ezer év közötti korával lényegesen idősebb, mint a sárkányember vagy a H. sapiens. A datálása azonban szépen illeszkedik ahhoz a becsült időponthoz, amikor ez a két vonal körülbelül 1,13 millió, illetve 930 ezer évvel ezelőtt keletkezett.
Éppen ezért a kutatók szerint a Jünhszien ember talán egyfajta utolsó közös ős a mi fajunk és a kelet-ázsiai, úgynevezett sárkányember között.
A kutatók szerint “ésszerű a következtetés, hogy a Jünhszien morfológiailag és kronológiailag közel áll a H. sapiens és a sárkányember vonalainak utolsó közös őséhez”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény