Felfoghatatlan értékű ‘fehér arany’ lapul egy tó fenekén
Dél-Kaliforniában egy hatalmas tó fenekén 540 milliárd dollárnyi kincset tartalmazó “fehér arany” bányát fedeztek fel.
A Salton-tavat, amely az amerikai állam legnagyobbja, az energiaügyi minisztérium által finanszírozott kutatás keretében vizsgálták a tudósok.
Fehér arany-bánya, de miről is van szó pontosan?
A tanulmány célja kideríteni, mennyi lítium, található a hatalmas víztömeg alján. Ezt a furcsa anyagot fehér színe és homokszerű megjelenése miatt “fehér aranynak” is nevezik, írja az Indy100.
Ráadásul nem kis mennyiséget találtak belőle. A tó fenekén elképesztő mennyiséget sok, nagyjából 18 millió tonna lítiumot feltételeznek.
Ez az új becslés többszöröse a réginek, mivel a tudósok már korábban megerősítették, hogy 4 millió tonna lítium van a tóban, amelyet egy fúrás során fedeztek fel.
Ebből hatalmas mennyiségű lítiumból akár 382 millió elektromos jármű akkumulátorát is elő lehetne állítani, és az Egyesült Államokat a vegyi anyagok terén vezető országgá lehetne tenni, nem ki lépésként megelőzve Kínát.
Michael McKibben, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem geokémiaprofesszora, a tanulmány szerzőinek egyike elmondta, hogy “ez a világ egyik legnagyobb lítium-sósav lelőhelye. Ezáltal az Egyesült Államok teljesen önellátóvá válhat lítiumból, és nem kell többé Kínán keresztül importálnia.”
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója korábban a Salton-tavat a lítium Szaúd-Arábiájának nevezte. Még annál is inkább igaza lett, mint ahogy előzetesen gondolta, mivel az új felfedezés azt jelenti, hogy a tó a világ legnagyobb lítiumforrása.
Sammy Roth, az LA Times éghajlati újságírója szerintB
Úgy találták, hogy a lítium potenciálisan elegendő ahhoz, hogy 382 millió elektromos jármű akkumulátorát ellássa, ami több járművet jelent, mint amennyi ma az Egyesült Államokban közlekedik. Ha tehát az összes lítiumot meg tudnánk szerezni, az óriási dolog lenne.
A fehér arany kinyerése a tóból azonban nem lesz veszélytelen.
A lítiumhoz való hozzájutás nem lesz egyszerű, és “geotermikus termelőkutakra lesz szükség a lítiumban gazdag sóoldat több ezer méterrel a földfelszín alóli kinyeréséhez. Miután pedig a lítium kioldódott a sóoldatból, a folyadékot visszaszivattyúzzák a föld alá.”
A közelben élő 180 ezer lakos mellett a Colorado folyóból származó vízellátás is érintett lehet a fúrás által, mivel a folyamat befejezéséhez hatalmas mennyiségű vízre lesz szükség.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van