Putyin következő lépése jól mutatja, mekkora bajban is van Oroszország valójában
Oroszország az elmúlt két évtized legnagyobb átalakítását tervezi az adórendszerben, amely lehetővé tenné Vlagyimir Putyin számára, hogy növelje a katonai kiadásokat a szankciók, az infláció és az általa indított háború költségei által sújtott gazdaságban.
Az orosz pénzügyminisztérium közölte, hogy a gazdagokat és a vállalatokat jobban meg akarja adóztatni, a jelenlegi 13 százalékos átalányadót progresszív rendszerrel kívánják felváltani.
Dől a lé Putyinhoz az intézkedés után?
2020-ban 15 százalékos adót vezettek be az évi 5 millió rubel (20,3 millió forint) feletti jövedelmekre. A javasolt intézkedések szerint azonban ez a kulcs a 2,4 millió és 5 millió rubel közötti jövedelmekre vonatkozna. A progresszív skála az évi 50 millió rubel feletti jövedelmek esetében elérné a 22 százalékot.
Anton Sziluanov pénzügyminiszter egy parlamenti bizottság előtt elmondta, hogy a változások „nem érintik az átlagembert, csak a magas jövedelműeket”, vagyis az oroszok mintegy 3,2 százalékát, idézte a Newsweek.
A The Bell című független orosz hírportál szerint mivel nem tervezik a küszöbök indexálását, a magasabb adószámlákkal szembesülők száma még akkor is nőni fog, ha a reáljövedelmek változatlanok maradnak, „nem is beszélve arról, ha továbbra is évi 8 százalékkal emelkednek, mint jelenleg”.
„A jelenlegi adóemelések leginkább a középosztályt érintik, ami jó a rezsimnek” – magyarázta Alekszej Minyajlo orosz ellenzéki politikus. Hozzátette, hogy a változtatások „még több pénzt fognak kipréselni a polgárokból”.
„Ez az adóemelés egyenes következménye annak, hogy a rezsim kifogyott a pénzből, és új módokat keresnek a háború szponzorálására” – fejtette ki Minyajlo.
„Vigyáznak, hogy ne érintsék a lakosság kulcsfontosságú kategóriáit, a szegényeket, a bürokráciát és a nagyon gazdagokat. Ez az adóemelés egyáltalán nem jó hír, mert így több pénz fog jutni a háborúra.”
A legnagyobb bevételt a társasági adó 20 százalékról 25 százalékra történő emelése jelentené, és új ásványkincs-kitermelési adók is bevezetésre kerülnének.
A Reuters jelentése szerint mindez 2025-ben további 3,6 százalékos növekedést jelentene a költségvetés szempontjából.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban